Michigan – fakty i ciekawostki

883
Michigan

1. Jeśli lubisz wodę, pokochasz Michigan

To jedyny stan, który dotyka czterech z pięciu Wielkich Jezior. Stań w dowolnym miejscu w Michigan, a znajdziesz się w promieniu 85 mil od Wielkiego Jeziora. Michigan ma również ponad 11 000 jezior śródlądowych i ponad 36 000 mil strumieni. Ma więcej linii brzegowej niż jakikolwiek inny stan niż Alaska.

Michigan

2. Mieszkańcy Michigan jako pierwsi mieli numery telefonów

W 1879 roku Detroit jako pierwsze miasto w USA przydzieliło numery telefonów użytkownikom. W innych miastach połączenia były nadal kierowane tylko według nazwisk.

 

3. W Ann Arbor w stanie Michigan znajduje się słynna ściana gumy do żucia

Ta ściana na East Liberty Street została namalowana w 1999 roku przez artystkę Katherine Cost jako formę wolności słowa. Znana również jako „Aleja Graffiti”, jedna ze ścian jest w całości pokryta warstwą zużytej gumy do żucia. Przyklejanie gumy do żucia na ścianie to tradycja i cieszy się popularnością zarówno wśród turystów, jak i mieszkańców.

4. W mieście Livonia w stanie Michigan jest bardzo łatwo dostać mandat

Livonia jest uważana za jedno z najgorszych miast z radarami prędkości w Ameryce Północnej. Jest to jedno z najbezpieczniejszych miast w Ameryce w kategorii transportu samochodowego.

Detroit, Michigan

5. Michigan jest znane jako „Motor City”, ponieważ jest ośrodkiem produkcji samochodów od początku XX wieku

Stan jest również siedzibą trzech głównych firm produkujących samochody – General Motors Corp., Chrysler LLC i Ford Motor Co. Pierwsza fabryka, która montowała samochody na ruchomej linii montażowej – fabryka Highland Park Ford – znajduje się w Michigan. W 1978 roku stał się narodowym zabytkiem historycznym. To miejsce było drugim zakładem produkcyjnym słynnego modelu T. Henry’ego Forda. W stanie znajduje się również słynne Muzeum Henry’ego Forda.

6. Michigan ma jeden z najdłuższych mostów wiszących na świecie

Most Mackinac został otwarty w 1957 roku. Ten wiszący most łączący Cieśninę Mackinac z Górnym i Dolnym Półwyspem. Ma pięć mil długości i pozostaje najdłuższym mostem wiszącym z dwiema wieżami między kotwicami na półkuli zachodniej.

Most Mackinac

7. Dearborn w stanie Michigan szczyci się największą społecznością arabsko-amerykańską w kraju

W mieście znajduje się pierwsze arabsko-amerykańskie muzeum w kraju z dużą ilością eksponatów, wystaw kulturalnych oraz dzieł literackich, artystycznych i rzeźbiarskich. W okolicy znajduje się również pełna różnorodność arabskich i arabsko-amerykańskich sklepów spożywczych, kawiarni, restauracji, lokali rozrywkowych i meczetów.

8. Woda pitna z fluorem ma początek w Michigan

W 1945 roku Grand Rapids stało się pierwszym miastem na świecie, które dokonało fluoryzacji wody pitnej. Podjęto ten krok, aby pomóc w walce z próchnicą.

Co warto zobaczyć w Michigan?

9. Michigan ma najwięcej latarni morskich ze wszystkich stanów USA

W tym stanie jest ponad 150 latarni morskich. Pierwsza latarnia morska w Michigan została zbudowana w latach dwudziestych XIX wieku – Fort Gratiot, niedaleko Detroit. Najnowsza latarnia – Wawatam została postawiona w 2006 roku na końcu starego doku kolejowego w St. Ignace. Wiele latarni morskich znajduje się na odległych wyspach, widocznych tylko z wody.

Michigan

10. Jabłka to największa i najcenniejsza roślina owocowa w Michigan

Stan ma 11,3 miliona jabłoni. Michigan jest trzecim co do wielkości stanem produkującym jabłka w USA.

11. Pierwsza kobieta z licencją pilota pochodzi z Michigan

Harriet Quimby, urodzona w Arkadii w stanie Michigan, była pierwszą kobietą, która uzyskała licencję pilota w Stanach Zjednoczonych. W 1912 roku została pierwszą kobietą, która przeleciała przez kanał La Manche.

12. W mieście Flint lepiej nosić spodnie z paskiem

W 2008 roku miasto Flint uchwaliło prawo, które daje policji prawo do aresztowania każdego, którego spodnie zwisają tak nisko, że odsłaniają majtki lub kawałek tyłka.

13. W Michigan odbywa się coroczna Parada Pączka i pączkowy bieg 5K

W miejscowości Hamtramck co roku obchodzony jest Dzień Pączka poświęcony polskim pączkom. 24 godziny przed rozpoczęciem sprzedaży smażonych przysmaków w licznych lokalnych piekarniach ustawiają się kolejki po pączki. W mieście odbywa się również festiwal pączków, bieg pączkowy i parada pączków.

„Polski paszport wielkich możliwości” czyli co warto wiedzieć o polskim obywatelstwie?

Posłuchaj podcastów: