Mija 80. rocznica śmierci Karola Wojtyły seniora – ojca świętego Jana Pawła II

Mija 80 lat od śmierci Karola Wojtyły seniora – ojca świętego Jana Pawła II. Papież często mówił o tym, jaki wpływ na jego życie wywarła postawa ojca – porucznika Wojska Polskiego, Sługi Bożego Kościoła katolickiego.

Wicedyrektor Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego w Warszawie Grzegorz Polak powiedział, że ojciec papieża był człowiekiem wymagającym, obowiązkowym i pełnym wiary. Karol Wojtyła senior wywarł olbrzymi wpływ na pobożność i wiarę swojego syna. Z zawodu był wojskowym. Kiedy owdowiał, życie stało się pasmem ciągłej modlitwy. Nieraz zdarzało się budzić w nocy młodemu Karolowi i wtedy zastawał Ojca na kolanach, tak jak na kolanach widywał go zawsze w kościele parafialnym. Ojciec i syn nigdy nie mówili ze sobą o powołaniu kapłańskim, ale przykład Ojca był pierwszym domowym seminarium.

 

Razem czytali Pismo Święte, dzień zaczynali modlitwą, modlili się także przed posiłkiem i po nim. Często razem odmawiali różaniec i pielgrzymowali do pobliskiego sanktuarium w Kalwarii Zebrzydowskiej. Przy wejściu do ich mieszkania znajdowała się kropielniczka z wodą święconą. Wychodząc z domu, ojciec i syn zanurzali w niej palce i kreślili znak krzyża – powiedział Grzegorz Polak z Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego.

Karol Wojtyła senior urodził się 18 lipca 1879 roku w Lipniku, obecnie dzielnicy Bielska-Białej. W wieku 27 lat w Krakowskim kościele garnizonowym świętych Apostołów Piotra i Pawła poślubił Emilię Kaczorowską. Mieli troje dzieci – Edmunda, Olgę Marię i Karola Józefa, późniejszego Jana Pawła II.

 

Karol senior był z zawodu krawcem. W 1900 roku został powołany do wojska. Po odzyskaniu przez Polskę niepodległości służył w 12 Pułku Piechoty stacjonującym w Wadowicach. Służbę zakończył w 1927 roku, aby poświęcić się opiece nad żoną i wychowaniu syna. W 1938 roku, po śmierci żony i syna Edmunda, przeniósł się z Wadowic wraz z dorastającym synem Karolem do Krakowa, gdzie zmarł trzy lata później. Został pochowany na Cmentarzu Rakowickim.

Muzeum Dom Rodzinny Ojca Świętego Jana Pawła II w Wadowicach organizuje okolicznościowe uroczystości z okazji rocznicy śmierci Karola Wojtyły seniora. 

iar

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię