Missouri – fakty i ciekawostki

1. W Missouri odbył się pierwszy udany skok spadochronowy z poruszającego się samolotu

Pierwszy udany skok spadochronowy z poruszającego się samolotu wykonał kapitan Berry w St. Louis 1 marca 1912 roku. Berry powiedział po wylądowaniu: „Nigdy więcej”, ale już 10 marca skoczył po raz drugi.

2. Pearl Milling Company w Joseph, Missouri wynalazła pierwsza mieszankę mączną do naleśników

Mąka do naleśników Aunt Jemimy została wynaleziona w St. Louis w 1889 roku. Była to pierwsza gotowa mieszanka samorosnącej mąki, jaka kiedykolwiek trafiła do sprzedaży.

 

3. Warszawa w Missouri bije rekordy temperatur

W Warszawie odnotowaną najniższą temperaturę w stanie. 13 lutego 1905 roku termometry w Warszawie pokazały -40F. Prawie 50 lat później, 14 lipca 1954 roku Warszawa zanotowała najwyższą jak do tej pory temperaturę – 118F.

4. Cztery z największych trzęsień ziemi w historii Ameryki Północnej miały miejsce w Missouri

Cztery z największych w historii Ameryki Północnej trzęsień ziemi miały miejsce w Nowym Madrycie – 8 w skali Richtera, między grudniem 1811 roku a lutym 1812 roku.

5. Słowo Missouri pochodzi od Indian

Oznacza „miasto wielkich canoe”, „miasto ludzi drewnianych canoe” lub „on z wielkiego canoe”.

6. Znane miejsca w Missouri

Znane i najczęściej odwiedzane miejsca w tym stanie to Gateway Arch, Branson Strip, Forest Park, Wilson’s Creek National Battlefield, National World War Museum and Memorial.

7. Sławni mieszkańcy Missouri

John Goodman, Ginger Rogers, Maya Angelou, Don Cheadle, Mark Twain.

8. Pseudonim Missouri to stan jaskiń

Missouri jest domem dla ponad 6000 jaskiń i jedynej restauracji w jaskini w Stanach Zjednoczonych. Restauracja znajduje się w miejscowości Richland.

9. Missouri jest domem dla prawie 10 000 farm

Farmy te zajmują 66% całkowitej powierzchni stanu. Średnia wielkość farmy w Missouri wynosi 269 akrów. Soja i kukurydza to najpopularniejsze uprawy w stanie.

10. Springfield w Missouri to miasto dla młodzieży

Jest to dobre miejsce dla studentów i naukowców. Oferuje 22 uczelnie oraz wiodący uniwersytet publiczny w stanie Missouri. A większość starych budynków została odrestaurowana i przekształcona w kawiarnie, lofty, sale muzyczne, biura, butiki i restauracje.

11. Missouri ma najwyższy pomnik w kraju

Gateway Arch w St. Louis ma 630 stopy wysokości i 630 stóp szerokości u podstawy. Został ukończony 28 października 1965 roku. Pomnik jest znany jako „Brama na Zachód”. Ten architektoniczny cud zapewnia doskonały punkt widokowy, z którego można podziwiać 30 mil krajobrazu w każdym kierunku. Konstrukcja została zaprojektowana tak, aby wytrzymać trzęsienia ziemi i może wytrzymać 18-calowe odchyły i kołysanie.

12. Rożki do lodów zrobione z gofrów zostały po raz pierwszy wynalezione w Missouri

W 1904 roku na targach światowych w St. Louis po raz pierwszy ludzie skosztowali gofrów jako wafli do lodów.

13. St. Louis było gospodarzem Letnich Igrzysk Olimpijskich w 1904 roku

Pierwszych igrzysk olimpijskich, jakie kiedykolwiek odbyły się w Stanach Zjednoczonych. Podczas maraton olimpijskiego prawie połowa biegaczy dostała udaru słonecznego, a zdobywca pierwszego miejsca oszukał, łapiąc autostopem z dziewiątej do dziewiętnastej mili.

14. Podczas kampanii prezydenckiej Abrahama Lincolna rolnik z Pike County przysięgał, że nigdy więcej się nie ogoli, jeśli Lincoln zostanie prezydentem

Valentine Tapley, bogaty rolnik i zagorzały demokrata poprzysiągł, że jeśli republikanin Abraham Lincoln zostanie wybrany prezydentem, on nigdy już się nie ogoli. Lincoln wygrał, a Tapley dotrzymał obietnicy. Tuż przed śmiercią Tapleya w 1910 roku jego broda miała 12 stóp i 6 cali długości.

Najzimniejsze miasta Ameryki

 

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię