Mleko owsiane – alternatywa dla mleka krowiego.

Mleko owsiane

Mleko owsiane to bezmleczna alternatywa dla mleka krowiego. Jest zdrowe i proste w przygotowaniu. Mleko owsiane nie zawiera nabiału, orzechów ani soi, więc może być alternatywą dla osób prowadzących wegański styl życia, ale którzy mają alergię na orzechy.

 

Mleko owsiane ma mniej więcej tyle samo kalorii co mleko pełne, ale ma nieco więcej węglowodanów i mniej białka. W przeciwieństwie do pełnego mleka, mleko owsiane ma więcej błonnika i praktycznie wcale nie zawiera tłuszczów nasyconych.

Mleko owsiane jest doskonałym źródłem witaminy A i witaminy D, które pomagają w utrzymaniu odporności. Jest również dobrym źródłem witaminy B12, która, jak się uważa, wspomaga czynności neurologiczne, a także poprawia nastrój. Jedna filiżanka mleka owsianego zawiera około 10% zalecanego dziennego spożycia żelaza. Odpowiedni poziom żelaza w organizmie pomaga promować zdrową produkcję czerwonych krwinek i zapobiegać anemii. Owies pomaga utrzymać zdrowy poziom cholesterolu, ponieważ zawiera beta-glukan, rodzaj rozpuszczalnego błonnika. Beta-glukan ma właściwości obniżające poziom cholesterolu, a jego właściwości utrzymują się, gdy owies przekształca się w mleko owsiane lub inne napoje owsiane.

Mleko owsiane

Składniki (około pięć porcji):

  • 1 szklanka płatków owsianych
  • 4 szklanki wody, zimnej
  • 2 łyżeczki syropu klonowego

Przygotowanie:

  • Wymieszaj wszystkie składniki w blenderze – około 45 sekund. Zbyt mocne blendowanie może spowodować, że mleko owsiane stanie się śluzowate, dlatego nie należy miksować składników dłużej niż 45 sekund.
  • Przecedź płyn przez sitko o drobnych oczkach dwa razy. Owies można również odcisnąć przez gazę lub pieluchę tetrową.
  • Do mleka można dodać ekstrakt waniliowy lub cynamon.
  • Przechowuj w lodówce w szczelnie zamkniętym pojemniku do 5 dni.

Domowe mleko owsiane świetnie sprawdza się w wypiekach, koktajlach, smoothies, czy zimnych napojach.

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię