Ten wiersz Juliana Tuwima zna niemal każdy z nas. „Murzynek Bambo” ukazał się po raz pierwszy w 1935 roku w „Wiadomościach literackich”. Od dawna część komentatorów uznaje wiersz za raistowski.
Teraz głos w sprawie „Murzynka Bambo” zabrał polski poseł Lewicy Maciej Gdula. „Tuwim był genialnym poetą, ale nawet największym zdążają się utwory, które źle się zestarzały. „Murzynek Bambo” jest rasistowski i wspiera „radosny i niewinny” rasizm” – napisał na Twitterze Maciej Gdula. Do swojego wpisu poseł dołączył link z filmem, w którym przedszkolacy wystawiają „Murzynka Bambo” w dziecięcym teatrze.
Tuwim był genialnym poetą, ale nawet największym zdążają się utwory, które źle się zestarzały. Murzynek Bambo jest rasistowski i wspiera „radosny i niewinny” rasizm jak w przedszkolu w Kępnie, gdzie pracownicy odtwarzają najgorsze uprzedzenia. https://t.co/H63TrH2ISO
— Maciej Gdula (@m_gdula) June 1, 2021
„Moim zdaniem utrzymywanie w kanonie „Murzynka Bambo”, udawanie, że nie ma tam rasistowskich treści i to zarówno na poziomie używania słowa „Murzyn”, jak i także na poziomie takim, że Bambo nie chce pić białego mleka, bo się go boi, nie chce się myć, „bo się wybieli”, jest jednak przyzwoleniem na rasizm” – powiedział w rozmowie z PAP Maciej Gdula.
Według polityka wiersz powinien zostać opatrzony odpowiednim komentarzem, w którym eksperci wyjaśniają, na czym polegają stereotypy i uprzedzenia. Z kolei Tomasz Rzymkowski, wiceszef Ministerstwa Edukacji i Nauki twierdzi, że popularny wiersz „nigdy nie miał charakteru rasistowskiego”.
To nie pierwsza interwencja polityka Lewicy. Wiosną Maciej Gdula za rasistowską uznał powieść Henryka Sienkiewicza „W pustyni i w puszczy”.„Murzynek Bambo” opiada historię czarnoskórego dziecka, które uczy się w afrykańskiej szkole. 16-wersowy wiersz kończy się konstatacją: „szkoda, że Bambo czarny, wesoły, nie chodzi razem z nami do szkoły”.
AL