Myślisz o kupnie wyspy? Oto co powinieneś wiedzieć zanim podejmiesz ten krok

Posiadanie własnej wyspy leży w sferze marzeń wielu osób. W zeszłym roku na rynek nieruchomości trafiło ponad 70 wysp na całym świecie w cenie od 500 tysięcy do 158 milionów dolarów.

Jeśli powyższy przedział cenowy cię nie odstraszył możesz stać się szczęśliwym posiadaczem wyspy w każdym zakątku świata, od Karaibów po Sri Lankę.

Tak jak w przypadku kupna każdej nieruchomości czy ziemi, wystarczy znaleźć agenta nieruchomości oraz doradcę kredytowego, aby zostać właścicielem wyspy czy archipelagu. Jednak znawcy tematu dodają, że zakup wyspy wymaga dużo większego przygotowania i znajomości tematu od kupującego niż nabycie zwykłej nieruchomości. Dlatego też warto jest wybrać pośrednika z dużym doświadczeniem w kupowaniu i sprzedawaniu prywatnych wysp.

Według ekspertów zanim złożysz pisemną ofertę warto przemyśleć kilka szczegółów tego zakupu:

Przed zakupem zapoznaj się z przepisami budowlanymi

Jeśli planuj postawić dom na swojej wyspie sprawdź przepisy. Twoja wyspa może być rezerwatem przyrody lub po prostu mieć podłoże nie nadające się pod budowę.

Dobrze przemyśl lokalizację

Klimat ma ogromne znaczenie. Dokładnie dowiedz się czy miejsce w którym znajduje się twoja przyszła wyspa podatny jest na ekstremalne warunki pogodowe, huragany czy monsuny.

Dostęp do wyspy

Położenie wyspy ma również znaczenie odnośnie środków transportu. Jeśli twoja wyspa położona jest blisko innego dużego lądu dostanie się na wyspę nie będzie problemem. Jeśli natomiast jest zlokalizowana daleko od innej cywilizacji możesz musieć kupić helikopter czy statek.

Budowa infrastruktury

Elektryczność, dostęp do wody pitnej, szambo, Internet. Jak rozwiążesz dostęp do tych podstawowych mediów.

 

Zapoznaj się z ograniczeniami środowiskowymi

Dowiedz się jakie są ograniczenia środowiskowe na twojej przyszłej wyspie. Niektóre wyspy z delikatnymi ekosystemami mogą potrzebować specjalnych pozwoleń. Powinieneś również rozważyć zatrudnienie profesjonalisty do przeprowadzenia badania wpływu na środowisko.

Znajdź dobrego prawnika

Jeśli twoja wymarzona wyspa znajduje się poza twoim krajem zamieszkania wynajmij prawnika. Pomoże ci on w nawigacji dotyczącej praw własności w kraju, do którego twoja wyspa należy. Niektóre kraje nie pozwalają osobom niebędącym obywatelami na zakup ziemi. Czasami w grę wchodzi tylko dzierżawa.

Kalifornia fakty i ciekawostki

Posłuchaj podcastów: 

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię