Najczęstsze przyczyny zgagi

Zgaga, zmora bardzo wielu osób, może być skutkiem błędów żywienia lub nawet objawem bardzo groźnej choroby. W żadnym wypadku nie należy jej lekceważyć.

Tłumaczenie sobie, że to z przejedzenia, w wypadku częstych objawów, może spowodować poważne problemy zdrowotne. Objawy chorobowe spowodowane są przez refluks żołądkowo-przełykowy, czyli cofaniem się soku żołądkowego z powrotem do przełyku.

Ból może być odczuwany pośrodku klatki piersiowej, a także promieniować do szyi gardła i krtani. Objawy mylone bywają z dolegliwościami występującymi we wstępnej fazie zawału mięśnia sercowego, są jednak weryfikowane przez badanie EKG. Natomiast diagnoza zgagi stawiana jest na podstawie wywiadu z pacjentem i dodatkowych badań potwierdzających:

  • pH-metrię,
  • endoskopię,
  • manometrię przełyku,
  • biopsję,
  • RTG z kontrastem.

 

Występowanie zgagi może mieć bardzo wiele przyczyn związanych z nieprawidłowym odżywianiem lub czynnikami chorobowymi.

Oto najczęściej występujące:

1. Tłuste potrawy

Wymagają zwiększonej ilości kwasu solnego potrzebnego do trawienia, co może powodować odczucie „palenia” w przełyku.

2. Przejadanie się

Nadmiar jedzenia w przewodzie pokarmowym zwiększa ciśnienie w żołądku, co sprzyja cofaniu się treści pokarmowej do przełyku.

3. Ostre przyprawy

Stosowane w nadmiarze silnie podrażniają błonę śluzową przewodu pokarmowego, a co za tym idzie zwiększona ilość soków trawiennych może przedostawać się do przełyku.

4. Kawa, herbata i inne napoje zawierające kofeinę

Zarówno kofeina, jaki teina stymulują wydzielanie gastryny, co z kolei jest przyczyną zwiększonej produkcji soków żołądkowych.

5. Alkohol

Powoduje rozluźnienie mięśni zwieracza przełyku, a także powoduje zwiększoną produkcję soków żołądkowych.

6. Czekolada i kakao

Powoduje podrażnienie błony śluzowej żołądka i w związku z tym wzmożone wydzielanie soków żołądkowych.

7. Owoce cytrusowe i soki

Są produktami kwaśnymi zwiększającymi kwasowość soków żołądkowych, a zawarta w nich witamina C powoduje ich zwiększoną produkcję.

8. Ciąża

Zgaga dotyka ponad połowę ciężarnych kobiet. Związane to jest z nadprodukcją hormonów żeńskich takich jak: progesteron i estrogeny. Powodują one rozluźnienie zwieracza przełyku i powrót treści żołądka.

Stres, nadwaga, niewłaściwe odżywianie przyczyniają się do odczuwania zgagi, więc przemyślana dieta i aktywność fizyczna może pomóc w jej uniknięciu.

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię