
Jeśli osoba nie jest uczulona na jad pszczół i os, użądlenia pszczół i os z reguły nie zagrażają życiu. Nie należą jednak do przyjemnych rzeczy. Są bolesne i często powodują obrzęk, swędzenie, a nawet stan zapalny. W przypadku alergików, reakcje alergiczne mogą obejmować trudności w oddychaniu, zawroty głowy, utratę przytomności oraz obrzęk języka i gardła, a nawet wstrząs anafilaktyczny.
Jaka jest różnica pomiędzy ukąszeniem osy i pszczoły?
Kiedy pszczoły miodne użądlą, umierają praktycznie natychmiast. Mogą użądlić tylko raz, gdyż podczas ukąszenia pozostawiają żądło razem z kawałkiem odwłoka w skórze ofiary. W czasie ukłucia uwalniane są jednocześnie toksyny.
Osa natomiast może użądlić wiele razy, ale jad w ukąszeniach jest dużo mniejszy niż w przypadku pszczół.
Użądliła nas pszczoła. Co robić?
W przypadku użądlenia przez pszczołę należy natychmiast usunąć żądło. Po usunięciu żądła kolejne kroki po użądleniu są te same bez znaczenia czy jest to osa czy pszczoła:
- przemycie miejsca użądlenia wodą z mydłem
- zimne kompresy
- środki antyhistaminowe
- kremy antyseptyczne,
- kwaśne okłady na przykład z octu, soku z cytryny, sody.
Po użądleniu przez osę lub pszczołę ulgę mogą również przynieść zioła i olejki eteryczne.
Wiele olejków i ziół ma silne właściwości antyseptyczne, przeciwbakteryjne i przeciwzapalne. Olejki te jednocześnie skutecznie łagodzą ból po ukąszeniu.
Można je również używać do łagodzenia ukąszeń innych owadów, takich jak pająki, muszki i komary. Olejki i zioła, takie jak cytronella, trawa cytrynowa oraz szałwia działają również jako naturalny środek odstraszający.
Jakie są najczęściej używane olejki i zioła przynoszące ulgę po ukąszeniu owadów
Aloe vera – Aloes – chłodzi miejsce po ukąszeniu oraz łagodzi ból i podrażnienia skóry. Jeśli masz w domowym ogródku lub doniczce roślinę aloesu, oderwij liść i wyciśnij żel bezpośrednio na dotknięty obszar. Należy pamiętać, że niektóre osoby są uczulone na aloes.
Krem z nagietka – jest środkiem antyseptycznym stosowanym do gojenia drobnych ran i łagodzenia podrażnień skóry. Nałóż krem bezpośrednio na miejsce użądlenia i przykryj bandażem.
Olejek lawendowy – chociaż lawenda jest zwykle kojarzona jako olejek łagodzący stres, jest również bardzo kojącym i leczniczym olejem dla skóry. Posiada właściwości przeciwzapalne i łagodzi obrzęki. Rozcieńcz olejek eteryczny olejem nośnikowym, takim jak olej kokosowy lub oliwa z oliwek przed nałożeniem na miejsce użądlenia.
Olejek z drzewa herbacianego – jest naturalnym środkiem antyseptycznym. Pomaga również w łagodzeniu bólu po użądleniu pszczół. Wymieszaj go z olejem nośnikowym i nałóż kroplę na miejsce użądlenia. Olejek z drzewa herbacianego nigdy nie powinien być spożywany
Oczar wirginijski – witch hazel to sprawdzony ziołowy środek na ukąszenia owadów i użądlenia pszczół. Pomaga zmniejszyć stan zapalny, ból i swędzenie. Oczar wirgiński może być stosowany bezpośrednio na miejsce żądlenia pszczoły.
Mięta pieprzowa – dzięki swojemu głównemu związkowi aktywnemu, mentolowi, olejek miętowy skutecznie łagodzi ból, a nawet działa jako lekki środek miejscowo znieczulający. Jest także antyseptyczny, przeciwzapalny i przeciwbakteryjny.
Należy pamiętać, aby olejki eteryczne rozcieńczać z olejem nośnikowym. Najlepszą formułą na rozcieńczenie jest użycie 2-3 kropli olejku eterycznego na 1 łyżeczkę oleju nośnikowego.
Uwaga! Jeśli po użądleniu wystąpią jakiekolwiek objawy poważnej reakcji alergicznej, takie jak trudności w oddychaniu, pokrzywka lub zawroty głowy, należy natychmiast szukać pomocy lekarza. Również jeśli objawy użądlenia nie ulegną poprawie po kilku dniach.
ZJ/ZSS