Najzdrowsze diety

Wprowadzenie nowej diety powinno wiązać się ze spożywaniem zdrowych i pełnowartościowych produktów, a nie modnymi dietami odchudzającymi.

Dietetycy i lekarze wyodrębnili 4 najlepsze diet, które pomogą zgubić zbędne kilogramy bez negatywnego efektu na nasze zdrowie.

1. Dieta śródziemnomorska

Dieta ta jest z roku na rok uznawana za najlepszą na świecie dietę ogólną. Dieta śródziemnomorska jest prostym i zrównoważonym wzorcem żywieniowym, którego można przestrzegać przez całe życie. Ten wzorzec żywieniowy podkreśla spożywanie różnorodnych pokarmów roślinnych.

 

Podstawą diety śródziemnomorskiej są warzywa, owoce, zioła, orzechy, fasola i produkty pełnoziarniste. Posiłki budowane są wokół tych produktów pochodzenia roślinnego. Umiarkowane ilości nabiału, drobiu i jaj są również kluczowe dla diety śródziemnomorskiej, podobnie jak owoce morza. Natomiast czerwone mięso je się sporadycznie.

Podstawą tej diety są również zdrowe tłuszcze. Oliwa z oliwek jest głównym źródłem tłuszczu w diecie śródziemnomorskiej. Oliwa z oliwek dostarcza jednonienasyconego tłuszczu, który obniża poziom cholesterolu całkowitego i lipoprotein o niskiej gęstości (LDL lub „złego”).

Orzechy i nasiona zawierają również tłuszcz jednonienasycony.
Ryby są również ważne w diecie śródziemnomorskiej. Tłuste ryby – takie jak makrela, śledź, sardynki, tuńczyk biały, łosoś i pstrąg jeziorowy – są bogate w kwasy tłuszczowe omega-3, rodzaj wielonienasyconych tłuszczów, które mogą zmniejszać stany zapalne w organizmie. Kwasy tłuszczowe omega-3 pomagają również obniżyć poziom trójglicerydów, zmniejszyć krzepliwość krwi i zmniejszyć ryzyko udaru i niewydolności serca.

2. Przerywany post

Według dr Alexander Lightstone Borsand, przerywany post stoi za wydłużeniem oczekiwanej długości życia. Post przerywany polega na wprowadzeniu w życie metody 8/16 lub 12/12, czyli wybrania ośmio- lub dwunastogodzinnego okna podczas którego się pokarmy.

Badania pokazują, że post przerywany skutecznie pomaga w zgubieniu zbędnych kilogramów.

Przerywany post ma również pozytywny wpływ na ogólne zdrowie. Pozytywnie wpływa na mikrobiom jelitowy i pomaga wyściółce jelita w skuteczniejszym zapobieganiu przedostawaniu się toksyn zapalnych do krwiobiegu. Okresowy post może poprawić zdrowie serca na wiele sposobów.

Badania wykazały, że może poprawić wrażliwość na insulinę, obniżyć poziom cholesterolu LDL, jednocześnie zwiększając poziom cholesterolu HDL, zmniejszyć poziom stresu oksydacyjnego w układzie sercowo-naczyniowym i redukować procesy zapalne, które mogą przyczynić się do miażdżycy.

Dieta ta promuje również zdrowe funkcjonowanie mózgu i oddziaływanie na choroby neurodegeneracyjne, takie jak choroba Alzheimera i Parkinsona.

3. Dieta DASH

Ta dieta skupia sie na spożywaniu pokarmów obniżających ciśnienie krwi. Ta dieta jest bogata w warzywa, owoce, produkty pełnoziarniste, warzywa strączkowe, orzechy i nasiona, jednocześnie minimalizując lub eliminując produkty pochodzenia zwierzęcego i przetworzoną pakowaną żywność.

Liczne badania epidemiologiczne… wykazały, że zwiększone spożycie pokarmów roślinnych zmniejsza ryzyko chorób sercowo-naczyniowych. Lekarze twierdzą, że dieta ta pomaga w zgubieniu kilogramów, obniża wysokie ciśnienie krwi i poziom cholesterolu oraz pomaga w walce ze stanami zapalnymi zachodzącymi w organizmie.

Plan żywieniowy DASH wymaga spożycia określonej liczby dziennych porcji z określonych grup żywności. Osoba na diecie 2000 kalorii powinna spożyć:

  • Całe ziarna: 6-8 porcji dziennie
  • Warzywa: 4-5 porcji dziennie
  • Owoce: 4-5 porcji dziennie
  • Beztłuszczowe lub niskotłuszczowe mleko i przetwory mleczne: 2-3 porcje dziennie
  • Tłuszcze i oleje: 2-3 porcje dziennie
  • Chude mięso, drób i ryby: 6 uncji dziennie lub mniej
  • Orzechy, nasiona i rośliny strączkowe: 4-5 porcji tygodniowo
  • Słodycze i dodatek cukrów: 5 porcji lub mniej tygodniowo
  • Zobacz: Mózg – czego potrzebuje do szczęścia i zdrowia

Wstępne badania również sugerują, że ta dieta może również okazać się korzystna w zapobieganiu innym chorobom i stanom przewlekłym, takim jak rak (szczególnie rak piersi i rak jelita grubego), cukrzyca i choroby serca.

 

4. Dieta niebieskiej strefy

Ikaria w Grecji, Okinawa w Japonii, Sardynia we Włoszek Lom Linda w Kalifornii i półwysep Nicoya na Kostaryce należą do tak zwanej Niebieskie Strefy, czyli obszarów świata o największej koncentracji stulatków. Niebieskie strefy mają kilka wspólnych cech stylu życia, które wydają się przyczyniać do długowieczności ich mieszkańców. Ich dieta składa się ze świeżych pełnowartościowych produktów, które są głównie pochodzenia roślinnego, a także orzechów, roślin strączkowych i oliwy z oliwek. Zawierają minimalną ilość czerwonego mięsa, a większość składników białka zwierzęcego pochodzi z produktów rybnych.

Posłuchaj naszych Podcastów:

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię