Nawyki wydłużające życie? Poznaj kilka prostych sposobów!

Każdy z nas marzy o zdrowiu i pieniądzach, jednak często skupiających się na tych drugich, zapominamy, aby zadbać o siebie. Codzienna praca absorbuje nas na tyle, że zaniedbujemy pozostałe sfery życia.

Wdrożenie kilku prostych nawyków może pomóc nam w utrzymaniu zdrowia i dobrej kondycji psychofizycznej.

 

Warto znaleźć czas na zmianę harmonogramu dnia. Nic nas to nie kosztuje, a dobre przyzwyczajenia są na wagę złota. Potrafią nie tylko poprawić samopoczucie, a nawet wpłynąć na wydłużenie naszego życia o kilka lub kilkanaście lat! To proste rzeczy, które każdy z nas jest w stanie sobie zafundować. Wystarczy tylko odrobina samozaparcia.

Nawyki, które mogą przedłużyć nasze życie

Oto lista kilku nawyków, które są w stanie skutecznie i trwale wpłynąć na komórki naszego ciała. Dzięki ich zastosowaniu odczujemy poprawę zarówno tu i teraz, jak i długofalowo.

1. Zadbaj o dietę.

Mówią, że jesteś tym, co jesz. I jest w tym wiele prawdy. Gdyby większa część społeczeństwa zwracała uwagę na to, co zjada, przeciętna długość życia mogłaby osiągnąć tendencję wzrostową. Odpowiednio zbilansowana dieta dostarcza nam niezbędnych składników odżywczych, witamin i minerałów. Mało tego, wiele pomijanych przez nas produktów spożywczych niesie ze sobą właściwości antynowotworowe i przeciwzapalne. Warto zwrócić uwagę na kilka najzdrowszych diet 2022 roku, do których należy choćby dieta śródziemnomorska czy dieta DASH.

2. Wprowadź aktywność fizyczną.

Ruch to zdrowie, a nawet dłuższe życie. Być może takie hasło reklamowe brzmiałoby bardziej dosadnie i przekonało kogoś do choćby 30-minutowej aktywności fizycznej. Wystarczy jedynie pół godziny, a nasz organizm już odczuje zmianę. Z czasem możemy podnosić poprzeczkę, wydłużając czas i ilość ćwiczeń. Oczywiście ważne jest, żeby zachować w tym regularność. Na początek 30 minut truchtu, a może zwykły spacer, niech stanie się to naszym dobrym nawykiem.

3. Śpij minimum 7 godzin.

Sen istotnie wpływa na poprawę naszego samopoczucia. Nieprzerwane niczym marzenia senne i regularne pory snu są bardzo istotne dla zachowania zdrowia. Każdemu z nas mogą przydarzyć się sytuacje stresowe lub inne czynniki, które zaburzą nasz sen. Ważne jest jednak, aby w porę je eliminować. Naukowcy dowiedli, że nieregularny sen może przyczyniać się do chorób metabolicznych i otyłości.

4. Ogranicz picie alkoholu.

Alkohol jest w naszej kulturze tak częstym gościem, że niektórym trudno jest zupełnie z niego zrezygnować. Mimo wszystko warto przemyśleć nadmierną konsumpcję wysokoprocentowych trunków, bo nie mają one żadnych wartości odżywczych. Mało tego, nawet małe dawki alkoholu przyczyniają się do degradacji neuronów w naszym mózgu. Długotrwałe picie wiąże się z wieloma chorobami, począwszy od alkoholizmu i stłuszczenia wątroby, po choroby nowotworowe. Zdrowy tryb życia alkoholowi mówi nie.

 

5. Rzuć palenie!

Papierosy okryte są złą sławą nie od dziś, co i tak nie odstrasza ich konsumentów. Nikotyna to nie tylko rak płuc, a szereg innych schorzeń, które mogą znacznie obniżyć jakość naszego życia. Paląc, narażamy się na przewlekłe choroby układu oddechowego. Ba, nie tylko siebie, ale również innych, których „częstujemy” dymkiem z naszego papierosa. Tytoń skraca życie i bierze udział w powstawaniu komórek nowotworowych. Warto rzucić ten nawyk, zanim wyrządzi nam krzywdę.

20 powodów, dlaczego warto prowadzić pamiętnik

Posłuchaj podcastów:

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię