Nazwy firm, które stały się synonimem produktu i usług

Firmy wydają fortunę na marketing próbując stać się powszechnie znaną marką światową. Największe zwycięstwo ma miejsce w momencie, kiedy ich nazwa firmy staje się synonimem produktu lub usługi, którą oferują.

Pospolicenie nazw marketingowych nazywane również eponimem nie jest nowym zjawiskiem. Według ekspertów ds. marketingu marka osiąga najwyższy sukces w świecie biznesu kiedy staje się synonimem produktu. Nawet w komunistycznej Polsce wielu zamiast jechać na stację benzynową jechało na CEPEN. Był to skrót odnoszący się do Centrali Produktów Naftowych, a to że dystrybutory były puste to już inna sprawa.

Dzisiaj zamiast słowa napój gazowany mówimy cola, zamiast butów sportowych – adidasy, a w podróż po drodze szutrowej udajemy się jeepem a nie samochodem terenowym.

Oto 8 firm i marek, których nazwy stały się najpopularniejszymi eponimami ostatnich kilku dekad:

1. Uber

Ten serwis samochodowy oparty na aplikacji pojawił się w 2009 roku. Nazwa oznacza po niemiecku „najwyższy” lub „powyżej”. Od 2009 roku z serwisu Uber korzystają ludzie w ponad 10 000 miastach na całym świecie.

2. FaceTime i Skype

Większość z nas skype’uje, spotyka się na skype’ie, robi FaceTime z rodziną i przyjaciółmi w Polsce i na całym świecie. Obecnie możemy być połączenie z 50 osobami podczas jednego skype’owania lub 32 w aplikacji FaceTime.

3. Instagram

Ta niesamowicie popularna aplikacja do udostępniania zdjęć została uruchomiona w 2010 roku. Sieć społecznościowa jest domem dla miliarda aktywnych użytkowników miesięcznie, którzy regularnie umieszczają zdjęcia i filmików na swoim profilu.

4. Venmo lub Paypal

Dzisiaj te aplikacje są tak popularne, że robiąc zakupy w sklepach internetowych lub osobiście możesz użyć tych aplikacji do zapłacenia za swoje zakupy. Home Depot, Barnes and Noble, Toys 'R Us, JC Penney, Foot Locker, Rooms to Go, Office Depot, Abercrombie & Fitch, Aeropostale, American Eagle Outfitters, Jos – wszystkie przyjmują PayPal podczas osobistych zakupów. Hulu, Uber Eats, Lululemon i Urban Outfitters należą do sprzedawców detalicznych, którzy akceptują Venmo jako płatność bezpośrednią.

5. Google

Kiedyś były takie czasy, kiedy informacji szukało się w encyklopedii a trasy samochodowej na papierowej mapie. Dzisiaj wystarczy usiąść przed komputerem. Możemy wygooglować informacje na każdy interesujący nas temat.

6. Photoshop

Chcesz poprawić zdjęcie lub całkowicie je zmienić? Wystarczy Photoshop. Pierwsza wersja tego popularnego oprogramowania do edycji zdjęć została wydana w 1990 roku. Dzisiaj photoshop’ujemy zdjęcia, kiedy chcemy poprawić ich wygląd.

7. Vaseline

Nikt z nas nie idzie do apteki w poszukiwaniu mazistej substancji użytkowej. Dzisiaj każdy kupuje wazelinę obojętnie jaka firma tę substancję produkuje.

8. Jacuzzi

Słowo to pojawiło się na ustach po raz pierwszy w 1978 roku, ale nie jako wanna z bąbelkami tylko jako nazwa firmy Jacuzzi Brands. Jacuzzi Brands LLC jest światowym producentem i dystrybutorem wanien z hydromasażem, basenów, saun. Obecnie nikt nie kupuje wanien z bąbelkami tylko jacuzzi niezależnie od tego czy jest ona produkcji Jacuzzi Brands czy innych firm.

 

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię