Nowotwory u mężczyzn – sygnały ciała, których nie warto ignorować

Świadomość, wsłuchanie się w swój organizm i wyczucie potencjalnych problemów z własnym zdrowiem jest jedną z najważniejszych rzeczy, które może osoba zrobić dla siebie, aby zapobiec poważnym chorobom.

Kiedy organizm zaczyna dawać oznaki, że coś jest nie tak, oznacza to, że nadszedł czas, aby udać się do lekarza. Te sygnały, które wysyła nam nasze ciało są najlepszym barometrem wskazującym na stan naszego zdrowia.

Oto 13 sygnałów, których nigdy nie należy ignorować:

1. Wypróżnianie

Jeśli widzisz czerwoną plamę w moczu lub stolcu, gdy idziesz do łazienki, najlepiej jak najszybciej udać się do lekarza. Istnieje duża szansa, że te problemy mogą być po prostu infekcją dróg moczowych lub hemoroidami, ale mogą też być pierwszą oznaką raka okrężnicy lub nerki.

2. Pogarszająca się niestrawność i zgaga

Niestrawność jest zwykle spowodowana stanem zapalnym żołądka. Niestrawność, która utrzymuje się przez kilka tygodni i nadal się pogarsza, może być oznaką raka gardła lub żołądka. Jeśli typowym symptomom niestrawności czy zgagi towarzyszyć zaczynają przewlekły ból, wymioty, utrata wagi, trwałe wzdęcia należy udać się do lekarza. Ciężka zgaga może nawet uszkodzić przełyk, prowadząc do zwiększonego prawdopodobieństwa zachorowania na raka gardła w przyszłości.

3. Guzy na jadrach

Guz, dyskomfort lub inne anormalne zmiany w jądrach powinny być od razu badane. Rak jądra może się zdarzyć z dnia na dzień, dlatego nie warto zwlekać z wizytą u lekarza. Obrzęk, zaczerwienienie, ból i guzek wskazują na toczące się zapalenie od zapalenia najądrza, skrętu jądra po nasieniaka – złośliwego raka jądra.

4. Uporczywy ból

Krótkotrwały ból lub bolesność z reguły nie oznaczają raka tylko najprawdopodobniej są oznaką wyczerpania po treningu lub naciągnięcia mięśni. Jednak ból, który trwa tygodniami może być wczesnym sygnałem ostrzegawczym rozwijającej się poważnej choroby.

5. Zmiany w oddawaniu moczu

Częste oddawanie moczu, trudności w oddawaniu moczu lub uczucie pieczenia mogą być objawami raka prostaty. Jednak wiele z tych objawów to również problemy, z którymi zwykle borykają się mężczyźni, gdy się starzeją. Regularne wizyty kontrolne u lekarza są niezbędne do wykrycia czy te zmiany są spowodowane starością czy chorobą.

6. Zmiany węzłów chłonnych

Obrzęk lub tkliwość węzłów chłonnych znajdujących się między innymi pod pachami jest często oznaką, że rozwija się jakaś choroba w organizmie. Obrzęk występuje zwykle, gdy organizm walczy z infekcją lub chorobą, a wielu lekarzy zaleca sprawdzenie, jeśli objawy te nie ustępują po 2-4 tygodniach.

7. Zmiany skórne

Plamy, pieprzyki lub zmiany wielkości i koloru istniejących plam na skórze powinny zostać jak najszybciej zbadane przez lekarza. Rak skóry może się bardzo szybko rozprzestrzeniać. Lekarze odradzają czekanie i zalecają szybkie badanie. Pamiętaj o kremach przeciwsłonecznych.

8. Zmiany w jamie ustnej

Białe plamy na języku lub w innych miejscach jamy ustnej są często przedrakowym znakiem ostrzegawczym. Palacze, osoby żujące tytoń i pijące alkohol są szczególnie narażone i powinni zgłosić się do lekarza przy pierwszych oznakach przebarwień.

9. Trudności w połykaniu

Uporczywe problemy z jedzeniem lub piciem mogą być oznaką powstałych guzków w gardle. Mogą one być pierwszą oznaką rozwijającego się raka.

10. Zmiany w piersiach

Większość mężczyzn uważa, że ​​rak piersi jest czymś, o co muszą się martwić tylko kobiety. Absolutnie tak nie jest. Samokontrolę w kierunku guzków piersi należy przeprowadzać regularnie i pod żadnym pozorem nie wolno lekceważyć żadnych anomalii.

11. Kaszel z krwią

Oprócz sprawdzania krwi w moczu i stolcu należy również zwrócić na jamę ustną. Krew, która zaczyna pojawiać się regularnie w nietypowych miejscach, jest często oznaką uszkodzenia ciała.

12. Niespodziewana utrata wagi

Utrata masy ciała niezwiązana ze zmianą diety lub ćwiczeń może wskazywać na problemy zdrowotne. Może t być oznaką problemu z tarczycą, raka żołądka lub płuc. Jeśli niespodziewanie zrzucisz dziesięć lub więcej funtów, nie czekaj, aby dowiedzieć się, dlaczego.

13. Uporczywy kaszel

Kaszel, który utrzymuje się tygodniami lub nasila się w miarę upływu czasu, należy sprawdzić, szczególnie jeśli palisz lub jesteś byłym palaczem. Ten objaw może wskazywać na wszystko, od raka płuc po zapalenie oskrzeli.

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię