Oko w oko z indykiem

Wyprawiasz obiad dziękczynny? Przeczytaj poniższe wskazówki zanim zaczniesz przygotowania, a twój indyk będzie soczysty i pięknie zarumieniony.

Świeży czy mrożony

Wybór świeżego lub mrożonego indyka zależy w dużej mierze od preferencji, ale także od tego, jak szybko planujesz gotować indyka. Świeże indyki najlepiej przechowywać w lodówce przez 24 godziny przed ostatecznym przygotowaniem. Mrożone indyki można kupić nawet z kilkutygodniowym wyprzedzeniem, ale musisz pamiętać, że potrzebują one kilku dni na rozmrożenie i wymagają odpowiedniej przestrzeni w zamrażarce i lodówce.

Jak rozmrażać indyka?

Potrzebujesz 1 dzień rozmrażania na każde 4 funty indyka jeśli rozmrażasz go w lodówce. Rozmrażając indyka w zimnej wodzie potrzebujesz około 30 minut na funt. Nigdy nie rozmrażaj indyka w temperaturze pokojowej. Jeśli będziesz rozmrażać indyka w lodówce to musisz go umieścić na tacy piersią do góry. Jeśli natomiast wybrałeś rozmrażanie w zimnej wodzie to indyk musi być ułożony piersią w dół w zlewie, czy też garnku i musi być całkowicie przykryty wodą. Zmieniaj wodę co 30 minut. Rozmrożony indyk można przechowywać w lodówce (40 stopni F lub niższej) do 4 dni przed gotowaniem.

Ile indyka na osobę?

Zakłada się 1,5 funta indyka na osobę. Jeśli do obiadu zasiądą 4 dorosłe osoby powinno się kupić 6-8 funtowego indyka, a dla 6 osób indyka ważącego 9 -10 funtów. Dla 8 osób wystarczy indyk ważący 12 – 14 funtów. Zalewać czy nie? Zdecydowanie tak. Indyk powinien być w zalewie – marynacie przez przynajmniej 4 godziny przed wsadzeniem go do piekarnika. Podstawowa marynata to woda z solą. Do niej możesz dodać owoce cytrusowe i zioła. Jest to łatwy i pewny sposób na uzyskanie wilgotnego i aromatycznego indyka.

Pieczenie indyka

Przez pierwszą godziną pieczemy indyka piersią w dół. Dzięki temu mamy pewność, że wszystkie soki znajdą się w indyczej piersi a nie w brytfance. Po godzinie odwracamy indyka piersią do góry.

Przypalająca się skórka

Jeśli zauważysz, że nogi, skrzydła oraz skórka na piersi zaczyna się nadmiernie brązowić zbuduj tzw. namiot w miejscach zbyt brązowych. Namiot to nic innego jak luźno położona folia aluminiowa na miejsca się przypalające. Potrzyj indyka masłem lub olejem. Przed włożeniem do piekarnika upewnij się, że skóra indyka jest tak sucha, a następnie przetrzyj ją masłem lub olejem. Dzięki temu skórka na piersi i nogach bardzo ładnie się zarumieni. Możesz również umieść plastry masła pod skórą (między skórą a mięsem z piersi) – pomoże to utrzymać soczystość piersi.

Jak długo pieczemy indyka?

Indyk bez nadzienia:

Funty Czas pieczenia
8 do 12 funtów – 2-1/2  3-1/2 godziny
12 do 16 funtów – 3-1/2 to 4 godzin
16 to 20 funtów – 4 do 4-1/2 godzin
20 to 26 funtów – 4-1/2 to 5-1/2 godzin

Jak sprawdzić czy indyk jest upieczony?

Nie polegaj na małym wyskakującym termometrze, który jej w indyku. Nie są one wiarygodne. Wystarczy termometr do mięsa (tzw.kulinarny), aby sprawdzić, czy indyk jest gotowy do jedzenia. Temperaturę możesz mierzyć w trzech miejscach – udzie, piersi i farszu jeśli przygotowujesz indyka z nadzieniem. Oto jaką temperaturę musisz zarejestrować w danym kawałku mięsa: 180°F w udzie, 170°F w piersi, 165°F w farszu.

Daj indykowi odpocząć

Bardzo ważnym jest, aby indyk trochę odetchnął po wyciągnięciu z piekarnika. Jest to czas, aby wszystkie soki weszły z powrotem w mięso. Dzięki temu indyk nie będzie suchy. Daj mu odpocząć pod luźnym przykryciem przez 10-15 minut.

Smacznego!

 

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię