Czarne mydło – właściwości i zastosowanie

Czarne mydło (inaczej nazywane Savon Noir) jest dostępne na rynku kosmetycznym od bardzo dawna, pochodzi z Maroka i jest naturalnym produktem wytwarzanym według tradycyjnych metod.

W jego skład wchodzi pasta z czarnych oliwek i zmydlona oliwa z oliwek. W sklepach można je znaleźć z dodatkami minerałów lub roślin, dla zwiększenia jego skuteczności.

Mydło ma charakterystyczną konsystencję pasty, która pod wpływem ciepła dosłownie rozpływa nam się w dłoniach, a po kontakcie z wodą pieni się. Myląca jest też jego nazwa, ponieważ nie jest koloru czarnego, a brązowego lub ciemnozielonego w zależności od wykorzystanych do produkcji oliwek.

Jest to uniwersalny kosmetyk, który może być stosowany przez osoby z każdym typem cery: normalnej, tłustej, suchej, dojrzałej i mieszanej. Można go używać do mycia całego ciała, włosów i twarzy, bez obawy o negatywne skutki. Jest hipoalergiczne, więc bezproblemowo mogą z niego korzystać alergicy.

 

Właściwości czarnego mydła

Czarne oliwki i oliwa z oliwek są źródłem najróżniejszych witamin i minerałów, dzięki nim zawdzięcza także swój zapach i wygląd. Oliwki są bogate w prowitaminę A, witaminę E i C, a także witaminy z grupy B. Zawierają dużą ilość fosforu, wapnia, miedzi i żelaza. Oliwa natomiast zawiera mnóstwo kwasów tłuszczowych, na przykład oleinowy, linolowy i linolenowy.

Ma niezwykłe właściwości, już po kilkokrotnym użyciu możemy się spodziewać pozytywnych efektów. Czarne mydło dogłębnie oczyszcza skórę, nawilża ją i rozmiękcza nie zatykając przy tym porów. Wzmacnia barierę lipidową naskórka, redukuje przebarwienia, poza tym ma działanie ochronne i antyoksydacyjnie.

Można je stosować jako peeling enzymatyczny, wystarczy, że pozostanie on na skórze i już po kilku minutach złuszczy wierzchnią warstwę naskórka. Na pewno doceni go też każda osoba, która ma problem z goleniem się i podrażnieniami, zmiękcza włoski ułatwiając ich usunięcie, działa łagodząco i przeciwzapalnie.

Zastosowania czarnego mydła

Dzięki naturalnemu składowi, można go używać jako żel pod prysznic, peeling, maseczkę, kosmetyk do demakijażu, szampon do włosów i krem do golenia. Maseczka z czarnego mydła pomoże nam pozbyć się wyprysków trądzikowych i pryszczy, dlatego zaleca się ją szczególnie osobą w okresie dojrzewania. Bardzo łatwo ją przygotować, wystarczy mydło lekko zwilżyć wodą, rozsmarować po skórze i pozostawić na kilka minut.

W połączeniu z wodą kosmetyk pieni się stając się delikatnym i subtelnym żelem pod prysznic, sprawdzi się też do zmywania makijażu (należy omijać okolice oczu). Warto stosować mydło w formie naturalnego peelingu enzymatycznego, należy nałożyć je na twarz, pozostawić na kilka minut, po czym delikatnie masować i zmyć ciepłą wodą.

Doskonale nadaje się też na bazę do peelingu klasycznego, wystarczy do masy z czarnego mydła dodać ścierające drobinki (można dodać na przykład cukier). Znajdzie też swoje zastosowanie po kąpieli lub prysznicu podczas masażu ciała za pomocą rękawicy. Zabieg wykonujemy na rozgrzanej skórze, nakładając na ciało niewielką ilość mydła i wmasowując w ciało rękawicą.

Czarne mydło jest idealne dla osób chorych na cukrzycę, poleca się je stosować do pielęgnacji stóp, żeby uniknąć tak zwanej stopy cukrzycowej. Moczymy nogi w ciepłej wodzie z łyżeczką mydła przez kilkanaście minut. Ten uniwersalny kosmetyk zarówno dla pań i panów ma wiele pozytywnych właściwości, które powinny przekonać każdego z nas do jego używania.

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię