Oszczędnie i w trosce o planetę. Jak żyć w stylu zero waste

Problemy z gospodarką zyskały światowy zasięg, a coraz więcej osób z niepokojem zagląda do portfeli. Czasy zmuszają do oszczędności, a zarazem dbałości o środowisko naturalne – to już nie kwestia fanaberii, ale przetrwania.   Jak żyć oszczędnie i w stylu zero waste?

 

Nawet nie mamy świadomości ile pieniędzy wydajemy zupełnie niepotrzebnie, przy okazji zaśmiecając planetę – nasz wspólny, przecież dom. Jednym z podstawowych sposobów jest oszczędzanie wody. Szczególnie istotne, bo od co najmniej trzech dekad naukowcy ostrzegają, że wkrótce może nam jej zabraknąć.

Oszczędzanie wody jest banalnie proste. Zamiast kąpieli wystarczy wybrać prysznic, zakręcać wodę przy myciu zębów, a zmywając używać miski. To kwestia drobnej dobrej zmiany nawyków. Zastosowana globalnie może uratować zasoby wody pitnej na świecie.

Nietrudno też, wbrew pozorom oszczędzać prąd. Wystarczy wyrobić w sobie nawyk wyłączania ładowarki z gniazdka, kiedy nie jest potrzebna, czy wyłączania na noc wszelkich zbędnych urządzeń. Zamiast zostawiać je w stanie czuwania, lepiej w ogóle odłączyć od sieci.  Oszczędność prądu to także wymiana żarówek na energooszczędne.

Oszczędzać można, także na ogrzewaniu. Jako ludzie mamy tendencje do utrzymywania w pomieszczeniach zbyt wysokiej temperatury. Tymczasem optymalna wynosi w dzień między 18 – 22 stopnie Celsjusza, a owcy powinna być odpowiednio o dwa, trzy stopnie niższa. Zanim podkręcisz kaloryfer i  uchylisz okno, kiedy zrobi się zbyt gorąco, zastanów się, czy takie działanie nie wpływa na wysokość rachunków?

Globalnym problemem jest również marnowanie żywności. Tu trzeba nauczyć się przygotowywać listę zakupów i trzymać jej w czasie wędrówek po sklepie. Kupować tyle, ile akurat potrzeba, nie magazynować, nie brać pod wpływem chwili czegoś, co potem wyląduje w śmietniku. I tu zasada oszczędności zaczyna się łączyć  z zero waste.

Z zakupionych produktów żywnościowych starać się wykorzystać wszystko co tylko można. Jadalne, smaczne i zdrowe są także nóżki brokułów, obierki z jabłek, czy ziemniaków, a nawet nać marchwi, rzodkiewek, czy szypułki truskawek. Pisaliśmy już o tym, podając gotowe przepisy.

Oszczędzanie przyniesie korzyści nie tylko portfelom, ale całemu środowisku, a oni, przecież, stanowi nasz wspólny dom.

MT

Sprzątanie przyjazne naturze i mieszkańcom

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię