Jak wygląda kolejka do brytyjskiego tronu? Odpowiadamy

Po śmierci królowej Elżbiety II w czwartek 8 września 2022 roku Zjednoczone Królestwo nawet przez sekundę nie pozostało bez monarchy. Nowym królem jest syn Elżbiety II, Karol

Jak wygląda linia sukcesji w Zjednoczonym Królestwie?

Zasady dziedziczenia brytyjskiego tronu są ściśle określone następującymi dokumentami:

Bill of Rights z 1689 roku,
Act of Settlement z 1701 roku,
Succession to the Crown Act z 2013 roku.

Przed wejściem w życie ustawy z 2013 roku zasady dziedziczenia tronu wyglądały następująco:
– dziedziczyć mogli wyłącznie pochodzący ze związków małżeńskich potomkowie księżniczki Palatynatu Zofii;
– tron przechodził zgodnie z zasadą primogenitury męskiej, czyli prawo pierwszeństwa w dziedziczeniu przysługujące najstarszemu synowi. Córki mogły dziedziczyć dopiero po synach i ich potomkach;
– wyznanie inne niż nieanglikańskie lub poślubienie katolika wykluczało możliwość dziedziczenia tronu.

Co się zmieniło dzięki Succession to the Crown Act?

Otóż Po wejściu jej w życie została zniesiona primogenitura męska, a także został złagodzony przepis dotyczący poślubienie katolika. Oznacza to więc, że młodszy syn nie poprzedza starszej córki w linii sukcesji, a poślubienie katolika nie odsuwa od dziedziczenia.

Pierwszy do przejęcia tronu po Elżbiecie II jest jej najstarszy syn książę Karol ( w chwili publikowania artykułu Karol jest już królem Karolem III). Jego następcą jest najstarszy syn książę William. Trójka jego dzieci, zaraz po nim samym, są następne w kolejce do tronu, mając tym samym pierwszeństwo przed samym bratem Williama, księciem Harrym.

Są to:
książę George (najstarszy syn księcia Williama),
księżniczka Charlotte (drugie dziecko księcia),
książę Louis (najmłodszy syn księcia).

Książę Harry zajmuje dopiero szóste miejsce, więc szanse na to, że obejmie tron można określić jako iluzoryczne. Za nim, zgodnie z zasadami pierwszeństwo, są w kolejne jego dzieci – Archie i Lilibet.

Na tym jednak przegląd ewentualnych spadkobierców tronu się nie kończy. Do listy osób mogących teoretycznie dostąpić trony dołącza brat Karola, Andrzej wraz z potomkami, oraz kilkuset członków rodziny Windsorów.

 

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię