Spożywanie owadów nie jest zbyt popularne w naszej kulturze. Zachodnie kultury dodają do diety mięso, jajka, orzechy i zboża aby zapewnić organizmowi wystarczający poziom białka – podstawowego budulca organizmu.
W 2013 roku Organizacja Narodów Zjednoczonych opublikowała raport, w którym oszacowano, że dwa miliardy ludzi na całym świecie spożywa robaki w swojej diecie i zaapelowała do poszczególnych państw o jedzenia owadów. Nie. To nie żart…ONZ twierdzi, że większa konsumpcja owadów zwiększy bezpieczeństwo światowych zasobów żywności.
Robaki, owady, a nawet pajęczaki mają w sobie więcej białka niż tradycyjne mięso. Zawierają również wystarczającą ilość błonnika, witamin i minerałów, aby konkurować z wartością odżywczą niektórych zbóż, owoców i warzyw.
Świerszcze – dorosłe świerszcze są dobrym źródłem żelaza, białka i witaminy B12. Spożywane są najczęściej w postaci proszku, który można z łatwością dodać do koktajli i mąki. Spożywanie codziennie 25 gramów proszku ze świerszczy ma bardzo dobry wpływ na mikroflorę jelitową pobudzając przyrost bakterii probiotycznych. Najczęściej podaje się je bez nóg, smażone.
Koniki polne – te bogate w białko owady są bardzo popularne w Afryce, Azji a nawet Ameryce Łacińskiej. W Meksyku podawane są na tostach z dodatkiem oleju, czosnku i cytryny.
Termity – bogate w białko, kwasy tłuszczowe i inne mikroelementy termity zawierają również żelazo i wapń. Bardzo popularne w Afryce. Podaje się je smażone, wędzone lub suszone na słońcu.
Mrówki – Azja przoduje w jedzeniu mrówek, a w Ameryce Południowej uważane są za przysmak. Są dobrym źródłem białka, mają cytrynowo-cytrusowy smak. Często po upieczeniu stosuje się je jako przyprawę lub chrupiącą polewę do potraw.
Pszczoły – larwy pszczół są bogate w aminokwasy, witaminy z grupy B i inne składniki odżywcze. Są jednym z najpopularniejszych potraw w Tajlandii. Australijscy aborygeni używają pszczół bez żądła jako źródła cukru.
Chrząszcze – najbardziej popularny z owadów. Są bogate w białko oraz kilka witamin i minerałów. Mogą być prażone na sucho lub podawane jako dodatek do potraw jeśli są bez głowy, ramion i nóg. W 2012 roku Starbucks ujawnił, że używa ekstraktu z chrabąszczy do zabarwienia jednego ze swoich truskawkowych napojów. Po negatywnej reakcji patronów, firma przeszła na używanie ekstraktu na bazie pomidorów.
Mączniki – owady te zawierają dużo kwasów tłuszczowych omega-3, białka, witamin i minerałów, takich jak miedź, sód, potas, żelazo, cynk i selen. Można je jeść na surowo, ale najczęściej podaje się je prażone na sucho lub mielone i dodawane do mąki. W Meksyku czasami używa się ich w ten sposób do robienia tortilli.
Muchy – rodzaje much bogatych w białko, są mielone i używane w krajach Afryki Wschodniej do wzbogacania wypieków, takich jak krakersy i babeczki, a także produktów mięsnych, takich jak kiełbasa i pieczeń mięsna. Spożywane są również pieczone lub suszone na słońcu.
Gąsienice – w niektórych częściach Afryki rocznie zbiera się prawie 9,5 miliarda z nich. Są ważnym źródłem białka, zwłaszcza w porze deszczowej. Gąsienice są również popularne w Azji i Meksyku, gdzie jednym z najpopularniejszych sposobów ich podawania jest smażenie lub duszenie, doprawione ostrym sosem i zawinięte w tortillę. Można je również znaleźć na dnie butelki tequili meskalowej.