Piramida przetrwania – 6 podstawowych zasad życia preppersów

Wielu preppersów żyje zgodnie z zasadami Piramidy Przetrwania. Składają się na nią:

  1. Woda
  2. Pożywienie
  3. Schronienie
  4. Higiena
  5. Bezpieczeństwo
  6. Komunikacja

Woda

1. Woda butelkowana jest dobra, ale nie powinna być traktowana jako podstawowa.

2. Zastanów się nad metodami przechowywania (dzbanki, beczki na wodę, wanna itp.). Jeśli to możliwe, miej wiele źródeł i opcji.

3. Dowiedz się ile potrzebujesz wody na osobę – na dzień, tydzień, miesiąc. Typowe zalecenie to 1 galon na osobę dziennie – 1/2 gal do picia, 1/2 gal do higieny.

4. Filtracja i oczyszczanie wody jest niezbędne do długoterminowego zaopatrzenia w wodę. Wrzenie, filtr węglowy, jod, tabletki chlorujące, wybielacz, inne filtry.

 

5. Zdobądź wiedzę na temat różnorodnych źródeł wody – deszcz, podgrzewacze wody, hydranty przeciwpożarowe, jeziora, rzeki.

6. Dowiedz się jakich rodzajów źródeł wody należy unikać – baseny, słona woda, stojąca woda, taka jak stawy.

 

Pożywienie

1. Poznaj okres przydatności do spożycia wszystkich zapasów żywności.

2. Zorganizuj przechowywanie jedzenia według dat wygaśnięcia/sprzedaży – expiration / sell-by.

3. Zaopatrz się w to, co ty i rodzina jecie w normalnych warunkach.

4. Unikaj gromadzenia niepożądanych pokarmów.

5. Jedz to, co masz w zapasie, kupuj więcej, aby uzupełnić zapasy.

6. Poznaj i stosuj różne metody przechowywania – zaprawy – kąpiel wodna, uszczelnianie próżniowe, liofilizacja – suszenie sublimacyjne zamrożonych substancji, odwadnianie, pojemniki do przechowywania, wiadra spożywcze i torby do przechowywania typu mylar.

7. Gromadź żywność różnorodnie pakowaną – konserwy, suszoną, liofilizowaną.

8. Stwórz ogródek – warzywa, owoce i zioła. Użyj tego, czego potrzebujesz resztę przetwórz, zamroź.

 

Schronienie

1. Naucz się szukać naturalnych schronień – jaskinie, wydrążony pień lub kłoda, zarośla, skaliste nawisy.

2. Posiadaj panczo lub co najmniej koc ratunkowy i linę.

3. Rozważ zakup śpiwora awaryjnego.

4. Rozważania dotyczące schronienia powinny obejmować bezpieczną lokalizację:

  • izolację od elementów takich jak wiatr, deszcz, ogień,
  • źródło ciepła -ciepło ciała, źródło ognia, takie jak piec lub ognisko,
  • wielkość schroniska – osobista lub grupowa.

5. Korzystanie z naturalnych materiałów, takich jak szczotka, gałęzie, liście, śnieg i drzewa, może zapewnić obfitość materiałów do budowy i izolacji schronienia.

6. Zapoznaj się z podstawowymi formami schronów – schron brezentowy, schron przystawny, schron w kształcie litery A i szałas gruzowy.

 

Higiena

1. Umyj ręce przed kontaktem z żywnością i po dotykaniu brudnych przedmiotów, surowego mięsa, martwych zwierząt itp. Użyj środka do dezynfekcji rąk, chusteczek antybakteryjnych lub lub mydła i wody.

2. Myj włosy. Zapobiega to pasożytom (pchłom, wszy, bakteriom). Oszczędzaj wodę – utrzymuj krótkie włosy.

3. Noś czyste ubrania. Czyste, suche ubrania są lepszym izolatorem ciepła.

4. Zadbaj o swoje stopy. Może to być twój podstawowy środek transportu. Utrzymuj je w czystości i suchości, często zmieniać skarpetki. Trzymaj paznokcie przycięte i jak najszybciej lecz wysypki i pęcherze.

5. W miarę możliwości dużo odpoczywaj. Pomoże to zapewnić ci więcej energii i czujności oraz zadba o twoje zdrowie psychiczne.

6. Utrzymuj toalety lub obszary latryn w odległości co najmniej 200 stóp od źródeł wody, miejsc przygotowywania posiłków, posiłków i miejsc do spania.

7. Pomyśl o zwalczaniu szkodników – spray na owady, DEET, nogawki spodni i mankiety, trucizna lub pułapki na gryzonie.

Bezpieczeństwo

1. Bezpieczeństwo jest krytyczną zasadą. Jeśli nie jesteś bezpieczny, nic więcej nie ma znaczenia. Zrozum swoją „taktyczną” sytuację i otaczające środowisko. Jakie zagrożenia są obecne? Czy znajdujesz się w środowisku miejskim czy wiejskim? Czy istnieją inne potencjalnie zagrażające osoby? Wykorzystaj te szczegóły, aby stworzyć plan reakcji na wypadek ataku.

2. Podczas wybierania schronienia lub miejsca biwakowego pamiętaj o bezpieczeństwie. W ramach planu bezpieczeństwa używaj naturalnych barier, takich jak zbiornik wodny, urwisko, nawis lub inne naturalne elementy.

3. Jak wygląda twoje schronisko lub pole namiotowe? Czy możesz w razie potrzeby je obronić? Poznaj swoje słabe punkty, takie jak martwe punkty, ścieżki prowadzące do obszarów kempingowych lub wejścia/okna/itd. do twojego schronienia.

4. Jeśli jesteś sam, ustaw pułapki lub prowizoryczne bariery, aby skierować zagrożenia z dala od siebie lub do określonego punktu przewężenia. Ustaw alarmy monitorujące dla obszarów zbliżenia. Jeśli w Twojej grupie jest wiele osób, ustal grafik strażników lub patroli. Ustal wyzwanie i hasło. Nie zapomnij o podstawowej obronie swojego domu. Jeśli podczas SHTF nie będziesz w domu ustal pierwsze miejsce, do którego należy się udać.

5. Broń: Jaki rodzaj broni/amunicji posiadasz? Broń palna -karabiny/strzelby/pistolety. Łuk, kusza, proce, kije. Czy jesteś biegły w walce ręcznej? Utrzymuj broń która posiadasz w dobrym stanie. Ćwicz użycie broni przynajmniej raz w miesiącu.

 

Komunikacja

1. Minimum, które powinieneś posiadać to radio awaryjne, z częstotliwościami AM/FM, które można ładować -korba, akumulator, solary. Upewnij się, że może odbierać częstotliwości NOAA (National Oceanic & Atmospheric Administration – krajowy system meteorologiczny). Nie lekceważ mocy smartfona, nawet gdy nie ma sygnału internetowego/komórkowego.

2. Telefon komórkowy, radio satelitarne, telefon satelitarny. Radia nielicencjonowane: krótkofalówki, radia rodzinne (FRS), MURS (Multi-Use Radio Service), radia Citizen Band (CB).

3. Radiotelefony na licencje: Radio Ham (amatorskie), GMRS (General Mobile Radio Service).

4. Wyposażenie zewnętrzne radiotelefonów: antena, zasilanie, ewentualnie stacje przemiennikowe. Klatka Faradaya – chronią elektronikę przed zagrożeniami EMP (impulsem elektromagnetycznym).

5. Dostępność zasilania dla komunikacji elektronicznej: zasilany energią słoneczną lub generator gazowy/diesel (i paliwo do nich), bateria zapasowa / power bank, baterie jednorazowe itp.

6. Białe światło, stroboskop; stroboskopowe światło podczerwone, PLB (osobista lampa lokalizacyjna), wskaźniki lub markery laserowe.

7. Nieelektroniczne: flary sygnalizacyjne, flagi sygnalizacyjne (system semaforów), kolorowe tablice sygnalizacyjne, sygnalizacja dymu lub ognia; lustra, kod Morse’a (SOS).

Posłuchaj podcastów: 

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię