Podstawowe zasady savoir vivre – o czym warto pamiętać?

Kilka prostych, podstawowych zasad savoir vivre może poprawić nasze relacje ze znajomymi, rodziną, współpracownikami i zmienić to, w jaki sposób będziemy postrzegani przez innych.

Nie trzeba pochłaniać wielu „grubych” książek i długich poradników, nie zawsze też jesteśmy skazani na wykonywanie wszystkich schematycznie, jak od linijki. Przede wszystkim powinniśmy pamiętać aby zawsze darzyć szacunkiem osobę, która stoi przed nami – na szacunek zasługuje bowiem każdy.

Savoir vivre to nic innego jak zbiór zasad dobrego wychowania i manier. Jego nazwa wywodzi się z języka francuskiego, w wolnym tłumaczeniu oznacza „wiedzę o życiu”.

Nie oznacza to jednak, że zasady z cyklu „jak należy zachować się w towarzystwie” zrodziły się we Francji. Swój początek mają już w starożytności, gdzie m.in Grecy i Rzymianie przykładali sporo uwagi do dobrych manier. Organizowano huczne biesiady i ceremonie, gdzie odpowiedni ubiór i zachowanie było bardzo ważne.

Świat ciągle się zmienia, wiele starożytnych zasad już dawno przeszło w niepamięć. Mimo wszystko, odpowiednie zachowanie i dobre maniery, szacunek do drugiego człowieka są nadal podstawą budowania zdrowych relacji międzyludzkich. Jak powinniśmy się więc zachować w różnych sytuacjach? Wyjaśniamy poniżej.

 

1. Odpowiedni ubiór

Współczesne zasady savoir vivre dotyczące ubioru są znacznie luźniejsze niż kilkadziesiąt lat temu. Mimo wszystko, nadal są jednak pewne okazje i wydarzenia, w których wymaga się od nas konkretnego wyglądu. Łamanie tych ogólnie przyjętych zasad jest niestosowne – warto więc wiedzieć jak ubrać się na kolacje z przyjaciółmi, przyjęcie firmowe czy pogrzeb.

Uroczystości mniej lub bardziej formalne są wpisane w nasze życie, będziemy brali w niuch udział wielokrotnie. Podczas spotkań formalnych, takich jak spotkanie służbowe, firmowe przyjęcie, obiad z klientem należy wyglądać schludnie, czysto, nie wyzywająco.

W przypadku mężczyzn najlepiej sprawdzi się garnitur, dla kobiet odpowiednia będzie biała koszula ze spódnicą. Częściej zdarzają się uroczyści o mniej formalnych charakterze – kolacja z przyjaciółmi, urodziny lub imieniny bliskiej osoby, spotkanie przy winie. W tych przypadkach ubiór może być dużo mniej elegancki. Możemy sobie pozwolić na więcej luzu, nie zapominając jednak, że nasz ubiór odzwierciedla nas samych. Spodnie czy koszula, które ubieramy zawsze powinny być schludne i czyste. Są też specjalne okazje, w których ubiór jest nam narzucany.

Na pogrzeb powinniśmy wybrać czarny strój i odpowiednie stonowane dodatki. Będąc gościem na ślubie nietaktem będzie założenie białej sukienki. Często ogólnie przyjęte zasady zmieniane są przez samych organizatorów – wówczas możemy się do nich dostosować. Jeżeli jednak nie otrzymaliśmy żadnych wytycznych w kwestii ubioru powinniśmy trzymać się ogólnie przyjętych norm.

 

2. Najważniejsze zasady savoir vivre dla gości

Pierwszym podstawowym zagadnieniem dla gości jest punktualność przybycia – wielu zastanawia się czy należy być na czas, czy też przed czasem. Zgodnie z dobrym obyczajem gość nigdy nie powinien pojawiać się u gospodarzy zbyt wcześnie – będzie to trudna i niekomfortowa sytuacja.

Pamiętajmy, że organizacja spotkania czy przyjęcia trwa do ostatniej chwili, pojawienie się gościa zbyt wcześnie zaburza plan gospodarzy, którzy będą czuli, że powinni zająć się gościem, a przecież muszą przygotować jeszcze wiele rzeczy.

Na przyjęcie wypada przybyć z drobnym 5-15 minutowym spóźnieniem, co ułatwi gospodarzom witanie gości, ponieważ wówczas ich przybycie rozłoży się w czasie. Jeżeli wiemy, że spóźnienie będzie dłuższe, warto zadzwonić, przeprosić i poinformować, o której uda się nam dojechać. Gospodarze będą wówczas wiedzieć, czy warto czekać z głównym daniem

Jeżeli zostajemy zaproszeni na kolację lub przyjęcie warto przynieść ze sobą drobny upominek dla gospodarzy. Ten miły gest nie powinien być zobowiązujący – wystarczy wino, kwiaty lub czekoladki. Na przyjęcie urodzinowe powinniśmy przyjść z prezentem, który może być bardziej okazały.

 

3. Zasady savoir vivre dla gospodarzy przyjęcia

Gospodarzy organizujących przyjęcie także obowiązują pewne zasady. Powinni oni pamiętać, aby zaprosić swoich gości co najmniej z dwutygodniowym wyprzedzeniem. Każdego z gości powinno się przywitać, wskazać miejsce do pozostawienia odzieży wierzchniej oraz obuwia. Gości powinno zaprosić się do pomieszczenia i wskazać im miejsce przy stole.

Na barkach gospodarza spoczywa samopoczucie każdego z gości – jest odpowiedzialny za atmosferę, prowadzenie dyskusji oraz przygotowanie dać. Na stole nie powinno zabraknąć niczego – goście mogą odczuwać dyskomfort prosząc dokładkę czy kolejny kieliszek wina.

4. Zasady savoir-vivre przy stole

Przy stole obowiązuje wiele zasad savoir vivre. Przede wszystkim nie można wstawać od stołu, dopóki wszyscy zgromadzeni nie skończą jeść. Ta zasada powinna być przestrzegana zarówno w restauracji jak i na rodzinnym obiedzie. Brakiem szacunku jest również korzystanie z telefonu, nawet zerkanie na niego co chwilę jest niekulturalne. Najlepiej jest telefon wyciszyć i pozostawić go w innym pomieszczeniu. Po skończonym posiłku warto podziękować, przed posiłkiem nietaktem jest mówienie „smacznego” – sugeruje to, że posiłek może być niesmaczny. W przerwie podczas jedzenia nóż odkładamy na talerzu na godzinie czwartej, a widelec na godzinie ósmej. Po skończonym posiłku nóż i widelec kładziemy na talerzu na godzinie 5:20.

 

Posłuchaj naszych podcastów: 

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię