Północna Karolina – fakty i ciekawostki

1. University of North Carolina Chapel Hill jest najstarszym uniwersytetem stanowym w Stanach Zjednoczonych

Jest to publiczny uniwersytet badawczy. University of North Carolina jest uważany za Public Ivy lub instytucję publiczną, która oferuje doświadczenie akademickie podobne do uniwersytetu Ivy League.

2. W 1903 bracia Wright wykonali pierwszy udany lot z napędem mechanicznym na Kill Devil Hill w pobliżu Kitty Hawk w Północnej Karolinie

Orville Wright wykonał pierwszy lot samolotu cięższego od powietrza, znanego jako Wright Flyer. Lot trwał zaledwie 12 sekund, przebył 120 stóp i osiągnął prędkość maksymalną 6,8 mil na godzinę.

3. W Outer Banks of NC znajdują się jedne z najpiękniejszych plaż w kraju

Outer Banks to wyspy barierowe u wybrzeży stanu Karoliny Północnej, oddzielające Ocean Atlantycki od stałego lądu. Ich plaże na otwartym morzu, parki stanowe i miejsca do nurkowania na wrakach sprawiają, że jest to popularne miejsce na wakacje. Wyspa Roanoke była miejscem pierwszej angielskiej osady w Nowym Świecie, przedsięwzięciu sponsorowanym przez Sir Waltera Raleigh.

4. Whitewater Falls w powiacie Transylvania jest najwyższym wodospadem we wschodnich Stanach Zjednoczonych

Whitewater Falls to seria wodospadów i kaskad na rzece Whitewater. W ciągu 3,5 mil rzeki między dwoma wodospadami rzeka Whitewater spada 1500 stóp i przekracza granicę stanu. Do obu wodospadów można wędrować szlakiem Foothills Trail.

5. Cape Hatteras to największa latarnia morska, jaką kiedykolwiek przeniesiono z powodu problemów z erozją na ląd

Cape Hatteras to jedna z wysp barierowych Karoliny Północnej. Przez tysiące lat te wyspy barierowe przetrwały napory wiatru i morza. Długie połacie plaży, wydmy, bagna i lasy morskie tworzą wyjątkowe środowisko, w którym wiatr i fale kształtują topografię.

6. Havelock jest domem bazy morskiej „Cherry Point”. Jest to największa baza lotnicza w Korpusie Piechoty Morskiej

Marine Corps Air Station Cherry Point lub MCAS Cherry Point to lotnisko Korpusu Piechoty Morskiej Stanów Zjednoczonych znajdujące się w Havelock. Zostało zbudowane w 1941 roku i oddane do użytku w 1942 roku i obecnie jest siedzibą 2. Skrzydła Samolotów Morskich.

7. Karolina Północna jest największym producentem słodkich ziemniaków w kraju

Uczniowie szkoły w powiacie Wilson złożyli petycję do Zgromadzenia Ogólnego Karoliny Północnej o ustanowienie słodkich ziemniaków jako oficjalnych warzyw stanowych.

8. Pancernik z czasów II wojny światowej „North Carolina” jest na stałe zacumowany na rzece Cape Fear w Wilmington

Został uratowany przed rozbiórkę w latach sześćdziesiątych dzięki ludziom, którzy zapłacili „subskrypcję”, aby statku nie przekazywać na złom.

9. Pierwsza kolonia angielska w Ameryce znajdowała się na wyspie Roanoke

Założył ją Walter Raleigh. Kolonia w tajemniczy sposób zniknęła bez śladu, z wyjątkiem słowa „Croatoan” nabazgranego na pobliskim drzewie.

10. Mount Mitchell w Blue Ridge Mountains jest najwyższym szczytem na wschód od Missisipi

Jest najwyższym szczytem Appalachów i najwyższym szczytem kontynentalnej części wschodniej Ameryki Północnej. Góruje 6 684 stóp nad poziomem morza.

11. Krispy Kreme Donut została założona w Winston-Salem

Vernon Rudolph założył Krispy Kreme w Winston-Salem w Północnej Karolinie i wyprodukował pierwsze pączki Krispy Kreme 13 lipca 1937 roku. Pierwszy sklep Krispy Kreme znajdował się na South Main Street w Winston-Salem w dzisiejszym historycznym Starym Salem.

12. Posiadłość Biltmore w Ashville jest największym domem w Ameryce

Biltmore to 255-pokojowy zamek z wielokrotnie nagradzaną winnicą i rozległymi ogrodami. Cała posiadłość znajduje się na 8 tysiącach akrów.

13. Fontana Dam to najwyższa tama we wschodnich Stanach Zjednoczonych

Najwyższa tama na wschód od Gór Skalistych ma 480 stóp wysokości. Została zbudowana przez Tennessee Valley Authority w odpowiedzi na pilne zapotrzebowanie na energię elektryczną podczas II wojny światowej. Budowa rozpoczęła się w 1942 roku i została ukończona w zaledwie 36 miesięcy.

14. Grandfather Mountain to jedyny prywatny park na świecie

Góra Dziadka, najwyższy szczyt Blue Ridge, jest jedynym prywatnym parkiem na świecie wyznaczonym przez ONZ jako Międzynarodowy Rezerwat Biosfery.

15. Pepsi została wynaleziona i po raz pierwszy podana w New Bern w 1898 roku

Od 1893 roky farmaceuta z New Bern Caleb Bradham podawał opracowany przez siebie napój gazowany, który nazwał „Napój Brada”. Podawał go z fontanny sodowej w swojej aptece na rogu ulic Pollock i Middle. 28 sierpnia 1898 roku „Pepsi-Cola” otrzymała swoją nazwę.

16. Andrew Jackson pochodzi z Północnej Karoliny

Andrew Jackson, siódmy prezydent Stanów Zjednoczonych, urodził się w rejonie Waxsaws na pograniczu Północnej i Południowej Karoliny.

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię