Pomysły na zaaranżowanie przytulnego poddasza z klasą

Skośne stropy i nieregularne powierzchnie to wyjątkowo trudne do aranżacji przestrzenie.

Istnieje jednak kilka sprawdzonych pomysłów, które pozwolą stworzyć z poddasza wnętrze funkcjonalne w użytkowaniu. Zobacz nasze pomysły na zaaranżowanie przytulnego poddasza z klasą.

Jak wizualnie powiększyć małe poddasze?

Niezawodnym sposobem na optyczne powiększenie małego poddasza będzie pomalowanie ścian na jasny kolor, który stanie się doskonałym tłem na pozostałych elementów wystroju wnętrza. Ściany niewielkiego poddasza najlepiej malować farbami, które tworzą delikatnie połyskującą lub satynową powłokę, potęgującą efekt przestrzeni. Najlepszymi kolorami na poddasze są biel – także biel w różnych swoich odcieniach oraz jasne kolory pastelowe. Jeżeli chcemy, by na niewielkim poddaszu pojawiły się ciemniejsze i mocniej nasycone kolory, możemy pomalować nimi tylko jedną ścianę lub jej fragment. Jednak koniecznie powinna to być ściana pionowa. Skośne ściany pomalowane na ciemne kolory spowodują, że wnętrze wyda nam się jeszcze bardziej przytłaczające.

Oświetlenie poddasza

Poddasze ze względu na swoją lokalizację często ma ograniczony dostęp do światła dziennego. Z tego powodu szalenie ważne w pomieszczeniach znajdujących się na poddaszu jest oświetlenie sztuczne, które powinno być dostosowane do rozkładu pomieszczeń. Na inne światło zdecydujemy się wtedy, gdy na piętrze znajduje się tylko przytulna sypialnia, a inne, jeżeli na poddaszu mamy gabinet i miejsce przeznaczone do pracy. Ze względu na niestandardowe rozmiary wnętrza najlepiej zastosować wiele różnych punktów świetlnych. W przypadku, gdy nie cała powierzchnia sufitu jest skośna, istnieje możliwość zastosowania tradycyjnego oświetlenia sufitowego. Często jednak oświetlenie ogólne to za mało, by efektownie podkreślić wszystkie strefy w pomieszczeniu. W tym wypadku świetnym wyborem będą kinkiety lub bardzo popularne w ostatnim czasie – taśmy LED. Są one wytrzymałe, łatwe w montażu, a przy tym bardzo efektowne – dają różne rodzaje i kolory światła. Niewątpliwą zaletą jest również ich trwałość oraz energooszczędność.

Do wyeksponowania poszczególnych elementów wystrojów – obrazów, fotografii, mebli służy oświetlenie dekoracyjne. Kinkiety lub lampy podłogowe ustawione w odpowiednim miejscu podkreślą walory wszystkich detali i odmienią charakter poddasza.

 

 

Meble do sypialni na poddaszu

Sypialnia to jedno z najważniejszych pomieszczeń w domu, które powinno być strefą relaksu. Niskie sufity i skosy z pozoru mogą ograniczać aranżację nowoczesnej sypialni na poddaszu, jednak istnieje wiele sposobów, aby sypialnie na piętrze urządzić w całkiem dobrym stylu. Jedno jest jednak pewne – przy ścianie, przy której znajduje się obniżony sufit, nie ustawimy ani szafy i komody, chyba że jest ona naprawdę niewielka. Tradycyjne, wysokie łóżko najlepiej zastąpić tym niższym modelem. W ostatnim czasie coraz bardziej popularne stają się tzw. łóżka japońskie wykonane z naturalnego drewna. Spanie na takim łóżku to prawdziwa przyjemność. Ponieważ jest ono dużo niższe niż łóżko tradycyjne, nie będziemy czuć się skrępowani, mając sufit tuż przy głowie. Również rozmieszczenie mebli – zwłaszcza tych do wypoczynku – powinno być starannie przemyślane. Aby zachować swobodny dostęp do łóżka, powinniśmy zachować odstęp minimum 85 cm od komód, szaf i pozostałych mebli. Jeśli marzy nam się sypialnia w duchu Skandynawii, możemy zdecydować się na belkowy strop umieszczony nad łóżkiem. Strop można pozostawić w kolorze drewna albo pomalować na biało.

Sypialnię na poddaszu z powodzeniem można łączyć z innymi pomieszczeniami. Najlepszym rozwiązaniem w tym wypadku będzie ścianka dekoracyjna oddzielająca strefę sypialni od innego pomieszczenia.

Pokój dziecka na poddaszu

Pokój dziecka na poddaszu stwarza niezwykłe możliwości aranżacji. Skośne sufity tworzą liczne schowki i zakamarki. W zależności od wysokości takiej ściany możemy w tym miejscu zorganizować przytulny kącik do zabawy lub ustawić wzdłuż niej skrzynię z zabawkami czy niewysoki regał z ulubionymi książkami. Warto jednak pamiętać, że zgodnie ze standardami, pokój dziecięcy powinien mieć minimum 11 metrów powierzchni kwadratowej. W przypadku pomieszczenia ze skosami zaleca się, by było więcej, gdyż nie cała powierzchnia jest w pełni użytkowana.

Kinga Śliwa – Architekt wnętrz

www.kingasliwa.pl

 

Posłuchaj naszych Podcastów: 

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię