10 powodów, dla których warto pić czerwone wino

Od dawna umiarkowane picie czerwonego wina uważane jest za korzystne dla zdrowia serca. Resweratrol znajdujący się w skórkach i pestkach czerwonych winogron odpowiedzialny jest za prozdrowotne właściwości czerwonego wina.

 

Wina czerwone są przygotowywane poprzez miażdżenie i fermentację całych winogron o ciemnym kolorze. Istnieje wiele odmian czerwonego wina, z których najpopularniejsze to Merlot, Pinot Noir, Cabernet Sauvignon i Shiraz.

10 powodów, dla których warto pić czerwone wino

1. Czerwone wino jest bogate w przeciwutleniacze

Ciemniejsze winogrona mają wyższą zawartość przeciwutleniaczy, takich jak resweratrol, epikatechina, katechina i proantocyjanidyny. Spośród nich resweratrol i proantocyjanidyny są głównie odpowiedzialne za utrzymanie zdrowia.

2. Czerwone wino zmniejsza ryzyko depresji

Badanie przeprowadzone na osobach w średnim i starszym wieku wykazało, że codzienne picie umiarkowanych ilości alkoholu zapobiega depresji.

3. Czerwone wino pozytywnie wpływa na układ pokarmowy

Antybakteryjna natura czerwonego wina pomaga w leczeniu podrażnień żołądka i innych zaburzeń trawienia. Udowodniono również, że spożywanie wina zmniejsza ryzyko infekcji Helicobacter pylori.

4. Czerwone wino pomaga w utrzymaniu zdrowej wagi

Resweratrol pomaga również kontrolować wagę. Związek chemiczny piceatannol przekształcony z resweratrolu redukuje komórki tłuszczowe w naszym organizmie. Zdaniem naukowców piceatannol wzmacnia receptory insuliny w komórkach tłuszczowych, co blokuje ścieżki niezbędne do wzrostu niedojrzałych komórek tłuszczowych.

5. Czerwone wino wyostrza pamięć

Według badań resweratrol obecny w czerwonych winach hamuje tworzenie się białka beta-amyloidu, które tworzy amyloidowe złogi w mózgu rozpoznawalnych wśród pacjentów z chorobą Alzheimera.

6. Czerwone wino reguluje poziom cukru we krwi

Resweratrol również kontroluje poziom cukru we krwi u osób z cukrzycą. Badania wykazały, że osoby, które przyjmowały 250 mg suplementów resweratrolu raz dziennie przez trzy miesiące, miały niższy poziom glukozy we krwi niż osoby, które tego nie robiły. Resweratrol kontroluje również poziom cholesterolu i skurczowe ciśnienie krwi.

7. Czerwone wino pomaga w utrzymaniu zdrowego wzroku

Jaskra, zaćma, retinopatia cukrzycowa, zwyrodnienie plamki żółtej – są chorobami oczu związanymi z wiekiem. Resweratrol pomaga w zapobieganiu utraty wzroku poprzez zmniejszenie stanu zapalnego i stresu oksydacyjnego.

8. Czerwone wino utrzymuje zdrowe serce

Nie tylko reguluje poziom cholesterolu, ale także utrzymuje zdrowe serce. Polifenole, przeciwutleniacze występujące w winach czerwonych, zapobiegają niepożądanemu krzepnięciu, utrzymując elastyczność naczyń krwionośnych.

9. Czerwone wino obniża zły cholesterol

Czerwone wino obniża poziom cholesterolu o niskiej gęstości LDL – „złego” cholesterolu. Resweratrol może pomóc w zapobieganiu uszkodzeniom naczyń krwionośnych i zapobieganiu zakrzepom krwi.

10. Czerwone wino poprawia czynność płuc

Badania wykazują, że resweratrol może pomóc w zmniejszeniu lub zahamowaniu procesu zapalnego związanego z przewlekłą obturacyjną chorobą płuc (CPOD). Zapalenie ma kluczowe znaczenie dla POChP, a osoby cierpiące na tę chorobę mają większą liczbę komórek zwanych makrofagami. Komórki te powodują zapalenie płuc i wydzielają silne związki chemiczne zwane interleukinami, które wywołują prokreację innych komórek odpowiedzialnych za niszczenie płuc.

ZJ/ZSS

Zakwas z buraków – odmładza, usuwa toksyny, reguluje funkcje wątroby

Posłuchaj podcastów:

 

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię