Poznaj zasadę oszczędzania 50/30/20 i 3 metody budżetowania

Zasada 50/30/20 jest strategię budżetowania składającą się z trzech segmentów:

  1. Potrzeby
  2. Przyjemności
  3. Oszczędności/cele finansowe.

Jest to prosta i łatwa zasada do wprowadzenia, nie wymaga skomplikowanych obliczeń, ani nie jest wielce restrykcyjna. Wprowadzając ją w życie nie musimy rezygnować z wydatków na hobby czy przyjemności. Eksperci twierdzą, że metoda ta jest bardzo zbalansowana i sprzyja nie prowadzeniu życia ponad stan.

Oto trzy segmenty zasady:

1. Potrzeby – 50%

Pierwsza kategoria w regule 50/30/20 to potrzeby. Na potrzeby powinno się przeznaczy nie więcej niż 50% swojego budżetu. Potrzeby to wydatki niezbędne, takie jak czynsz lub spłata kredytu hipotecznego, usługi komunalne, artykuły spożywcze, opieka zdrowotna i transport.

2. Przyjemności – 30%

Druga kategoria to przyjemności. Na przyjemności powinno zostać przeznaczane do 30% budżetu. Do tej kategorii zaliczane są wydatki związane z hobby, wakacje, restauracje, wyjścia do kina, etc.

3. Oszczędności – 20%

Trzecia kategoria to oszczędności – cele finansowe. Ta kategoria obejmuje takie rzeczy jak:

  • wpłacanie składek na konto IRA lub 401(k),
  • inwestowanie w fundusze inwestycyjne, obligacje, kryptowaluty i inne inwestycje,
  • fundusz awaryjny
  • do tej kategorii zalicza się również spłatę długów, takich jak karty kredytowe i pożyczki studenckie. Podczas gdy minimalne spłaty zadłużenia są częścią kategorii potrzeb, dodatkowe płatności, które pomagają spłacić długi szybciej są w trzeciej kategorii.

 

Wprowadzając zasadę 50/30/20 w życie należy najpierw rozpisać wydatki z poprzednich miesięcy lub miesiąca i przypisać je do odpowiedniej kategorii. W ten sposób można zobaczyć jak wyglądają wydatki procentowo i w razie potrzeby dostosować je do zasady 50/30/20.

Proponenci zasady 50/30/20 również sugerują wprowadzenie w życie jednej z poniższych trzech metod budżetowania. Każda z nich jest pomocna przy wprowadzeniu zasady 50/30/20:

Pierwsza metoda płatności — w przypadku tej strategii pierwszym „rachunkiem”, który płacisz co miesiąc jest przelew na konto oszczędnościowe. Po przeznaczeniu z góry określonej kwoty na oszczędności – w ramach zasady jest to 20% i opłaceniu niezbędnych rachunków, resztę pieniędzy można wydać jak się chce.

Metoda budżetu od zera — w przypadku tego rodzaju budżetowania przypisujesz każdy dolar swojego dochodu do określonych kategorii, w tym oszczędności, pozostawiając na koniec miesiąca saldo zero. Jeśli nie wydasz każdego dolara zgodnie z planem, resztę możesz przeznaczyć na oszczędności lub dodatkową spłatę zadłużenia. Dochód – wydatki= zero. Z tą metodą zaczynamy co miesiąc od zera.

Metoda kopertowa — w przypadku budżetu kopertowego wkładasz określoną kwotę gotówki do kopert reprezentujących różne kategorie budżetowe, takie jak artykuły spożywcze, posiłki na mieście, hobby i inne zakupy. Gdy koperta jest pusta, nie możesz wydać z tej kategorii przez resztę miesiąca. Jeśli na koniec miesiąca masz w kopercie jakąś pozostałą gotówkę, możesz przenieść ją do tej samej kategorii budżetowej w przyszłym miesiącu lub przenieść do oszczędności.

Jak zablokować osobę w Google Photos?

Posłuchaj naszych podcastów:

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię