Wcześniejsza emerytura? Oto jak się do niej przygotować

Wcześniejsze przejście na emeryturę to marzenie wielu. Większość nie chce czekać do osiągnięcia pełnego wieku emerytalnego – 66 czy 67 lat, aby zacząć cieszyć się wolnością. Niestety jak pokazują dane Federal Reserve ponad 25% społeczeństwa nie posiada żadnych kont emerytalnych, a ponad 30% nie odkłada wystarczająco.

 

Strona finansowe pomagające w planowaniu przejścia na emeryturę wymieniają wiele strategii pomagających w przygotowaniu się do przejścia na wcześniejszą emeryturę. Oto kilka z nich:

Dlaczego chcesz przejść na wcześniejszą emeryturę?

Jest to jedno z dwóch podstawowych pytań, na które musi odpowiedzieć. Dlaczego chcesz przejść na emeryturę — ​​co chcesz zrobić po przejściu? Jak chcesz, aby twoje życie po odejściu z pracy wyglądało? Odpowiedź na to pytanie pozwoli ci lepiej odpowiedzieć na kolejne

Ile będzie potrzebować pieniędzy na emeryturze?

Zacznij od ustalenia docelowej kwoty oszczędności. Kiedy zastanowisz się nad tym jak chcesz spędzać czas podczas emerytury będziesz potrafił ustalić jaką kwotę oszczędności będziesz potrzebować, aby przejść na emeryturę. Kalkulator na stronie https://www.bankrate.com/retirement/retirement-plan-calculator/ może ci w obliczeniach. Po wpisaniu danych Bankrate obliczy na ile lat wystarczą ci oszczędności i kiedy możesz przejść na emeryturę.

Wyeliminuj długi

Jednym z najważniejszych elementów powodzenia finansowego po przejściu na emeryturę jest brak długów. Wyeliminuj wszystkie największe długi – hipotekę, spłaty auta czy łodzi. Zrób listę wszystkich długów. Uporządkuj je od najwyższego do najniższego oprocentowania i zacznij spłatę tych o najwyższej stopie procentowej. Równolegle zmniejsz swoje wydatki, aby nie zwiększać salda zadłużenia.

Zbuduj dodatkową formę dochodu

Pasywny dochód jest najłatwiejszą formą dodatkowego dochodu w każdym wieku. Od wynajęcia dodatkowej sypialni w twoim domu do sprzedaży ręcznych wyrobów.

 

Znaj swoje wydatki

Czy wiesz na co i ile wydajesz? Czy masz miesięczny budżet? Zacznij już teraz śledzić swoje wydatki. Bez nich nie jesteś w stanie powiedzieć ile i na co będziesz wydawać podczas emerytury. Budżet i śledzenie wydatków możesz za darmo stworzyć na stronie https://mint.intuit.com/ czy https://www.honeydue.com/

Obniż wydatki

Nie czekaj do emerytury. Obniżając wydatki teraz uczysz się żyć za mniej, a więcej możesz odłożyć na emeryturę.

Zapoznaj się z zasadami i prawem

Czy znasz zasady korzystania z kont emerytalnych przed osiągnięciem pełnego wieku emerytalnego? Czy znasz zasady naliczania kar i podatków? Zdobyta teraz wiedza pozwoli ci na podjęcie lepszych kroków później i zaoszczędzenie pieniędzy.

Długoterminowy budżet emerytalny

Dodatkowe wydatki na lekarza, podróże, naprawy. Kwota wydatków będzie się zmieniać w zależności od wieku. Stwórz próbny budżet emerytalny zmieniający się co 5 lat.

Zaplanuj inwestycje

Czy planujesz inwestować po przejściu na emeryturę? Jeśli tak, to jakie inwestycje cię interesują? Pamiętaj, że na emeryturę potrzebujesz strategii, która pozwoli cie wyprzedzić inflację, aby nie tracić odłożonych funduszy.

Opieka medyczna

Medicare to nie wystarczający plan zdrowotny. Czy wiesz ile pieniędzy musisz przeznaczyć na miesięczne opłaty ubezpieczenia zdrowotnego jak i innych wydatków związanych ze zdrowiem.  Poza tym jeśli planujesz wcześniejszą emeryturę, Medicare otrzymasz dopiero po 65. roku życia. Jaki masz plan przed 65. Jeśli już teraz borykasz się z przewlekłymi chorobami, jak ich leczenie wygląda w późniejszym wieku.

Zmniejsz wydatki na mieszkanie

Wydatki na zamieszkanie są jednymi z największych w miesięcznym budżecie. Finansiści zalecają miesięczny wydatek na dom poniżej 30% dochodu, dodając, że powinno się dążyć do 15%, aby mieć pewność, że podczas emerytury będziemy w stanie utrzymać się.

Gdzie chcesz spędzić emeryturę?

W tym samym mieście gdzie mieszkasz teraz. Może inne miasto, albo stan? A może emerytura za granicą? Zastanów się nad opcjami. Wybierz kilka i zapoznaj się z cenami w nowym miejscu orz zasadami i prawami pobytu w obcym kraju.

ZJ

Nawyki wydłużające życie? Poznaj kilka prostych sposobów!

Posłuchaj podcastów: 

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię