
Propolis to jeden z najstarszych preparatów znanych ludzkości. Jego właściwości antybiotyczne i bakteriostatyczne znano i wykorzystywano od tysięcy lat. Jako substancja żywiczna nie rozpuszcza się w wodzie. W praktyce najczęściej przygotowując preparaty rozprowadza się go w alkoholu – tak powstaje nalewka propolisowa.
Przepis na Nalewkę z propolisu
Składniki:
- 30 g kitu pszczelego
- 100 g wody
- 200 g spirytusu 96%
Przygotowanie:
- zalać 30 g kitu pszczelego mieszanką wody i spirytusu
- zostawić w ciemnym miejscu na 2-3 tygodnie
- możliwie 2-3 razy dziennie miksturę wytrząsać, żeby propolis się lepiej wytrawił
- po 2-3 tygodniach – przesączyć nalewkę przez gazę (do kupienia w aptece) i przechowywać do 12 miesięcy w ciemnym szkle, w ciemnym i chłodnym miejscu
Gotowa nalewka ma ciemnobrunatny kolor i intensywny żywiczno-miodowy zapach. Można jej używać wewnętrznie i zewnętrznie do smarowania trudno gojących się ran i wyprysków.
Przepis na Maść z propolisu
Maść propolisowa ma szerokie zastosowanie, działa na trądzik, łuszczycę, hemoroidy i rany. Dzięki właściwościom antyseptycznym i uszczelniającym naczynia krwionośne maść propolisową można używać przy wielu dolegliwościach.
Składniki:
- propolis,
- wazelina kosmetyczna
- garnek z wodą
- naczynie do kąpieli wodnej
- pojemnik na maść
Przygotowanie:
Propolis i wazelinę rozpuszcza się powoli w kąpieli wodnej (około 10 min), aż do uzyskania jednolitej substancji. Po rozpuszczeniu warto przecedzić płyn przez sito, aby pozbyć się ewentualnych zanieczyszczeń i grudek. Należy pamiętać, aby stężenie propolisu nie przekraczało 30%. Maść można wzbogacić także o lanolinę.
Zastosowanie:
- trądzik
- hemoroidy
- grzybica
- łuszczyca
- opryszczka
- infekcje intymne
Ostrzeżenie!
Wszystkie produkty pszczele są silnym alergenami. Przed zastosowaniem należy sprawdzić reakcję organizmu na niewielką ilość preparatu wtartą w skórę zgięcia łokcia.
MT
Posłuchaj podcastów: