Ranking najlepiej zarabiających pisarzy

Zarobki najlepiej zarabiających pisarzy zależą od wielu czynników, takich jak popularność, umiejętności negocjacyjne agencji która ich reprezentuje jak i rodzaju publikacji.

Niektórzy autorzy, którzy sprzedają miliony egzemplarzy swoich książek, takich jak Stephen King, J.K. Rowling czy Dan Brown, zarabiają dziesiątki lub nawet setki milionów dolarów rocznie.

Wynagrodzenie pisarzy jest często oparte na procencie za sprzedaż każdego egzemplarza książki. W przypadku umów z wydawnictwami tradycyjnymi, autor może otrzymać od 10% do 15% ze sprzedaży detalicznej, zależnie od rodzaju książki i umowy.

Według raportu Forbesa z 2021 roku, trzy najbardziej dochodowi pisarze to James Patterson, Jeff Kinney i JK Rowling. James Patterson, który jest znany ze swoich powieści kryminalnych, zarobił w 2020 roku około 80 milionów dolarów. Jeff Kinney, autor popularnej serii książek dla dzieci „Dziennik cwaniaczka”, zarobił w tym samym roku około 19,5 miliona dolarów. JK Rowling, autorka bestsellerowej serii „Harry Potter”, zarobiła w 2020 roku około 60 milionów dolarów.

Oto lista najlepiej zarabiających pisarzy według raportu Forbesa z 2021 roku

1. James Patterson – około 80 milionów dolarów
2. Jeff Kinney – około 19,5 miliona dolarów
3. JK Rowling – około 60 milionów dolarów
4. Dan Brown – około 30 milionów dolarów
5. Stephen King – około 27 milionów dolarów
6. John Grisham – około 21 milionów dolarów
7. Nora Roberts – około 14 milionów dolarów
8. Danielle Steel – około 10 milionów dolarów
9. Rick Riordan – około 9,5 miliona dolarów
10. E.L. James – około 9 milionów dolarów

30 książek, które koniecznie musisz przeczytać przynajmniej raz

Posłuchaj podcastów: 

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię