Według YouMail w zeszłym roku ilość robocalls wzrosła o 22% w porównaniu z rokiem poprzednim.
W całym kraju w 2019 roku użytkownicy telefonów otrzymali ich aż 58,8 miliarda (47,8 miliarda w 2018 roku). 44 procent wszystkich połączeń robocall są dokonywane przez oszustów próbujących wyłudzić pieniądze lub ukraść dane osobowe.
„W ciągu ostatnich dwóch lat mieliśmy już ponad 100 miliardów robotów” – powiedział Alex Quilici, dyrektor generalny YouMail. „Nic dziwnego, że ustawa anty-robocall przeszła w zdecydowanej większości przez Kongres i została podpisana przez prezydenta”.
Robocall to wiadomość telefoniczna wysyłana z użyciem automatycznego urządzenia, dzwoniącego na kolejne zapisane w urządzeniu numery i odgrywającego nagraną wiadomość po podniesieniu słuchawki. Do niedawna strona rządowa Do Not Call sprawdzała się bardzo dobrze w blokowaniu niechcianych telefonów. Niestety z biegiem lat urządzenia telemarketerów stały się bardziej wyrafinowane i www.donotcall.gov nie jest w stanie wyłapać ich wszystkich. Nowa standardy techniczne mają pomóc w rozpoznawaniu połączeń spamowych i „fałszywych” numerów telefonicznych zanim dotrą one do konsumentów. Nowa ustawa rządowa ma również pomóc w ukróceniu robocallowego procederu.
Nowa ustawa o nazwie TRACED daje FCC więcej czasu (do czterech lat od popełnienia przestępstwa) na podjęcie działań przeciwko firmom używającym robocalls i ukaranie ich karą pieniężną w wysokości do 10 000 USD za połączenie.
Nowe prawo ma również pomóc w ściąganiu nałożonych kar pieniężnych. FCC już wcześniej nakładała kary grzywny na firmy parające się robocallami. Niestety z 208 milionów dolarów kar tylko 6 790 USD wpłynęło do kasy rządowej.
Konsumenci w stanach Teksas i Kalifornia otrzymali najwięcej robocall w 2019 roku – ponad 6 miliardów. Siedem innych stanów – Floryda, Georgia, Nowy Jork, Ohio, Pensylwania, Karolina Północna i Illinois otrzymało ponad 2 miliardy robocallów na stan. Stany z największym wzrostem liczby robocallów to Zachodnia Wirginia (55%) i Idaho (51%).
FCC nadal zaleca zapisanie się na stronie Do Not Call. Wystarczy wejść na stronę www.donotcall.gov lub zadzwonić na numer telefonu 888-382-1222 z telefonu, który chcesz zarejestrować. Usunięcie numeru telefonu z bazy danych telemarketerów może potrwać do 31 dni po zarejestrowaniu numeru na stronie rządowej.
Inne rządowe wskazówki na temat zapobiegania niechcianym połączeniom telefonicznym to:
1. Nie udostępniaj swojego numeru telefonu: Za każdym razem, kiedy podajesz numer telefonu jakiejkolwiek firmie zapraszasz ją do dzwonienia do lub sprzedania twojego numeru telefonu. Obejmuje to podawanie numeru telefonu kasjerce czy sprzedawcy w sklepie detalicznym bądź instytucji finansowej. Jeżeli firma prosi o numer telefonu, zapytaj, po co jest potrzebny.
2. Porozmawiaj ze swoim usługodawcą telefonicznym (Verizon Wireless, At&T, T-Mobile): Firma telefoniczna może mieć własny serwis blokowania takich połączeń lub inne sposoby zapobiegania niechcianym połączeniom.
3. Nie naciskaj żadnych przycisków: Jeżeli odpowiesz na telefon telemarketera, nie naciskaj żadnych guzików – nawet jeżeli słyszysz: „dial 1 to remove yourself from our call list” („naciśnij 1, aby usunąć swój numer z naszej listy”). Wystarczy, że odwiesisz słuchawkę i zgłosisz dzwoniącego na stronie www.donotcall.gov. Naciskając przyciski na telefonie powiadamiasz telemarketera, że ktoś odebrał telefon, pod który telemarketer zadzwonił. To może prowadzić do kolejnych niechcianych telefonów.