Roswell – miasto kosmitów

Roswell

Kto nie słyszał o Roswell w Nowym Meksyku, niech pierwszy rzuci spodkiem! Miasto zyskało olbrzymią i ogólnoświatową sławę w pierwszej dekadzie lipca roku kosmicznego 1947, kiedy to na jego terytorium miało wylądować prawdziwe UFO.

Wylądować – to określenie nader eufemistyczne, bo w istocie niezidentyfikowany obiekt, po prostu się tam rozbił. Incydent poprzedzony był licznymi obserwacjami UFO na terenie całych Stanów Zjednoczonych, szczególnie skoncentrowanymi wokół baz wojskowych.

Wydarzenie rozgrzało nie tylko wojaków, ale i opinię publiczną. Nagłówki gazet krzyczały na pierwszych stronach o próbie inwazji, zdjęcia szarych istot na stołach sekcyjnych obiegły świat, a mieszkańcy Nowego Meksyku przystąpili do masowego czyszczenia broni. Jednak, już w kilka dni po wydarzeniu pojawiły się oficjalne komunikaty armii amerykańskiej, dementujące stanowczo pogłoski i lądowaniu UFO.

Jak było naprawdę? Tego się już raczej nieprędko dowiemy. Jedne z hipotez mówią o katastrofie spodka kosmicznego, inne dowodzą tajnych eksperymentów wojskowych i katastrofy jednego z obiektów militarnych, poddawanych próbom w ścisłej tajemnicy. Jedno jest pewne – miasteczko Roswell zyskało światową sławę i do dzisiaj żyje z kosmitów. Popkultura, liczne filmy, seriale i publikacje sprawiły, że jest szeroko znane, nawet w odległych zakątkach świata. Stanowi też atrakcję turystyczną dla miłośników kosmicznych klimatów i kontaktów z obcymi cywilizacjami.

 

Roswell w 80 lat po katastrofie ciągle żyje Strefą 51, której istnienie wojsko potwierdziło dopiero w roku 2013. To blisko 50-tysięczne miasto leży w południowo-wschodniej części Nowego Meksyku przypomina teren obcej planety. Wszędzie widać latające spodki, ufoludki, kiwające się antenki na głowach przechodniów, aż po kosmiczne piwo. Trudno tu znaleźć miejsce, czy lokal pozbawione nawiązań do legendy miasta.

Samo miasteczko powstało w roku 1869. Początkowo było ośrodkiem handlowym,a w 20 lat po założeniu osady, otrzymało prawa miejskie. Obecnie, poza kosmitami mieszkańców utrzymuje przede wszystkim rolnictwo, handel i zakłady petrochemiczne. Mimo, że miasto przypomina wiele innych, lezących na terenie USA, to legenda o UFO, owiana tajemnicą strefa 51 i toczące się wokół wydarzeń z lipca ‘47 życie, przyciąga rzesze turystów. To miejsce wręcz obowiązkowe dla każdego kto interesuje się obcymi cywilizacjami.

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię