Sekrety dobrego ogrodnika

Niezależnie od tego, czy jesteś wspaniałym hodowcą z zielonym kciukiem czy z czarnym kciukiem, zastosuj poniższe porady i wskazówki, aby stworzyć piękny ogród. Wszystkie wspaniale sprawdzają się w dzisiejszych ogrodach.

1. Użyj znaczników roślin

Niezależnie od tego, czy sadzisz cebulki, czy tworzysz ogród ziołowy, odróżnienie kwiatów i roślin może być trudne po kilku tygodniach od posadzenia. Oznacz każdą doniczkę i grządkę a zaoszczędzi ci to później dużo czasu.

 

2. Bądź kreatywny z donicami

Zamiast wyrzucać pieniądze na drogie donice, wykaż się kreatywnością i wymyśl własne pojemniki, przetwarzając artykuły gospodarstwa domowego, takie jak popękane zlewy, wanienki czy miski. Pamiętaj o dodaniu otworów drenażowych w podłożu.

3. Wcześnie zajmij się chwastami

Odchwaszczanie jest najskuteczniejszym sposobem ochrony ogrodu. Nie czekaj, aż wysieją i zagrzebią się głęboko w ziemi. Wyrywaj je od razu jak zobaczysz, że wystają z ziemi.

4. Obserwuj pogodę

Dawni ogrodnicy musieli uważnie obserwować pogodę i ty powinieneś zrobić to samo. Jeśli zamierzasz nawozić lub dodawać kompost, najlepiej zrobić to w dzień, w którym nie jest prognozowany deszcz. Deszcz może zmyć nawóz, zanim stanie się częścią gleby. Najlepiej sadzić również w pochmurne dni bez silnego wiatru.

5. Sadź warzywa w odstępach czasowych

Aby pomóc rozłożyć produkcję przez cały rok, siej sukcesyjnie. Jest to prosta metoda, która istnieje od wieków. Wysiewaj nasiona w odstępach około 14 dni, aby zmaksymalizować przestrzeń w ogrodzie, zoptymalizować jakość i zagwarantować sobie stały dopływ plonów. Co więcej, nie wszystko będzie gotowe od razu, więc nie będą musieli zamrażać gór jagód ani rozdawać wiaderek z marchewkami.

6. Połóż słomę, aby chronić delikatne owoce

Babciny sposób na jagody i truskawki oraz inne delikatne owoce. Delikatne owoce łatwo mogą zostać uszkodzone przez glebę i powodzie, ale dodając słomę do wierzchniej warstwy gleby, można zapobiec ich rozrastaniu na ziemi. Słoma jęczmienna jest do tego idealna, ponieważ jest miękka i łatwa w obróbce. Ta warstwa ściółki ochroni również niektóre rośliny przed odmrożeniami w chłodne dni i powstrzymuje wszelkie owady, które próbują się na nie wspiąć.

7. Zawsze koś trawę, gdy jest sucha

Nasi dziadkowie wiedzieli, że najlepiej kosić trawę, gdy jest sucha. Kiedy trawa jest mokra jest ciężka co powoduje zginanie i przekrzywianie ostrzy, a to przyczynia się do krzywo ściętego trawnika. Mokra trawa również ma tendencję do zbrylania się, co może zatkać kosiarkę, a woda pozostająca na ostrzach maszyny szybko prowadzi do rdzewienia.

8. Dodaj mulcz do swojej gleby latem

Dodanie warstwy ściółki do kwietników i roślin doniczkowych ma kilka zalet w zależności od rodzaju, którego używasz. Biodegradowalna ściółka, taka jak zrębki lub kora, może poprawić składniki odżywcze w glebie, podczas gdy inne opcje, takie jak żwir i odłamki łupków, wspomagają zatrzymywanie wilgoci i chronią rośliny przed ekstremalnymi warunkami pogodowymi. Ściółka może również zapobiegać wzrostowi chwastów i zapewnia schludne wykończenie kwietników.

9. Kontroluj rośliny pnące za pomocą sznurków

Ta metoda uczy rośliny, aby rosły w określonym kierunku, dzięki czemu powstaje szczęśliwy i zdrowy krzew, który jest znacznie łatwiejszy do przycinania. Kontrolując pnącza, pamiętaj o pozostawieniu szczeliny między rośliną a ścianą lub kratą, aby woda deszczowa mogła dotrzeć do korzeni i mieć wystarczająco dużo miejsca do rozwoju. Luźno przywiąż łodygi do wybranej podpory – dobrze działa sznurek lub opaski kablowe, aby zapewnić im przestrzeń do wzrostu i manewrowania.

10. Sąsiedztwo warzyw i owoców

Współrzędna uprawa jest bardzo ważna dla powodzenia ogrodu. Podczas gdy niektóre rośliny konkurują ze sobą, inne są przyjaciółmi pomagającymi sobie nawzajem w naprawdę niesamowity sposób. Lawenda lubi pory a tymianek róże.

11. Usuń martwe główki kwiatów, aby uzyskać piękniejsze kwiaty

Usuwanie zwiędłych kwiatów zajmuje chwilę, ale pomaga zachować wygląd i witalność twoich roślin. Zachęca również do kwitnienia nowe kwiatów, ponieważ roślina może skoncentrować swoją energię i zasoby na zdrowych pąkach, a ponadto pomaga chronić liście przed powszechnymi chorobami ogrodowymi.

12. Zrób własny nawóz ze skórek od banana

Wypełniona niesamowitymi minerałami, w tym wapniem, magnezem i potasem, skórka od banana może wzbogacić twoją glebę i dać twoim roślinom bardzo potrzebne wsparcie.
Przygotowanie: Pokrój skórki, aby uwolnić jak najwięcej minerałów, umieść je w hermetycznym słoiku i zalej wodą. Pozostaw skórki do namoczenia przez około tydzień, aż uzyskasz bogaty, brązowy płyn. Polej glebę i gotowe.

13. Namocz nasiona, aby przyspieszyć kiełkowanie

Uprawa roślin i warzyw z nasion może zająć tygodnie, jeśli nie miesiące. Większość nasion potrzebuje tylko ciepła i wilgoci do kiełkowania, więc umieść je w słoiku z wodą na jeden dzień. To przyspieszy kiełkowanie.

14. Podlewanie roślin nocą w lecie

Jeśli latem podlejesz swoje podwórko w szczycie słonecznego upału, twoje rośliny prawdopodobnie ulegną odwodnieniu. Nasi dziadkowie wiedzieli, że najlepszą porą na podlewanie ogrodu w cieplejsze miesiące jest noc. Daje to roślinom wystarczająco dużo czasu na wchłonięcie wody, zanim słońce wstanie rano, a niższa wilgotność w nocy zmniejsza ryzyko chorób.

15. Dodaj pokruszone skorupki jaj do swojej gleby

Podobnie jak skórki bananów, skorupki jajek zawierają zaskakującą ilość składników odżywczych, w tym wapnia, które mogą przynieść korzyści Twojemu ogrodowi. Mówi się również, że warstwa skorupy pomaga odstraszać wiele szkodników i łagodzić kwasowość gleby, co skutkuje szczęśliwymi i zdrowymi plonami.
Przygotowanie: Zmiel drobno skorupki jajek i posyp je na ziemię.

16. Nie wyrzucaj fusów po kawie

Kawa zawiera korzystne składniki odżywcze, takie jak fosfor, potas, azot i magnez. Fusy z kawy mogą również poprawić drenaż i retencję wody w glebie, a ponadto podobno przyciągają również dżdżownice.

17. Daj swoim roślinom trochę miejsca

To może wydawać się oczywiste, ale rośliny potrzebują przestrzeni, aby rosnąć. Babcia wiedziała, że ​​przepełnienie kwiatów i warzyw nigdy nie doprowadzi do udanych zbiorów. W zależności od wielkości i kształtu obszaru sadzenia, możesz chcieć zasiać nasiona w kole, rzędzie lub prostokącie, aby zmaksymalizować przestrzeń do uprawy. Szerokość palca jest zwykle w porządku w przypadku małych nasion.

18. Nie kupuj nasion, twórz własne

Czy wiesz, że możesz wyhodować roślinę z jednego nasiona? Każdy owoc i warzywo, które spożywamy, zaczyna życie w ten sposób, a wszystko, od pestki awokado po nasiona znajdujące się w dyni, można przesadzić. Zeskrob garść nasion z wybranego warzywa, namocz w wodzie, a następnie opłucz i pozostaw do wyschnięcia przez około tydzień przed przechowywaniem w hermetycznym pojemniku. Kiedy będziesz gotowy, dodaj je do ziemi i podlewaj.

19. Pozbądź się ślimaków, używając piwa

Ślimaki powodują niekończące się szkody w ogrodach, głównie poprzez przegryzanie się przez grządkę warzywną. Jednak istnieje staromodna wskazówka, która może skutecznie powstrzymać te szkodniki. Umieść pojemnik w ziemi i napełnij go piwem – ślimaki zostaną zwabione przez drożdże i wpadną do pułapki. Jeśli wolisz, możesz również użyć mikstury z cukru i sody oczyszczonej.

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię