Śmierć bliskich. Jak przeżyć żałobę?

W naszej kulturze temat śmierci i żałoby już dawno odszedł na drugi plan. W wielu przypadkach już po kilku tygodniach czy nawet dniach otoczenie daje nam do zrozumienia, że powinniśmy wziąć się w garść i wrócić do normalnego funkcjonowania pomimo niedawnej bolesnej straty.

Ludzie nie wiedzą, jak radzić sobie z żałobą czy jak obchodzić się z umierającą osobą. Aby pomóc w tym procesie, w wielu krajach zaczynają formować się zawody doul żałobnych, jedną z nich jest Anja Franczak.

 

Anja Franczak jest jedyną, jak dotąd, doulą żałobną w Polsce jak i również założycielką Instytutu Dobrej Śmierci, który jest kolektywem zrzeszającym osoby pracujące wokół tematu śmierci.

Kobieta w jednym z wywiadów opisuje, na czym polega jej zadanie jako douli oraz opowiada, w jaki sposób nasze społeczeństwo podchodzi do tak trudnego tematu, jakim jest śmierć bliskiej osoby.

Jedną z bardziej zaskakujących rzeczy, jest to, że ludzie wcale nie muszą umierać w szpitalach. Tak samo jak coraz popularniejsze staje się rodzenie w domu przy asyście położnej, tak Anja uważa, że umierający powinien mieć wybór, w jakim otoczeniu chce odejść i przy kim. Oczywiście, jeśli padnie na wybór domu jako najbardziej komfortowego miejsca, najlepiej dla wszystkich jest, kiedy pozostali domownicy wiedzą, jak się zachować i aby oni również otrzymali odpowiednie wsparcie poradzenia sobie z sytuacją.

Najczęściej spotykaną (szkodliwą) rzeczą, jakich dopuszcza się rodzina umierającego, jest dokarmianie go na siłę w obawie, że jeśli ten nie będzie jeść, to umrze szybciej, a wcale tak nie jest. Organizm przygotowujący się na odejście samoistnie odcina się od odczuwania apetytu a przymus jedzenia wcale mu nie pomaga jak i również może pogorszyć relacje z bliskimi w ostatnich chwilach życia czego nikt nie chce.

 

Dla wielu z nas najgorszy czas to żałoba, z którą nie wiadomo jak sobie poradzić, właśnie wtedy najlepiej sięgnąć po pomoc i poradę do douli umierania, która jest wyspecjalizowana w pomaganiu osobom nie tyle przejść przez ten trudny okres, ile go zrozumieć i nauczyć sobie z nim radzić tak by nie utrudniał codziennego funkcjonowania.

Posłuchaj podcastów: 

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię