10 sposobów na plamy z sosu pomidorowego

Plamy z sosu pomidorowego są tak trudne do usunięcia jak z wina czerwonego. W obu przypadkach należy zadziałać natychmiast, aby mieć jakąkolwiek szansę na usunięcie plamy.

Płukanie zimną wodą:

W przypadku świeżych plam natychmiast spłucz plamę pod zimną bieżącą wodą z tyłu tkaniny. Pomoże to wypłukać sos, zanim zastygnie.

Płyn do mycia naczyń

Nałóż niewielką ilość płynu do mycia naczyń bezpośrednio na plamę i delikatnie pocieraj tkaninę, aż do wytworzenia piany. Pozostaw na kilka minut, a następnie spłucz zimną wodą.

Ocet i woda

Zmieszaj równe części białego octu i wody. Nałóż mieszankę na plamę, a następnie dokładnie spłucz zimną wodą. Ta metoda jest szczególnie skuteczna w przypadku tkanin nadających się do prania.

 

Soda oczyszczona i woda

Pasta z sody oczyszczonej pomaga w usuwaniu plam z sosu pomidorowego i nie tylko. Przygotuj pastę, mieszając sodę oczyszczoną z wodą. Tak przygotowaną pastę nałóż na plamę. Delikatnie wetrzyj pastę w plamę i pozostaw na około 15 minut. Spłucz zimną wodą i osusz.

Sok z cytryny i sól

Na plamę nałóż sok z cytryny i posyp solą. Pozostawić na chwilę na słońcu, ponieważ naturalny efekt wybielania słońca może pomóc w wyblaknięciu plamy. Spłucz i  wypierz.

Nadtlenek wodoru

Hydrogen Peroxide  – zanim go użyjesz przetestuj, aby upewnić się, że nie wybiela ani nie niszczy tkaniny. Jeśli jego użycie jest bezpieczne, nałóż na plamę i pozostaw na kilka minut, a następnie dokładnie spłucz.

Komercyjne odplamiacze

Dostępne są produkty do usuwania plam, które zostały specjalnie zaprojektowane do usuwania trudnych plam z żywności, takich jak sos pomidorowy.

ketchup

Obróbka wstępna na bazie enzymów

Produkty do wstępnej obróbki prania na bazie enzymów mogą pomóc w rozbijaniu plam organicznych. Nałóż produkt na plamę, pozostaw na chwilę, a następnie upierz tkaninę jak zwykle.

Płyn do mycia naczyń i amoniak

Zmieszaj jedną łyżkę płynu do mycia naczyń z jedną łyżką amoniaku i dwiema szklankami zimnej wody. Nałóż mieszaninę na plamę i osusz ją.

Wybielacz tlenowy

Wybielacz tlenowy to naturalna alternatywa dla chemicznych środków odplamiających. Wybielacz tlenowy można stosować do tkanin nadających się do prania. Zmieszaj go z wodą zgodnie z instrukcją i namocz zabrudzony tkaninę.

WD-40

WD-40 ma wiele zastosowań. Niektórzy twierdzą, że skutecznie usuwa trudne plamy. Rozpyl niewielką ilość na plamę, pozostaw na kilka minut, następnie osusz czystą szmatką i wypierz jak zwykle.

Praktyczne wskazówki dla osób samotnie gospodarujących

Posłuchaj podcastów:

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię