Statua Wolności – praktyczne informacje

Statua Wolnosci

Statua Wolności to jeden z głównych symboli Ameryki oraz ikona turystyczna Nowego Jorku Zjednoczonych.

Ponad 46 metrowy symbol wolności stojący na wyspie Liberty Island, podarowany Amerykanom przez naród francuski od 1886 roku przepięknie wpisuje się w panoramę Manhattanu.

Liberty Island to wyspa leżącej na granicy dwóch stanów: Nowy Jork oraz New Jersey. Ponieważ teren wyspy został wpisany do rejestru Monumentów Narodowych USA (National Monument) mogą przy niej cumować jedynie statki posiadające specjalne rządowe zezwolenia.

Mało osób wie, iż  do obsługi ruchu turystycznego na Statuę Wolności upoważniona jest tylko jedna firma – State Cruises –  www.statuecruises.com
Wszystkie inne ogłoszenia znajdujące się w prasie oraz internecie, które oferują zwiedzanie, tak naprawdę oferują tylko i wyłącznie możliwość oglądania posągu z pokładu promu lub łódki, bez możliwości wejścia na wyspę Liberty Island.

Prom na Liberty Island – Statua Wolności

Ciekawostki, które warto poznać przed zwiedzaniem

 • Całkowita wysokość Statuy Wolności wraz cokołem: 93 metry
 • Waga: 229 ton
 • Materiał z którego zrobiony jest posąg: stal oraz miedź
 • Stalową konstrukcję wykonał Gustaw Eiffel (konstruktor wieży Eiffla)
 • Wnętrze to ażurowa konstrukcja oraz klatka schodowa licząca 176 stopnie
 • Najwyższy taras widokowy przy pochodni został zamknięty w 1916 roku
 • Liczba turystów odwiedzająca statuę miesięcznie: 170 tys.
 • Oficjalna nazwa posągu brzmi „Kobieta oświecająca świat”
 • Płomień pochodni Statuy Wolności wykonany jest ze złota
 • Posąg przypłynął do USA z Francji rozłożony na 350 części
 • Statua Wolności była składana z części na wyspie Liberty Island aż 15 lat
 • Pierwotnie Statua Wolności miał pełnić funkcję latarni morskiej
 • Statua Wolności nosi buty o rozmiarze 879

 

Projektantem miedzianego posągu był francuski rzeźbiarz Frédéric Auguste Bartholdi Przedstawił trzy dogmat demokracji amerykańskiej jakimi są wolność, niepodległość i oświecenie w formie kroczącej z pochodnią kobiety. W postać kobiety wcielił rzymską boginią wolności Libertas.
Statua Wolności genialnie wpasowana została w panoramę Nowego Jorku stając u ujścia rzeki Hudson River do Oceanu Atlantyckiego.
Statua Wolności to dar narodu francuskiego dla rodzącej się właśnie w Stanach Zjednoczonych nowej demokracji. Bogini dzierży w ręce tablicę z datą 4 lipca 1776 – to data uchwalenia Deklaracji Niepodległości w USA.

Gdzie kupić bilety na Statuę Wolności

Aby dostać się na wyspę oraz na samą statuę, wymagane jest posiadanie biletów wstępu. Bilety można kupić przez internet na wspomnianej powyżej stronie przewoźnika State Cruises lub bezpośrednio w kasie przed samym rejsem.
Proszę przygotować się na spore kolejki przy kasie  Czas oczekiwania w sezonie wakacyjnym to co najmniej 45min.
Rekomendujemy zakup biletów na Statuę Wolności przez internet, najlepiej z co najmniej kilkumiesięcznym wyprzedzeniem. Wówczas macie duże szanse na opcję wyboru biletu na dowolny punkt widokowy.

Punkty widokowe na Statule Wolności

Bilety wstępu podzielone są na trzy kategorie, w zależności od lokalizacji punktu widokowego w którym chcecie się znaleźć.

Statua Wolności - punkty widokowe.
Statua Wolności – punkty widokowe.

Bilety na wyspę (Statue Liberty Grounds)

Bilet uprawnia do rejsu na pokładzie promu na wyspę Ellis Island oraz Liberty Island (na której wznosi się Statua Wolności). W cenie wliczony jest również wstęp do Muzeum Imigracji (Immigration Museum). Jest to jednak opcja i nie musice z niej skorzystać, wystarczy pozostać na pokładzie w momencie gdy prom dobije do Ellis Island.

Bilet „Statue Liberty Grounds” nie uprawnia do wejścia na żaden z punktów widokowych znajdujących się na Statule Wolności (piedestał i korona), ani do muzeum znajdującego się wewnątrz piedestału.
Posiadając ten bilet możecie zwiedzać tyko otoczenie posągu oraz podziwiać widoki na panoramę Nowego Jorku tylko z poziomu wyspy.
Uwaga: Bilety wykupione na popołudniowe rejsy (po godzinie 14:00 mogą już nie uwzględniać (w miesiącach zimowych, gdy dni są krótsze) rejsu na wyspę Ellis Island.

Bilety na piedestał (Pedestal Access)

Statua Wolności - widok z piedestału
Widok z piedestału na gigantyczną konstrukcję

Bilet uprawnia do rejsu na wyspy Liberty Island oraz Ellis Island wraz z wstępem na pierwszy punkt obserwacyjny znajdujący się na piedestale.
Proszę zwrócić uwagę, że bilety na cokół są w takiej samej cenie jak podstawowe bilety „Statue Libert Ground” Warto więc dużo wcześniej zrobić rezerwację online (lub pojawić się w kasie) aby mieć zagwarantowany wstęp na cokół!
Rekomenduję zakup biletu online co najmniej dwa miesiące wcześniej.

Bilety na koronę (Crown Access)

Nietypowa perspektywa widziana z korony…

Bilet Crown Access uprawnia do rejsu na wyspy Liberty Island, Ellis Island oraz do wejścia na piedestał i koronę Statuy Wolności. Korona, jest to najwyższy punkt do którego mają dostęp turyści (61 metry ponad powierzchnią wyspy). Tutaj znajduje się niewielki taras obserwacyjny mogący pomieścić zaledwie kilka osób.
Rekomenduję zakup biletu na koronę co najmniej 4-5 miesięcy wcześniej.

Statua Wolności taras widok na koronę
Przez małe okienka na szczycie widać doskonale koronę i pochodnie…

Na Statuę Wolności można dopłynąć tylko z dwóch punktów. Są to Battery Park; znajdujący się na Dolnym Manhattanie oraz Liberty Park; znajdujący się na terenie Jersey City.

Mapa rejsów na Statuę Wolności
Mapa trasy rejsu na Statuę Wolności z Battery Park (Manhattan). Źródło: www.statuecruises.com

Statua Wolności – najczęściej zadawane pytania

Z czego jest zrobiona Statua Wolności?


– Statua Wolności zrobiona jest z miedzi o grubości 2.4 mm.

Dlaczego Statua Wolności ma kolor zielony?


– To kolor nalotu na miedź zwanego patyną. Pojawia się na skutek kontaktu miedzi z czynnikami atmosferycznymi. Tak naprawdę to bardzo pożądane zjawisko chroniące miedź przed niszczeniem.

Statua Wolności - kolor
Oryginalny (1886 r) i obecny kolor Statuy. Żródło: blog.hipmunk.com

Czy Statua Wolności przedstawia postać kobiety czy mężczyzny?
– Postać Statuy jest kobietą, rzymską boginią wolności o nazwie Libertas. Jednakże jej autor Frédéric Auguste Bartholdi przedstawił w niej (jak podają źródła) twarz swojej matki.

Czy Statua Wolności jest uderzana w czasie burzy przez pioruny?
Tak. Statua Wolności jest uderzana kilkadziesiąt razy w roku przez pioruny. Miedziana konstrukcja posągu idealnie „przyciąga” pioruny.

Czy można prywatną łodzią podpłynąć pod wyspę na której stoi Statua Wolności?
Tak. Prywatne łodzie mogą podpływać pod Liberty Island aczkolwiek nie można dokować przy wyspie.

Czy mogę przypłynąć łodzią rano i zostać cały dzień na wyspie?
Tak. Można zostać na wyspie cały dzień a dokładnie w godzinach czasie jej otwarcia dla ruchu turystycznego, czyli od 8:30 rano do 16:00

12 miejsc w USA które koniecznie trzeba odwiedzić

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię