Syrop z czarnuszki – przepis i zastosowanie

Okres jesienny sprzyja różnego rodzaju przeziębieniom i infekcjom górnych dróg oddechowych. Zazwyczaj nie są to dolegliwości na tyle poważne, aby biec do lekarza, ale musimy sami podjąć działania celem szybkiego powrotu do zdrowia.

 

Warto wypróbować domowy sposób i wykonać syrop własnej roboty.

Czarnuszka

Czarnuszka jest jednoroczną rośliną z rodziny jaskrowatych. Dziko występuje w zachodniej Azji i obszarach basenu Morza Śródziemnego. Jest 25 gatunków czarnuszki. W Polsce występuje tylko jeden dziko rosnący gatunek – czarnuszka polna (łac. Nigella arvensis L.).

Syrop z czarnuszki

Syrop jest bardzo łatwy w przygotowaniu i poradzą sobie z tym zadaniem wszyscy, nawet ci, którzy nie posiadają żadnych doświadczeń w tej dziedzinie.

Przepis nr 1
Składniki:

  • 5 łyżek czarnuszki
  • 3 szt. gwiazdek anyżu
  • 20 szt. goździków
  • 5 łyżek miodu
  • 10 kropli olejku z tymianku

Wykonywanie:
Czarnuszkę, anyż i goździki zmielić, zmieszać z miodem i olejkiem. Przechowywać w lodówce. Stosować bezpośrednio lub dodawać do herbaty.

Przepis nr 2
Składniki:

  • 1 łyżka zmielonych nasion czarnuszki
  • 1 ząbek czosnku
  • 2 łyżki miodu

Wykonanie:
Czosnek przecisnąć przez praskę, dokładnie zmieszać z pozostałymi składnikami, odstawić do lodówki na 24 godzin. Stosować bezpośrednio.

Zastosowanie

Syrop z czarnuszki najlepiej sprawdza się w leczeniu przeziębień i infekcji górnych dróg oddechowych, kaszlu, chrypek i bólu gardła. W przypadku kataru natychmiast odtyka nos. Sprawdza się w przypadku chorych zatok. Czarnuszka jest naturalnym antybiotykiem, a także ma właściwości wzmacniające odporność. Ponadto redukuje gorączkę, bóle głowy i stany zapalne. Syrop stosowany jest także jako wspomagający leczenie problemów żołądkowych, chorób nerek i wątroby, w zwalczaniu pasożytów układu pokarmowego. Zalecany w problemach z cerą.

 

Przeciwwskazania

Syrop zawiera tylko naturalne składniki i w związku z tym nie ma żadnych przeciwwskazań do jego stosowania. Trzeba jednak zwrócić uwagę, że może wykazywać właściwości przeciwskurczowe i dlatego nie powinny go stosować kobiety w ciąży i dzieci do 3 roku życia.

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię