Sztuczna inteligencja opracowała nowy lek? To przełom w leczeniu tej bakterii

sztuczna inteligencja

Sztuczna inteligencja pomocna w znalezieniu nowego antybiotyku do walki z acinetobacter baumannii

Naukowcy wykorzystali sztuczną inteligencję (AI) do znalezienia leku, który pomoże zwalczać infekcje lekoodporne.

Naukowcy z Massachusetts Institute of Technology (MIT) i Canada McMaster University wykorzystali algorytm uczenia maszynowego do zidentyfikowania nowego antybiotyku, który może zabić rodzaj bakterii, które są odpowiedzialne za wiele infekcji lekoopornych.

Acinetobacter baumannii, to gatunek bakterii gram-ujemnych, który wywołuje zakażenia oportunistyczne u ludzi, często powodującym zakażenia u pacjentów wymagających dużej ilości procedur inwazyjnych, przebywających na oddziałach intensywnej terapii. Zakażenie tą bakterią może często prowadzić do zapalenia płuc, zapalenia opon mózgowych i sepsy.

Jak podają naukowcy, w ostatnich dziesięciu latach, coraz więcej bakterii chorobotwórczych stawało się coraz bardziej opornych na antybiotyki dlatego tak ważne było znalezienie nowego leku.

Przy użyciu AI, naukowcy byli w stanie przeszukać prawie 7000 potencjalnych związków leczniczych w celu znalezienia nowego leku. AI zostało wyszkolone aby ocenić, czy związek chemiczny poddany badaniu zahamuje wzrost bakterii. Z prawie 7000 związków, naukowcy i sztuczna inteligencja wyszczególniła 240. Wszystkie wyszczególnione związku miały inną strukturą niż istniejące antybiotyki. Testy te doprowadziły do powstania dziewięciu antybiotyków. Wśród leków wyszczególnionych jako potencjalna forma leczenia acinetobacter baumannii znalazł się również lek badany jako lek na cukrzycę.

Z dziewięciu możliwości, naukowcy wybrali jeden, który wykazywał najsilniejsze działanie w walce z bakteriami. Naukowcy nazwali lek abaucyną. Po przebadaniu abaucyny na myszach, badacze wykazali że może leczyć infekcje ran wywołane przez bakterie.

„To odkrycie dodatkowo potwierdza założenie, że sztuczna inteligencja może znacznie przyspieszyć i rozszerzyć nasze poszukiwania nowych antybiotyków”, powiedział James Collins, profesor inżynierii medycznej i nauki w Instytucie Inżynierii i Nauki Medycznej (IMES) MIT.

Naukowcy planują również wykorzystać AI do zidentyfikowania antybiotyków do walki z innymi rodzajami zakażeń lekoopornych, w tym wywołanych przez Staphylococcus aureus i Pseudomonas aeruginosa.

Sztuczna inteligencja – wszystko co warto o niej wiedzieć

Posłuchaj podcastów: 

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię