Taos w Nowym Meksyku – czas zatrzymał się tu tysiące lat temu

Taos – nowoczesne miasto, u podnóża którego leży jedno z najstarszych pueblo – to miejsce, w którym zatrzymał się czas. Gorący klimat Nowego Meksyku i czerwona glina nadają surrealistycznemu, wielopiętrowemu miasteczku, nieco groźnego wyglądu.

Jednak warto odwiedzić to niezwykłe miejsce i na własne oczy przekonać się, jak wygląda życie w pueblo. Dlaczego?

1. Taos wygląda jak domki z klocków, zbudowane przez dziecko olbrzyma.

2. W miasteczku liczącym około 45 000 tysiąca mieszkańców, większość to rdzenni Indianie, którzy zachowali swój język, tradycję i kulturę.

3. Taos to jedno z ośmiu doskonale zachowanych i cały czas zamieszkanych pueblos

 

4. Niezwykła sceneria przyciąga wiele znanych osób. W Taos mieszkali, między innymi:
• Julia Roberts
• Dennis Hopper
• D. H. Lawrence
• Donald Rumsfeld

I wielu innych.

5. Taos to buczące miasto. Od roku 1993 słychać w nim non stop dźwięk, przypominający unoszący się w pobliżu rój pszczół. Przyczyna tego zjawiska nie jest znana.

6. Ten dziwny dźwięk słyszy niespełna 2% mieszkańców i tylko część przyjezdnych. Jednak ci, którzy go doświadczają, twierdzą, że nie sposób się od niego uwolnić.

7. Naukowcy pochylili się nad tym dziwnym zjawiskiem i potwierdzili jego istnienie. Wyjaśnili też, dlaczego słyszy go niewielu. Hum, bo tak się to zjawisko nazywa, to dźwięk o niskiej częstotliwości od 2 do 30 Hz, niesłyszalnej dla większości ludzi.

8. Osada Indian Pueblo to najdłużej zamieszkane miejsce w całych Stanach Zjednoczonych.

9. Większość istniejących i zamieszkałych glinianych klocków, powstała przed rokiem 1450.

10. Dzisiaj budynki, choć połączone ścianami, a nierzadko ustawione jeden na drugim, mają okna i drzwi. Dawniej dostać do środka można się było wyłącznie po drabinie, przez otwór w sklepieniu. Takie rozwiązanie zapewniało bezpieczeństwo mieszkańcom

11. W Taos Pueblo nie ma elektryczności, ani bieżącej wody. Tej drugiej dostarczają wody Rio Pueblo. W osadzie czas zatrzymał się niemal 3000 lat temu, kiedy powstawały pierwsze budynki.

12. Od roku 1992  Taos Pueblo znajduje się na liście Dziedzictwa Narodowego UNESCO, a od 1966 figuruje w amerykańskim Narodowym Rejestrze Miejsc Historycznych.

13. W lipcu każdego roku w Taos Pueblo odbywa się Pow Wow – wielkie święto rdzennych mieszkańców Ameryki.

14. Położone zaledwie w odległości mili Taos znane jest z najwyższego zagęszczenia lotów balonami na gorące powietrze. W mieście odbywają się też zawody.

Posłuchaj podcastów: 

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię