TSA wprowadza nowszą technologię oraz zmiany weryfikacji tożsamości

TSA kontynuuje integrację nowych technologii w celu szybszego i łatwiejszego podróżowania przez punkty kontroli na lotniskach w kraju.

Wśród najnowszej technologii są wprowadzanie urządzenia o nazwie CAT-2 oraz weryfikacja przy użyciu Digital ID.

CAT-2

Jedną z najnowszych zmian jest technologia uwierzytelniania poświadczeń tożsamości – Credential Authentication Technology (CAT), wprowadzana na międzynarodowym lotnisku w Denver.
Technologia CAT jest używana na lotniskach od lat. Dotychczas używano urządzeń CAT, teraz w życie wchodzą urządzenia CAT-2.

Urządzenia CAT pierwszej generacji są przeznaczone do skanowania dokumentu tożsamości ze zdjęciem podróżnego, potwierdzania tożsamości podróżnego, a także szczegółów na temat lotu. Nowe jednostki CAT, określane jako CAT-2, mają te same możliwości, ale są również wyposażone w kamerę, która rejestruje zdjęcie podróżnika w czasie rzeczywistym. CAT-2 porównuje zdjęcie podróżnego na poświadczeniu identyfikacyjnym z osobistym zdjęciem w czasie rzeczywistym. Jeśli CAT-2 potwierdzi zgodność zdjęć, funkcjonariusz TSA dokona weryfikacji, a podróżny może przejść do kontroli bezpieczeństwa, bez wymiany karty pokładowej. Funkcjonariusze TSA mogą w razie potrzeby przeprowadzić dodatkową weryfikację pasażerów.

Zdjęcia zrobione przez jednostki CAT nigdy nie są przechowywane ani wykorzystywane w żadnym innym celu niż natychmiastowa weryfikacja tożsamości. Podróżni, którzy nie chcą uczestniczyć w procesie dopasowywania twarzy, mogą zrezygnować z niego (opt out) i przejść przez alternatywny proces weryfikacji tożsamości.

Federalny dyrektor ds. bezpieczeństwa TSA w Colorado Larry Nau w oświadczeniu napisał: „Weryfikacja tożsamości każdego podróżującego przed lotem jest kluczowym etapem procesu kontroli bezpieczeństwa. TSA obejmuje wykorzystanie tego typu technologii w celu zwiększenia bezpieczeństwa i zwiększenia wydajności naszej działalności”.

Digital ID

Kolejnymi udogodnieniami weryfikacji tożsamości podróżnych wprowadzanymi przez TSA są Digital ID, które są dostępne na kilkunastu lotniskach. Digital ID oferowane jest we współpracy z Delta Air Lines Biometric Facial Identification, Apple WalletID oraz American Airline Mobile ID.

Urządzenia CAT-2 w DEN są wyposażone w czytniki, które umożliwiają podróżnym korzystanie z wydanych przez stan Kolorado cyfrowych praw jazdy lub cyfrowych kart identyfikacyjnych do celów weryfikacji tożsamości TSA. Mieszkańcy stanu mogą dodać swój identyfikator Kolorado – Colorado ID do portfela Apple – Apple Wallet, którym mogą posłużyć się na lotnisku.

Również Arizona Motor Vehicle Division i Maryland Motor Vehicle Administration zaczęły oferować te same możliwości swoim mieszkańcom, którzy posiadają aktualne, ważne stanowe prawo jazdy lub dowód tożsamości ze zdjęciem. Każdy podróżny, który ma w Apple Wallet stanowy identyfikator cyfrowy, może użyć swojego iPhone’a lub Apple Watch na czytniku cyfrowym CAT-2 zamiast przedstawiania fizycznego dokumentu tożsamości ze zdjęciem w celu weryfikacji tożsamości. Urzędnicy uczulają jednak, że mieszkańcy tych stanów powinni nadal nosić przy sobie swoje fizyczne prawo jazdy lub dowód tożsamości ze zdjęciem.

Podróżni zarejestrowani w systemie TSA PreCheck® mogą również korzystać z technologii weryfikacji podróży poprzez rozpoznawanie twarzy na niektórych lotniskach. Jednym z tych lotnisk jest Międzynarodowy Port Lotniczy Dallas Fort Worth (DFW). Podróżni lecący liniami AA mogą używać swojego identyfikatora American Airlines Mobile ID w wybranych punktach kontrolnych TSA PreCheck, aby zweryfikować swoją tożsamość w DFW. Podróżni mogą używać swojego telefonu i twarzy w każdym punkcie kontrolnym TSA PreCheck w DFW.

Biometryczna identyfikacja twarzy Delta w połączeniu z systemem TSA PreCheck® również oferuje weryfikację tożsamości. Podróżujący bezpośrednio do międzynarodowego miejsca docelowego mogą skorzystać z technologii rozpoznawania twarzy w Atlancie, Minneapolis, Salt Lake City, Nowym Jorku JFK, Detroit, Los Angeles, Portland i Bostonie. Jeśli podróżni nie chcą uczestniczyć w tej formie weryfikacji, po prostu używają swoich kart pokładowych i paszportów, tak jak zawsze.

Stanami, które wydają Digital ID i partycypują w Apple Wallet są Arizona, Kolorado oraz Maryland.

TSA wyszczególnia 13 lotnisk, na których można skorzystać z jednej z trzech najnowszych technologii uwierzytelniania tożsamości:

Airports Delta Air Lines Biometric Facial Identification ID in Apple Wallet American Airlines Mobile ID
Baltimore/Washington International Thurgood Marshall Airport (BWI) Tak Tak
Dallas/Fort Worth International Airport (DFW) Tak Tak
Denver International Airport (DEN) Tak Tak
Detroit Metropolitan Airport (DTW) Tak
Gulfport-Biloxi International Airport (GPT) Tak Tak
Harry Reid International Airport (LAS) Tak Tak
Hartsfield-Jackson Atlanta International Airport (ATL) Tak Tak Tak
Jackson-Medgar Wiley Evers International Airport (JAN) Tak Tak
Miami International Airport (MIA) Tak Tak
Mineta San Jose International Airport (SJC) Tak Tak
Phoenix Sky Harbor International Airport (PHX) Tak Tak
Ronald Reagan Washington National Airport (DCA) Tak Tak
Salt Lake City International Airport (SLC) Tak Tak

 

Pomimo najnowszej elektronicznej technologii ID, przedstawiciele TSA dodają, że podróżni na żądanie funkcjonariuszy nadal muszą przedstawić alternatywny fizyczny dowód tożsamości dlatego też nie można podróżować bez fizycznych dokumentów.

ZJ

Program TSA PreCheck – wszystko co musisz wiedzieć

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię