Tuzin nietuzinkowych roślin do Twojego domu

Nie od dziś wiadomo, że rośliny w domu pełnią funkcję nie tylko dekoracyjną. Ich obecność poprawia mikroklimat pomieszczeń, poprzez nawilżanie powietrza, oczyszczanie go i produkcję tlenu.

Ponadto żywe, pozaludzkie organizmy ożywiają przestrzenie nadając im miękkości i naturalności, czynią je bardziej przyjaznymi. Jednak niektóre rośliny są szczególnie wartościowe dla otoczenia. Dzisiaj poznamy Wspaniałą Dwunastkę.

Miejsce pierwsze – storczyki

Orchidee nie tylko zachwycają zjawiskową, egzotyczną urodą kwiatów przysiadłych na bezlistnych łodyżkach. Są też bardzo łatwe w uprawie i idealne dla zapominalskich. Naturze żyją wśród koron drzew zadowalając się bardzo skromną ilością składników odżywczych i wilgoci. Jednak – ich korzenie powietrzne muszą mieć dostęp do światła, dlatego wymagają przezroczystych pojemników do uprawy. Za tę odrobinę opieki odwdzięczą się pięknie. Te niezwykłe rośliny, rajskie ptaki w świecie Flory, zapewnią opiekunom spokojny i zdrowy sen. Produkują ogromne ilości tlenu i bardzo skutecznie oczyszczają powietrze. Za dnia, stanowią ozdobę każdego wnętrza.

Miejsce drugie – chryzantemy

Popularność zdobywają szczególnie późną jesienią. Jako jedne z niewielu kwitnących wtedy roślin, stanowią główną ozdobę grobów odwiedzanych w Święto Zmarłych. W ostatnich latach stają się także cenną ozdobą tarasów i balkonów, przyprószonych już jesiennymi szarościami. Wśród nagich gałązek i uschniętych traw stanowią plamy przyciągających wzrok kolorów. Jednak warto postawić doniczkę z chryzantemami też w domu. Są symbolem długowieczności, zamożności, a także oczyszczają skutecznie powietrze i rozsiewają przyjemny, ziołowy zapach. Z kolei herbatka z chryzantemy ma szereg właściwości prozdrowotnych.

Miejsce trzecie – aloes

Doskonale znany w medycynie naturalnej, dzięki swoim niezwykłym właściwościom regeneracyjnym, bakteriostatycznym i przyspieszającym gojenie aloes, jest też znaną i cenioną rośliną doniczkową. Ta roślina jest dzieckiem słońca i wymaga stanowiska nasłonecznionego, temperatury pokojowej i niewielkich ilości wody. Podobnie jak pobratymcy produkuje tlen, oczyszcza i nawilża powietrze. Może też stanowić element kompozycji w towarzystwie innych sukulentów.

Miejsce czwarte – jaśmin

Często mylony z jaśminowcem wonnym, jaśmin właściwy, jest ciepłolubnym pnączem. Kochająca słońce roślina wymaga jasnego i ciepłego stanowiska. Odwdzięczy się widokiem zdrowych pędów pokrytych drobnymi, ciemnozielonymi listkami, które są istnymi fabrykami życiodajnego tlenu. W okresie kwitnienia obsypuje się drobnymi, trąbkowatymi, białymi kwiatami, które upajają zapachem tworząc atmosferę sprzyjającą gorącym romansom.

Miejsce piąte – rozmaryn

Ta roślina doskonale znana z kuchni, doskonale sprawdza się też jako doniczkowy mieszkaniem naszych wnętrz. Śródziemnomorski gość nie tylko pięknie pachnie, ale też dzięki olejkom eterycznym, doskonale oczyszcza powietrze. Ułatwia zasypianie, niweluje uczucie ciągłego zmęczenia i łagodzi nastroje. Ma też zbawienny wpływ na pamięć.

 

Miejsce szóste – skrzydłokwiat

W przeciwieństwie do poprzednika, skrzydłokwiat preferuje półcień i umiarkowaną wilgotność podłoża. Za opiekę odwdzięczy się nie tylko atrakcyjnym, eleganckim wyglądem, ale również oczyści powietrze ze szkodliwych substancji, unormuje przepływ energii, a także ułatwi zdrowy sen. Jak twierdzą specjaliści od magii roślin, przynosi też dobrobyt.

Miejsce siódme – „Lucky bamboo”

W istocie, ta sympatyczna roślinka z bambusem nie ma nic wspólnego. To gatunek draceny, znany pod łacińską nazwą Dracaena braunii. Jak twierdzą specjaliści od Feng Shui, ta mała dracena symbolizuje drewno, które wpływa na witalność i aktywność fizyczną. Maluch jest uprawiany najczęściej hydroponicznie, więc należy go trzymać w miejscu z rozproszonym światłem, w misce z ok. 2 cm wody destylowanej lub deszczowej.

Miejsce ósme – szałwia

Kolejna roślina, która wyszła z kuchni i apteczek i przebojem zdobywa ogrody i miejsca na parapetach domów. Dzięki swoim znanym właściwościom aseptycznym i przyjemnemu, ziołowemu zapachowi, świetnie oczyszcza powietrze. Łagodzi uczucie stresu i zmęczenia, poprawia stan przy nawracających bólach głowy. Uspokaja, łagodzi uczucie gniewu i wprowadza przyjazną atmosferę.

Miejsce dziewiąte – bluszcz

To dekoracyjne pnącze znane jest od wieków i popularne, zarówno w ogrodach, jak i domowych uprawach. Doskonale natlenia i oczyszcza powietrze, jest też bardzo dekoracyjne i dostępne w wielu odmianach uprawnych. Jednak jego spożycie może się skończyć źle. Wszystkie części rośliny są silnie trujące – należy i tym pamiętać kiedy w domu są małe dzieci lub zwierzęta.

Miejsce dziesiąte – epipremnum złociste

Bardzo dekoracyjne i łatwe w uprawie tropikalne pnącze. Łagodzi stres, przyciąga szczęście. Warto postawić je w ostrych kątach pomieszczenia. Jednak musi tam docierać rozproszone światło. Szczególnie odmiany variegata, o liściach biało zielonych, a także żółto zielonych, są wrażliwe na niedoświetlenie. Ich liście mogą stracić wtedy, atrakcyjne przebarwienia.

Miejsce jedenaste – areka

Ta niewielka, atrakcyjna palma zapewnia łagodny przepływ energii,. Eliminuje z powietrza toksyny, nawilża i oczyszcza. Pierzasty pokrój palmy betelowej nadaje wnętrzom lekkości i świeżości. To bardzo przyjazna roślina i jedna z mniejszych plam. Dzięki powolnemu wzrostowi, może spędzić długie lata nawet w niewielkich pomieszczeniach.

Miejsce dwunaste – bazylia azjatycka

Roślina czczona w Indiach jako święta, ważny element medycyny ajurwedyjskiej, z powodzeniem może być uprawiana także w doniczkach. To mistrzyni produkcji tlenu i uwalniania powierza ze szkodliwych substancji. Roślina wydziela przyjemny zapach, zarówno z liści, jak i drobnych kwiatuszków.

Opisane dwanaście roślin to tylko część zaczerpnięta ze skarbca natury. Zawsze warto mieć w domu i biurze żywe rośliny, bo wszystkie wywierają zbawienny wpływ na otoczenie. Odpowiednio zaopiekowane odwdzięczają się na wielu poziomach – zarówno fizycznych, jak i energetycznych.

Posłuchaj naszych podcastów:

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię