Tych objawów nie kojarzy się z zawałem. Musisz je poznać

Osoby, które z powodu zawału trafiły do szpitala, zazwyczaj są tym faktem zdziwione. Kojarzy się on przecież z zupełnie innymi objawami niż te, których doświadczali.

Bóle kręgosłupa, zmęczenie, bóle stawów czy głowy – nie są dolegliwościami typowymi dla zawału. Są one przez to ignorowane, co sprawia, że osoby trafiają do szpitala za późno.

 

Dolegliwości, które podaje się jako bardzo częste przy zawale koncentrują się przede wszystkim na bólu w klatce piersiowej i w okolicy przedsercowej. Dodatkowo może się pojawić promieniowanie do barku, żuchwy, szyi czy lewej dłoni. Okazuje się jednak, że nie wszystkie zawały przebiegają w ten sposób. Mogą się w nich pojawić także symptomy niezwiązane z układem krążenia.

Nietypowe rodzaje dolegliwości, które mogą wskazywać na zawał to:
forma brzuszna zawału – często związana z zamknięciem prawej tętnicy wieńcowej,
objawy neurologiczne – np. zawroty i bóle głowy,
dolegliwości psychiatryczne np. stany lękowe czy ataki paniki,
bóle reumatoidalne – np. ból stawu barkowego, stawów łokciowych, okolicy łączenia żeber do mostka lub stawów nadgarstkowych.

Niestety pojawił się mit, że zawały przechodzą przede wszystkim mężczyźni około 50 roku życia, którzy palą, mało śpią, dużo pracują i mało się ruszają. Nie jest to jednak prawda, każdy może mieć zawał – także kobiety, a nawet osoby młode i zdrowe.

Płeć żeńska bardzo często ignoruje znaki, które podpowiadają im, że coś jest nie tak w ich organiźmie. Odrzucają obecność jakiejkolwiek choroby i odkładają pójście do lekarza. Lekceważąco traktują one także profilaktykę. Wiele z nich jest przekonanych o tym, że zawał dotyczy ludzi zestresowanych, z chorobami sercowo-naczyniowymi lub obciążeniami genetycznymi. Natomiast tak naprawdę głównymi przyczynami jest otyłość, nadciśnienie i cholesterol.

Kobiety często używają argumentu mówiącego o ochronnym działaniu hormonów – estrogenów. Faktycznie mniej przypadków odnotowuje się w ich grupie przed 50 rokiem życia. Po menopauzie natomiast, gdy jajniki przestają produkować te hormony prawdopodobieństwo wystąpienia zawału znów wzrasta.

Obciążenie genetyczne nie ma tu wpływu, stanowi ono maksymalnie 10 %. To nadciśnienie, otyłość, hipercholesterolemia, cukrzyca, a także dieta bogata w tłuszcze zwierzęce i brak ruchu podnoszą ryzyko wystąpienia zawału.

 

Bardzo ważne są badania profilaktyczne układu krążenia, które pomagają wykryć wszelkie nieprawidłowości w jego zakresie. Pomoże to w wcześniejszym zdiagnozowaniu dolegliwości i ich leczeniu, zapobiegając przy tym pojawieniu się udaru.

Wszyscy powinniśmy więc, zwrócić szczególną uwagę na nietypowe objawy zawału i szerzyć tę wiedzę dalej. Przy jego wystąpieniu liczy się bowiem każda minuta i to od szybkiej reakcji oraz udzielenia pomocy zależy zdrowie oraz życie tej osoby.

Nadużywanie antybiotyków. Powszechne i niebezpieczne

Posłuchaj podcastów:

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię