Wielki Piątek upamiętnia śmierć Jezusa na krzyżu

Dziś Wielki Piątek – drugi dzień Triduum Paschalnego, w którym Kościół przypomina o męce i śmierci Chrystusa na krzyżu. Wielki Piątek to jedyny dzień w roku, kiedy Kościół nie sprawuje Mszy świętych. To dzień ścisłego postu.

„Celebrowana jest jedynie Liturgia Męki Pańskiej” – przypomina dyrektor Biura do spraw Komunikacji Zagranicznej w Sekretariacie Konferencji Episkopatu Polski, ksiądz Paweł Rytel-Andrianik. „W centrum jest krzyż oraz męka Jezusa, jednocześnie czekamy na jego zmartwychwstanie” – dodaje duchowny.

Po Liturgii Męki Pańskiej krzyż wystawiony jest w dostępnym miejscu, aby każdy wierny mógł go adorować. Ostatnią częścią Liturgii Wielkiego Piątku jest procesja do Grobu Pańskiego. Wystawia się Najświętszy Sakrament w monstrancji okrytej białym przejrzystym welonem. Jest to symbol całunu, w który owinięto ciało zmarłego Chrystusa.

W wielu kościołach adoracja trwa całą noc.

 

Wielka Sobota to także czas wyciszenia i adoracji przy grobie Jezusa. Te dni zwieńcza wieczorna Wigilia Paschalna oraz niedziela Zmartwychwstania Pańskiego.

IAR

Pisanki wielkanocne – tradycja i sposoby farbowania

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię