Wszystkie sekrety wiosny i wiosenne piosenki

źródło: pexels.com

Bez względu na to, jaka jest pogoda, pierwszy dzień wiosny napawa optymizmem. To taki swoisty checkpoint, jak podczas samochodowych rajdów. Myśl, że ta cholerna zima, przynajmniej astronomiczna, już za nami, wywołuje uśmiech. Jest fajnie.

Wiosna zasłużyła na definicję w Wikipedii. To jedna z czterech podstawowych pór roku w przyrodzie, w strefie klimatu umiarkowanego. Charakteryzuje się umiarkowanymi temperaturami powietrza z rosnącą średnią dobową oraz umiarkowaną ilością opadu atmosferycznego. Upraszczając – zaraz będzie cieplej, jaśniej, weselej.

Z tych mniej wesołych informacji związanych z wiosną warto podkreślić, że według badań przeprowadzonych przez ekspertów ds. portali społecznościowych wiosna to czas rozstań.

Początek wiosny wypada zazwyczaj 20 lub 21 marca. Czasami jednak ta pora roku może rozpocząć się dwa dni wcześniej. Powód? Kosmos. Jak wiadomo Ziemia nie okrąża słońca dokładnie w 365 dni. Pełny obrót Ziemi trwa 365 dni i 6 godzin.

 

21 marca 2021 roku w kalendarzu perskim rozpoczął się 1400 rok 

Nasza planeta płata nam figle. I tak pierwszy dzień wiosny na półkuli północnej to początek jesieni na półkuli południowej. W niektórych krajach to także pierwszy dzień nowego roku, m.in. w Afganistanie, Tadżykistanie i północnym Iraku. To Nouruz.

Kiedy rozpoczyna się wiosna w Japonii? Odpowiedź na to pytanie jest dziecinnie prosta. Otóż w Kraju Kwitnącej Wiśni wiosna rozpoczyna się w momencie, w którym zakwitnie pierwsza wiśnia. Bez niespodzianek.

W 2021 równonoc wiosenna na półkuli północnej wypada 20 marca. Będzie to także początek okresu w roku, kiedy noc zaczyna robić się krótsza, a dzień dłuższy. W sobotę 20 marca 2021 słońce wzejdzie o godzinie 5.38, a zajdzie o godzinie 17.48. Ten dzień będzie trwał dokładnie 12 godzin i 10 minut i będzie krótszy od najdłuższego o 4 godziny i 37 minut oraz dłuższy od najkrótszego o 4 godziny i 27 minut.

Na półkuli południowej natomiast, gdzie pory roku przesunięte są o sześć miesięcy, równonoc wiosenna ma miejsce 22/23 września (równonoc wrześniowa).

Początek astronomicznej wiosny nie zawsze wypada w dniu, w którym rozpoczyna się wiosna kalendarzowa. Czasami na tę drugą trzeba poczekać jeden dzień.

 

Pierwszy dzień wiosny w Polsce to także dzień wagarowicza. Tego dnia tradycyjnie, nad Wisłą, topi się marzannę. Marzanna pisana wielką literą to słowiańska bogini. Niezbyt sympatyczna, bo związana ze śmiercią i zaświatami. Ale i nie taka zła, bo uosabiała odnawiające się życie. W Szwajcarii z kolei pali się bałwana. A raczej kukłę, która do złudzenia bałwana przypomina.

Najsmaczniej pierwszy dzień wiosny świętują mieszkańcu Bośni. Tego dnia w Zenicy organizowane jest święto jajecznicy. Nie udało nam się ustalić, ile jajek tego dnia pochłania się w Bośni. W dodatku za darmo. Nie wiemy także, czy owe jajka pochodzą od szczęśliwych kur.

Wiosna była i jest natchnieniem poetów. Pisali o niej m.in. Jan Brzechwa, Władysław Broniewski, Wanda Chotomska, Julian Tuwim czy Konstanty Ildefons Gałczyński.

Wiosna jest także konikiem muzyków. Oto redakcyjny wybór wiosennych piosenek:

Organek – Wiosna

Marej Grechuta & Anawa – Wiosna

Wet Fingers & Marek Grechuta – Wiosna

Skaldowie – Wszystko kwitnie wkoło

Urszula Sipińska & Trubadurzy – Najlepiej wiosną

Mieczysław Fogg – Kiedy znów zakwitną białe łzy

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię