Wyoming – fakty i ciekawostki

Wyoming jest zamieszkane od co najmniej 12 000 lat. Przed pojawieniem się pierwszych Europejczyków, żyły tu plemiona rdzenne Amerykanów, w tym Arapaho, Cheyenne, Crow, Shoshone i Ute.

Historycy twierdzą, że pierwszym Europejczykiem, który przybył na ziemie obecnego Wyoming, w 1742 roku był odkrywca François Louis Verendrye.

Oto 20 faktów i ciekawostek na temat Wyoming:

1. W 1890 roku Wyoming został się 44. stanem

Zanim został stanem, Wyoming w 1868 roku stało się terytorium USA.

2. Wyoming nosi przydomek Stanu Równości

Wyoming jest nazywane Stanem Równości, ponieważ było pierwszym stanem, który w 1869 roku przyznał kobietom prawo do głosowania i zasiadania w ławach przysięgłych oraz sprawowania urzędów publicznych.

 

3. Wyoming jest najmniej zaludnionym stanem

Mimo, że zajmuje 10. miejsce pod względem powierzchni według spisu powszechnego na obszarze 97 818 mil kwadratowych mieszka około 581 000 osób. Dla porównania, najmniejszy stan w USA, Rhode Island, ma powierzchnię zaledwie 1212 mil kwadratowych i jest domem dla ponad 1 miliona ludzi.

4. Pierwsza kobieta-gubernator w kraju została również wybrana w Wyoming

Nellie Tayloe Ross po śmierci męża – gubernatora Williama Bradforda Rossa, została wybrana na jego miejsce, aby dokończyć jego kadencję. Pełniła funkcję 14. gubernatora stanu w latach 1925-1927, a później została wyznaczona przez FDR na stanowisko dyrektora Mennicy Stanów Zjednoczonych.

5. Pierwszy park narodowy został ustanowiony w Wyoming

W 1872 roku został ustanowiony Yellowstone National Park przez prezydenta Ulyssesa S. Granta. Na unikalny ekosystem Yellowstone składa się prawie 300 gatunków ptaków, 67 gatunków ssaków, 16 gatunków ryb, 5 gatunków płazów i 5 gatunków gadów.

6. Pierwszy narodowy pomnik również został ustanowiony w Wyoming

Prezydent Theodore Roosevelt ogłosił Devils Tower pierwszym narodowym pomnikiem w ramach ustawy Antiquities Act z 1906 roku.

7. Film Rocky IV. Balboa nakręcony został w Wyoming

A nie w Rosji. W rzeczywistości zdjęcia ukazujące trenującego Sylwestra Stallone z Doph Lundgren w zaśnieżonym krajobrazie zostały nakręcone w Parku Narodowym Grand Teton.

8. Wyoming to „stolica dinozaurów”

Od połowy XIX wieku Wyoming jest ważnym celem poszukiwaczy skamielin. Kości dinozaurów były tak częstym znaleziskiem, że w okolicach Medicine Bow w Wyoming pod koniec XIX wieku jeden z miejscowych przedsiębiorców użył fragmentów kości do zbudowania, stojącej do dziś, chaty – Fossil Bone Cabin. Wyoming jest również jednym z niewielu stanów z oficjalnym państwowym dinozaurem. Jest nim Triceratops.

9. Miejscowość z 1 mieszkańcem została sprzedana za 900 000 USD

W 2013 roku właściciel miejscowości Buford znajdującej się na trasie między Cheyenne a Laramie, sprzedał miasteczko za 900 tysięcy dolarów biznesmanowi z Wietnamu. Pham Dinh Nguyen kupił je na aukcji internetowej i przemianował je na PhinDeli Town Buford, na cześć marki kawy, którą miał zamiar wprowadzić na rynek.

10. Prawie połowa stanu to ziemie federalne

48% stanu należy do rządu Stanów Zjednoczonych. Wśród 48% znajdują się lasy narodowe, National Grassland i bazę sił powietrznych w Cheyenne.

11. Sklep JCPenney narodził się w Wyoming

James Cash Penney otworzył swój pierwszy sklep 14 kwietnia 1902 roku w malutkiej miejscowości Kemmerer w stanie Wyoming.

12. Dwie największe kopalnie węgla na świecie znajdują się w Wyoming

North Antelope Rochelle i Black Thunder, obie znajdują się w Powder River Basin. Około 40 procent krajowej podaży pochodzi z kopalń z Wyoming.

13. Park Narodowy Grand Teton znajduje się w stanie Wyoming.

Innym znanym parkiem narodowym w Wyoming jest Park Narodowy Grand Teton. Znajduje się w północno-zachodniej części stanu. W Parku Narodowym Grand Teton występuje ponad 1000 gatunków roślin, w tym 300 gatunków ptaków, kilka ssaków i wiele gatunków ryb, a także niektóre gatunki gadów i płazów.

14. Cesarstwo hiszpańskie zajmowało niegdyś południowo-zachodnie Wyoming

Imperium hiszpańskie rościło sobie prawo do południowo-zachodniego Wyoming, dopóki nie zostało scedowane na Stany Zjednoczone w roku 1848, pod koniec wojny amerykańsko-meksykańskiej.

15. Pasmo Wyoming jest częścią Gór Skalistych

Pasmo Wyoming (Wyoming Range) w zachodniej części Wyoming jest również częścią Gór Skalistych, pasma górskiego rozciągającego się od British Columbia w Kanadzie po Nowy Meksyk w Stanach Zjednoczonych.

16. Najwyższy szczyt Wyoming ma 4210 metrów

Najwyższym szczytem Wyoming jest Gannett Peak – 4210 metrach, czyli 13810 stóp nad poziomem morza. Gannett Peak znajduje się w paśmie górskim Wind River w Bridger Wilderness w Lesie Narodowym Bridger-Teton.

17. Za zerwanie kwiatu Indian Paintbrush grozi kara

Castilleja linariifolia, czyli pędzel Indian Wyoming, to od 1917 kwiat stanu. Jego zrywanie jest nielegalne, a ci którzy reguł nie przestrzegają słono za to płacą.

18. Wyoming jest domem dla ruchomych wydm

Drugie co do wielkości ruchome wydmy na świecie — Killpecker Dunes, znajdują się na północ od miejscowości Rock Springs.

19. W Wyoming znajdują się 32 wyspy

Chociaż Wyoming jest jednym z najbardziej śródlądowych stanów, na jego terenie znajdują się 32 nazwane wyspy. Większość z tych wysp znajduje się na jeziorach Yellowstone, Jackson i Green River.

20. Bizon jest oficjalnym ssakiem Wyoming

Bizon widnieje nawet na fladze stanu. Flaga składa się z trzech kolorów; czerwony biały i niebieski. Kolor czerwony oznacza rdzennych Amerykanów i krew kolonistów. Biel reprezentuje prawość i czystość. Ciemnoniebieski to kolor odległych gór i nieba.
Według National Park Service co roku w Yellowstone jest więcej osób rannych przez bizony niż przez niedźwiedzie.

12 najpiękniejszych plaż na Oahu

Posłuchaj naszych podcastów: 

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię