Wysokie, szczupłe dziewczyny są bardziej narażone na endometriozę

Wyniki 66 letniego badania wykazały, że wysokie, szczupłe dziewczęta są bardziej narażone na rozwój endometriozy, choroby wpływającej na zdolność zajścia w ciążę.

Badania opublikowane w Annals of Human Biology są pierwszymi które pokazują powiązania między ryzykiem endometriozy, a wzrostem w dzieciństwie i BMI – masą ciała. W badaniach wzięło udział 170 000 dziewcząt w wieku od 7 do 13 lat.

 

„W przypadku tej choroby, często zostaje ona zdiagnozowana kiedy jest już mocno rozwinięta”, mówi główna badaczka, dr Julie Aarestrup z duńskiego centrum badań klinicznych i profilaktyki. „Nasze ustalenia sugerują, że wskaźniki ryzyka można wykryć we wcześniejszym wieku, co może pomóc przyspieszyć diagnozę, dzięki czemu można rozpocząć leczenie w celu spowolnienia wzrostu tkanki endometrium”.

Wyniki wykazały, że dziewczęta z wyższym BMI w dzieciństwie miały mniejsze ryzyko endometriozy, podczas gdy u wyższych dziewcząt częściej zdiagnozowano tę chorobę. Na przykład różnica około 2,3 kg między dwiema siedmioletnimi dziewczynkami była związana z 8% zwiększonym ryzykiem endometriozy u mniej ważących dziewczyn, a wzrost o około 5,2 cm wiąże się ze zwiększonym ryzykiem o około 9%.

Około 176 milionów kobiet dotkniętych jest tym problemem na całym świecie. Choroba ta obniża jakość życia i może prowadzić do bezpłodność. Inne badania wskazują, że endometrioza może zwiększać ryzyko zachorowania kobiet na inne choroby przewlekłe, w tym choroby serca i nowotwory ginekologiczne. Mimo to niewiele wiadomo na temat przyczyn tej choroby. Kilka ustalonych czynników ryzyka endometriozy obejmuje miesiączkę rozpoczynającą się we wczesnym wieku, krótsze cykle i rodzinną historię choroby.

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię