Zachowaj ostrożność! Te algi mogą być śmiertelnym zagrożeniem!

chicago plaza

W związku z letnimi temperaturami, Agencja Ochrony Środowiska Stanu Illinois (IEPA) i Departament Zdrowia Publicznego stanu Illinois (IDPH) przypominają mieszkańcom stanu Illinois, aby tego lata zachowali szczególną ostrożność spacerując przy zbiornikach wodnych stanu Illinois w czasie kwitnięcia toksycznych glonów (sinice).

Kiedy temperatura rośnie na terenie Illinois kwitną niebiesko-zielone algi które stanowią bezpośrednie zagrożenie dla życia i zdrowia naszych milusińskich.

Większość niebiesko-zielonych zakwitów alg, znanych również jako cyjanobakterie, jest nieszkodliwa, ale „…niektóre mogą wytwarzać toksyczne chemikalia, które powodują choroby lub inne skutki zdrowotne u ludzi i zwierząt, w zależności od ilości i rodzaju narażenia. Najbardziej zagrożone są osoby wrażliwe, w tym małe dzieci, osoby starsze i osoby z osłabionym układem odpornościowym negatywnych skutków zdrowotnych przypisywanych toksynom alg. Objawy narażenia na toksyny alg obejmują wysypkę, pokrzywkę, biegunkę, wymioty, kaszel lub świszczący oddech”.

 

Ilekroć w Illinois zakwitną niebiesko-zielone algi, lokalni urzędnicy powinni umieścić oznakowanie ostrzegające o ich obecności na lokalnych drogach wodnych. Niestety nie zawsze ta teoria przekłada się na praktykę.

Jeśli znajdziesz się w pobliżu akwenu, na którym nie ma żadnych ostrzeżeń, IEPA informuje o tym, że powinniśmy poszukać następujących oznak zakwitu niebiesko-zielonych alg:

Ma na wierzchu szumowiny
Na linii brzegowej ma niebieską lub zieloną „skórkę”,
Jest przebarwiony lub ma niebiesko-zielone smugi.
Ma zielonkawe kulki zawieszone w wodzie tuż pod powierzchnią.

Jeśli Twój pies wskoczył do wody z niebiesko-zielonymi glonami, nie pozwól mu lizać futra (lub jakichkolwiek innych części ciała), dopóki nie zmyjesz go czystą, świeżą wodą. Następnie skontaktuj się z weterynarzem.

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię