Zaginione skarby których szuka cały świat

Od złotej monety o wadze 220 funtów, przez zagubione jajka Imperial Fabergé, po biliony z Dzikiego Zachodu wielu poszukiwaczy nadal szuka sławnych skarbów świata.

Oto 10 najbardziej drogocennych zaginionych skarbów świata:

1. Arka Przymierza

Arka Przymierza jest uważana za jeden z najświętszych obiektów w Biblii, zbudowany przez Izraelitów około 3000 lat temu. W Biblii opisana jest jako skrzynia z drewna akacjowego o wymiarach ok. 140×80×80 cm obita obustronnie złotą blachą. Zamknięcie Arki Przymierza stanowiła płyta ze złota. Zgodnie z tradycją żydowską, w arce przechowywano laskę Aarona (która zakwitła), dzban z manną i dwie kamienne tablice z tekstem Dekalogu. Natomiast zgodnie z 1 Księgą Królewską 8,9 w czasach Salomona znajdowały się tam jedynie tablice Przymierza. Jahwe miał wręczyć te tablice Mojżeszowi na górze Synaj, w trakcie wędrówki ludu Izraela z Egiptu do Ziemi Obiecanej.
Arka zaginęła w trakcie najazdu armii Babilonu pod wodzą Nabuchodonozora II na Palestynę w 586 p.n.e. i zburzenia Pierwszej Świątyni. Kiedy Imperium Babilońskie pokonało Izraelitów wszystkie wzmianki o Arce zniknęły. To, co naprawdę stało się z Arką Przymierza, pozostaje tajemnicą. Chrześcijanie żyją nadzieją, że przez te wszystkie lata po prostu pozostawała w ukryciu.
W niektórych Kościołach wschodnich istnieje doktryna, według której arka została potajemnie wywieziona z Pierwszej Świątyni i znajduje się gdzieś na terytorium obecnego Sudanu, gdzie zostanie odnaleziona przez Jezusa Chrystusa w dniu zstąpienia Królestwa Bożego na Ziemię.

2. Flor de la Mar

Ostatnio odkryto wiele wraków statków, w tym słynny hiszpański galeon skarbów San José, ale Flor de la Mar, który zaginął u wybrzeży Sumatry w Indonezji w listopadzie 1511 roku. Co warte nadmienienia – wciąż tam jest. 400-tonowy portugalski statek był załadowany skarbami, w tym złotymi kielichami, monetami, drogocennymi klejnotami i ogromnymi ilościami złota w sztabkach o wartości 2,6 miliarda dolarów na dzisiejsze czasy. W 2020 roku eksplorer Rick Langrehr zidentyfikował nowy obszar poszukiwań w okolicach Północnej Sumatry. Udało mu się znaleźć w tym miejscu srebrną monety, ale jego znalezisko nie wskazuje jednoznacznie, że monety są częścią zaginionego skarbu Flor de la Mar. Poszukiwania nadal trwają.

3. Skarb Llanganatesów

W 1532 roku hiszpański konkwistador Francisco Pizarro schwytał cesarza Inków Atahualpa w Cajamarca w dzisiejszym Peru. Cesarz obiecał wypełnić cały pokój złotem, a drugi srebrem, aby zapewnić jego uwolnienie, ale zanim metale szlachetne mogły zostać dostarczone, Hiszpanie zamordowali jeńca.
Według legendy generał Inków Rumiñahu, który przewoził złoto i srebro, zakopał je w jaskini lub wrzucił do jeziora w górach Llanganates w Ekwadorze. Archeolodzy są podzieleni co do tego, czy skarb nadal istnieje, ale to nie powstrzymało poszukiwaczy przygód po szukania skarbu.

4. San Miguel

Kolejny zaginiony wrak statku, hiszpański galeon skarbów San Miguel, nie został jeszcze odnaleziony. Okręt został zniszczony przez huragan 29 kwietnia 1551 roku u wybrzeży Santo Domingo na terenach dzisiejszej Republiki Dominikany. Uważa się, że przewoził ładunek o wartości 2 miliardów dolarów.
Poszukiwania w morzach wokół Dominikany trwają, ale wrak nadal pozostaje nieodkryty.

5. Statek Merchant Royal

Kotwica z wraku tego statku, który uważa się za najcenniejszy wrak statku w historii, została znaleziona u wybrzeży Kornwalii w Anglii w marcu 2019 roku. Statek przewoził ładunek o wartości ponad 1,5 miliarda dolarów. Kiedy Merchant Royal zatonął w 1641 roku, podobno w pobliżu wysp Scilly, zabrał ze sobą 100 000 funtów złota, 400 sztabek meksykańskiego srebra i około 500 000 monet. Poszukiwacze skarbów muszą jednak być dobrze wyposażeni, jeśli chcą znaleźć zaginiony wrak na morzu Kornwalii. Woda ma do 300 stóp głębokości, a pogoda z reguły sztormowa.

6. Duży Liść Klonu

Duży liść klonu to zestaw sześciu złotych monet, z których każda waży 220 funtów. Jedna z monet została skradziona z Muzeum Bodego w Berlinie w Niemczech w dniu 27 marca 2017 roku. Na kanadyjskiej monecie nadrukowano wizerunek królowej Elżbiety II.
Kilka miesięcy po napadzie niemieckiej policji udało się aresztować trzech mężczyzn, którzy dokonali kradzieży, a także pracownika muzeum, który poinformował złodziei o środkach ostrożności w budynku. Proces zakończył się w lutym 2020 roku, złodzieje otrzymali wyroki więzienia, ale gigantyczna moneta do dzisiaj nie została odnaleziona. Podejrzewa się, że została stopiona.

7. Bursztynowa komnata

Uznawany za „ósmy cud świata”, zapierająca dech w piersiach Bursztynowa Komnata w Pałacu Katarzyny pod Sankt Petersburgiem została stworzona dla Fryderyka, pierwszego króla Prus, na początku XVIII wieku. Komnata z przepięknymi bursztynowymi panelami wspartymi złotymi płatami i ozdobnymi lustrami zniknęła pod koniec II wojny światowej.
Istnieje wiele teorii na temat miejsca jego pobytu, ale jak dotychczas nikomu nie udało się ją odnaleźć. Najnowsza teoria mówi, że komnata zdemontowana na małe części najprawdopodobniej znajduje się na dnie Bałtyku u wybrzeży Polski w jednym z zatopionych nazistowskich statków.

8. Zagubione cesarskie jajka Fabergé

Siedem z 50 jajek Fabergé, które zostały wykonane dla rosyjskiej rodziny cesarskiej na przełomie XIX i XX wieku, zaginęło i czeka na odkrycie, zakładając, że nie zostały rozbite ani stopione.
Wśród zagubionych jaj znajdują się między innymi cherubin z rydwanem z 1888 roku, Nécessaire z 1889 roku oraz duńskie jajko królewskie z 1903 roku. Każde jest warte około 30 milionów dolarów.

9. Nazistowski złoty pociąg

Lokalna plotka głosi, że nazistowski pociąg załadowany tonami zrabowanych kosztowności został zakopany w kompleksie tuneli projektu Riese pod Wałbrzychem w styczniu 1945 roku, gdy zbliżał się koniec II wojny światowej. Niektórzy twierdzą że w pociągu może nawet znajdować się zaginiona Bursztynowa Komnata. Polowanie na skarb trwa nadal.

10. Lost Dutchman’s Gold Mine

Mówi się, że najsłynniejsza zaginiona kopalnia Ameryki, Zaginiony Holender Gold Mine znajduje się gdzieś w surowych górach Surperstition w Arizonie. Kopalnia nosi imię XIX-wiecznego imigranta Jacoba Waltza, który podobno pozostawił tam złoto warte około 200 milionów dolarów. Ponad 500 poszukiwaczy tego skarbu straciło życia, a poszukiwania tej kopalni zostały uznane za najbardziej niebezpieczne miejsce polowania na skarby na świecie.

ZJ/APP

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię