Okres jesienno-zimowy to czas, w którym odporność organizmu wystawiona jest na próbę.
Pojawia się ogólne osłabienie, zmęczenie i brak motywacji do działania. Odczuwamy również spadek formy i apetytu, nie mamy nawet ochoty na własne przyjemności.
Okazuje się, że całkiem dobrym rozwiązaniem na taki nastrój będą zioła w każdej formie: naparów, olejków i nalewek. To, co należy podkreślić to fakt, że działanie ziół jest znacznie łagodniejsze i zdecydowanie mniej szkodliwe dla organizmu niż preparaty z apteki i utrzymuje się zdecydowanie dłużej.
1. Dziurawiec zwyczajny (łac. Hypericum perforatum)
Dziurawiec zwyczajny jest rośliną powszechnie występującą zarówno w całej Polsce jak i w USA. Rośnie na polach, polanach i łąkach osiągając rozmiary nawet do 60cm wysokości. Jego kwiaty mają żółty kolor a liście posiadają kształt elipsy. Kwitnie nieprzerwanie od czerwca do września.
Jest rośliną bogatą w prozdrowotne składniki:
- flawonodiy (hiperozyd,kwercetyna, amentoflawon, rutozyd);
- naftodiantrony (protohyperycyna, pseudohiperycyna, pseudoprotohyperycyna, hiperycyna);
- pochodne pochodne fluroglucyny (adhyperforyna, hyperforyna, hydroperoksykadiforyna);
- ksantony;
- olejki eteryczne;
- kwasy fenolowe (kawowy, chlorogenowy);
- garbniki;
- kwas y-aminomasłowy (GABA).
Właściwości dziurawca:
- antybakteryjne;
- zwalcza drobnoustroje;
- poprawia stan naczyń krwionośnych;
- leczy odmrożenia i oparzenia;
- pomaga w leczeniu nerwic;
- pomaga w leczeniu stanów lękowych i depresji;
- skutecznie reguluje poziom serotoniny.
Stosowanie dziurawca:
W stosowaniu dziurawca świetnie sprawdzi się olej, który stosujemy doustnie. Aby go przygotować należy zebrać szczyty pędów z kwiatami i pączkami – mogą być świeże lub suszone. Zioła wsypujemy do słoika i zalewamy olejem – tak aby olej całkowicie je przykrył. Słoik zamykamy szczelnie i odstawiamy w ciepłe miejsce na ok 5-6 tygodni. Po tym czasie należy go przecedzić i przelać do mniejszych buteleczek. Przed włożeniem do słoika, aby zwiększyć trwałość oleju, można zioła spryskać spirytusem.
2. Lawenda (łac. Lavandula L.)
Lawenda jest rośliną występującą pospolicie w całym rejonie Morza Śródziemnego, można ją spotkać także w Polsce i USA. Posiada kwiaty o różnych odcieniach i barwach (dominuje barwa fioletowa). Najcenniejszym składnikiem lawendy są olejki eteryczne, które niezwykle korzystnie oddziałują na organizm człowieka.
Właściwości lawendy:
- zapach lawendy łagodzi stres i zmęczenie;
- rozluźnia;
- zmniejsza stany lękowe;
- wspomaga aktywność umysłową;
- korzystnie wpływa na wydzielanie soków trawiennych;
- łagodzi bóle różnego pochodzenia;
- zwalcza drobnoustroje.
Stosowanie lawendy:
Można ją stosować w formie olejków do masażu, naparów i kąpieli.
Aby przygotować olej lawendowy postępujemy dokładnie tak samo jak powyżej z olejem dziurawcowym. Do sporządzenia oleju pozyskujemy jedynie kwiaty lawendy.
3. Cytryniec chiński (łac. Schisandra chinensis)
Cytryniec chiński jest rośliną uprawną. Najlepiej rośnie na stanowiskach lekko zacienionych i osłoniętych od wiatru, wzrasta wolno, ma giętkie łodygi sięgające nawet 15m. Owoce są barwy czerwonej, przybierają kształt kuli. Cytryniec obecny jest w medycynie chińskiej od 2000 roku p.n.e.
Właściwości cytryńca chińskiego:
- Zawiera spore ilości witamin i przeciwutleniaczy dzięki którym poprawia koncentrację i samopoczucie.
- Jego stosowanie doda sił witalnych, zniweczy znużenie i przygnębienie.
- W medycynie naturalnej wykorzystuje się owoce oraz nasiona.
Stosowanie cytryńca:
W stosowaniu cytryńca idealna będzie nalewka, którą można popijać w niewielkich ilościach kiedy ogarnie nas zmęczenie i zły nastrój.
Jak przygotować nalewkę z cytryńca?
Aby ją przygotować należy zacząć od wypłukania owoców, które wkładamy do dużego garnka. Stosujemy następująca proporcję: na dwie szklanki owoców – 1 szklanka wody, 3/4 szklanki cukru i 0,5l alkoholu. Owoce w garze rozgniatamy, dodajemy cukier i wodę, doprowadzamy do wrzenia a następnie podgrzewamy na małym ogniu do momentu rozpuszczenia się cukru. Ostudzony płyn przelewamy do słoja i zalewamy alkoholem, dokładnie mieszamy, zakręcamy, odstawiamy w ciepłe zacienione miejsce na około 3 tygodnie. Po tym czasie nalewkę przecedzamy i przelewamy do butelki.
4. Rozmaryn lekarski (łac. Rosmarinus officinalis)
Rozmaryn lekarski jest uprawiany w doniczkach i osiąga do 30cm wysokości. Posiada listki i igły w kolorze bladej zieleni, lubi ciepło i dobre nasłonecznienie.
Właściwości rozmarynu lekarskiego:
- uspokaja;
- zmniejsza poziom stresu;
- zapobiega depresji;
- zwalcza grzyby;
- zwalcza bakterie;
- działa przeciwzapalnie;
- chroni przed wolnymi rodnikami.
Stosowanie rozmarynu lekarskiego:
Picie naparu z rozmarynu wspomoże także koncentracje, poprawi pamięć oraz funkcjonowanie układu trawiennego.
Jak przygotować napar z rozmarynu?
Aby przygotować napar wystarczy gałązka rozmarynu, 2-3 plasterki cytryny, szklanka wrzątku oraz 2 małe łyżeczki miodu. Rozmaryn i cytrynę umieszczamy w kubku i zalewamy wrzątkiem. Po ok 5 minutach dokładamy 2 łyżeczki miodu.
5. Bazylia pospolita (Ocimum basilicum L.)
Bazylia pospolita jest rośliną jednoroczną, skutecznie rozwija się w warunkach domowych. Posiada ciemnozielone łodygi, liście w kolorze intensywnej zieleni, ma owalny kształt.
Właściwości bazylii:
- pomaga na problemy z nerwami i trawieniem;
- pomaga wyeliminować stres;
- zmniejsza zmęczenie;
- poprawia nastrój;
- wspomaga leczenie zmian skórnych;
- wspomaga leczenie depresji.
Stosowanie bazylii:
Szczególnie polecaną formą stosowania bazylii jest napar, który można wykonać z rośliny świeżej i suszonej. Wystarczy jedna lub dwie łyżki stołowe suszonych ziół, które wkładamy do kubka i zaparzamy gorącą wodą. Napar można spożywać po ok. 10 minutach.