10 herbat, których warto unikać przez snem

Szukając napoju, który umili nam wieczorny relaks, wiele z nas pomyśli o herbacie. Jest jej tyle rodzajów, że każdy znajdzie coś dla siebie.

Jednak nie wszystkie mają właściwości pożądane przed snem. Niektóre herbaty podnoszą ciśnienie uniemożliwiając szybkie i skuteczne zaśnięcie, inne zwiększają wydalanie moczu. Na te 10 z pewnością warto uważać!

1. Czarna herbata

Czarna herbata zawiera dużo pobudzającej kofeiny. Jakkolwiek rano nikt na takiego kopa energii nie będzie narzekał, wieczorem spowoduje to frustrację i desperackie próby zaśnięcia podczas przekręcania się z boku na bok.

 

2. Zielona herbata

Zielona herbata zawiera mniej kofeiny niż czarna, ale żeby jeszcze bardziej obniżyć jej poziom, zieloną herbatę można zaparzyć używając gorącej (nie wrzącej!) wody przez maksymalnie 3 minuty.

3. Biała herbata

Zawiera najmniej kofeiny. W dodatku ma delikatny smak i nie należy do mocnych herbat, ale osoby wrażliwe na kofeinę powinny uważać także i na białą herbatę.

4. Matcha

Wywodząca się z Japonii matcha produkowana jest przez mielenie całych liści zielonej herbaty na proszek, co przekłada się na jej sporą zawartość kofeiny.

5. Yerba mate

Jest to herbata ziołowa z liści i gałązek ostokrzewu rosnącego w Chile i Argentynie. Zawiera prawie tyle kofeiny co kawa, ale za to jest bogata w antyoksydanty.

 

6. Herbata oolong

Jest to tradycyjna chińska herbata o zróżnicowanym smaku. Ma nieco mniej kofeiny niż czarna herbata, dlatego lepiej jest spożywać ją rano.

7. Herbata Pu-Erh

Ma bogaty, ziemisty smak i również pochodzi z Chin. W procesie jej produkcji stosuje się fermentację. Należy ją długo parzyć, co zwiększa jej zawartość kofeiny.

8. Fioletowa herbata

Do jej produkcji pozyskuje się fioletowe liście herbaty chińskiej. Zawiera nieco więcej kofeiny niż biała herbata.

 

9. Herbata z pietruszki

Jej działanie moczopędne może spowodować nocną pobudkę i konieczność pójścia do toalety.

10. Herbata z mniszka lekarskiego

Jest bogata w potas, ale również ma działanie moczopędne.

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię