10 nietypowych zastosowań wazeliny

Wazelina jest mieszaniną olejów mineralnych i wosków, które tworzą półstałą, galaretowatą substancję.

Produkt został stworzony w 1859 roku przez Roberta Augustusa Chesebrough i od tego czasu nie właściwie nie zmienił swojego składu. Chesebrough zauważył, że robotnicy naftowi używali lepkiej galaretki do leczenia ran i oparzeń. W końcu zapakował tę „galaretkę” w pudełka i zaczął ją sprzedawać jako „wazelinę”.

 

Firmy sprzedawały galaretkę naftową jako cudowne lekarstwo na wszystko, od zmarszczek po oparzenia. Chociaż nie może wyleczyć każdej choroby skóry, jest to uniwersalna i niedroga opcja efektywnej pielęgnacji skóry.

1. Działa jako bariera ochronna dla skóry

Wazelina nie jest łatwo wchłaniana przez skórę. Oznacza to, że nie jest to krem nawilżający, ale bariera, która może utrzymać brud z dala i zapobiec utracie wilgoci.

2. Zapobieganie otarciom

Tarcie, które występuje, gdy skóra ociera się o inną część ciała lub ubrania, może być bardzo drażniące. Jest to szczególnie prawdziwe w przypadku osób z egzemą lub suchą skórą.

3. Leczenie wysypki pieluszkowej

Wiele dzieci dostaje wysypki z powodu siedzenia w mokrych pieluchach. Wazelina tworzy barierę wilgoci, która może zmniejszyć ryzyko wysypki.

4. Wspomaga gojenie skóry

American Academy of Dermatology doradzają stosowanie wazeliny do wspomagania gojenia skóry. Ponieważ wazelina stanowi naturalną barierę ochronną, może zapobiegać infekcjom i zmniejszać ryzyko powstawania blizn.

5. Zapobieganie złuszczaniu skóry

Nadmierne złuszczanie naskórka może być bardzo denerwujące. Gdy skóra jest tak sucha, że łuszczy się, wazelina może złagodzić podrażnienia i pomóc leczyć skórę.

6. Zapobieganie suchości i nawilżenie podczas zimy

Wazelina świetnie się sprawdzi na suche, popękane usta lub podrażnione powieki podczas zimnych pór roku.

 

7. Pomoc w walce z egzemą

Badanie przeprowadzone w 2017 roku wykazało, że wazelina może zapobiec powstawaniu zmian skórnych i wyprysków.

8. Wazelina może pomóc odświeżyć Twoje buty

Dająca połysk wazelina uchroni Twoje buty przed wilgocią.

9. Odżywienie rzęs i brwi

Nasze rzęsy oraz brwi również potrzebują nawilżenia. Wazelina może służyć również jako środek do układania i przeczesywania brwi.

10. Demakijaż

Wazelina może służyć jako alternatywa, gdy zabraknie ulubionego płynu do demakijażu. Nie dość, że pozbędziemy się makijażu szybko, to nasza skóra zostanie nawilżona.

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię