10 roślin, które rosną lepiej w towarzystwie innych

Jednym ze sposobów na uzyskanie wspaniałych plonów z uprawy warzyw jest wiedza na temat zasad uprawy współrzędnej roślin. Praktyka ta nazywana jest również allelopatią.

Allelopatia jest zjawiskiem biologicznym, w wyniku którego organizm wytwarza jeden lub więcej związków biochemicznych, które wpływają na kiełkowanie, wzrost, przeżycie i rozmnażanie innych organizmów. Te biochemikalia są znane jako allelochemikalia i mogą mieć korzystny (dodatnia allelopatia) lub szkodliwy (ujemna allelopatia) wpływ na organizmy docelowe i społeczność.

Dobrze dopasowane sąsiedztwo roślin nie tylko pozytywnie wpływa na wzrost i obfitość warzyw, ale również odstrasza szkodniki i chroni rośliny przed chorobami.

1. Ogórek

Typowe rośliny towarzyszące ogórkom to fasola, kukurydza, groszek, brokuły i buraki, a także warzywa z rodziny kapustowatych. Aby odstraszyć owady, posadź w pobliżu nagietki, a także oregano i nasturcję. Nigdy nie sadź szałwii i bazylii w pobliżu ogórków.

2. Sałata

Sałata uwielbia towarzystwo buraków, marchwi, cebuli i warzyw z rodziny kapustowatych. Ponadto rosnący w pobliżu czosnek pomoże powstrzymać mszyce przed atakowaniem sałaty.

 

3. Papryka

Papryka – ostra lub łagodna – dobrze sobie radzi, gdy rośnie obok roślin takich jak marchew, bakłażan, cebula, pietruszka i pomidory. Posadź bazylię w pobliżu, odstraszy ona owady i wzmocni smak papryki.

4. Ziemniaki

Typowymi pomocnikami ziemniaczanymi są fasola, rośliny z rodziny kapustowatych, kukurydza, bakłażan i por. Spróbuj wyhodować chrzan w rogach grządki ziemniaczanej, aby zapewnić dodatkową ochronę przed szkodnikami.

5. Pomidory

Rośliny pomidorów czerpią korzyści ze szparagów, marchwi, selera, cebuli, pora, dyni. Sadzenie w pobliżu niektórych ziół, takich jak bazylia, koper, szczypiorek i mięta, pomoże również odstraszyć owady, poprawi smak, ogólny wzrost i zdrowie pomidorów. Nie należy sadzić pomidorów w pobliżu rzodkiewek i kapusty, gdyż one opóźniają ich kwitnienie.

6. Buraki

Lubią towarzystwo warzyw z rodziny kapustowatych, marchwi, selera, kukurydzy, ogórków, a nawet truskawek. Czosnek poprawia zarówno wzrost, jak i smak buraków.

7. Marchew

Niezależnie od tego, czy uprawia się ją wiosną, czy jesienią, marchew ma kilka roślin towarzyszących. Posadź marchewki w pobliżu kapusty, porów, sałaty, cebuli, szczypiorku i grochu. Cebula uprawiana obok marchwi pełni podwójną rolę. Cebula i marchew wspierają się nawzajem w rozwoju, a cebula dodatkowo pomaga odstraszać nieznośne muchy marchewkowe.

8. Por

Przyjaciółmi pora są marchew, brokuły,, fasola i sałata, ziemniaki.

 

9. Rzodkiewka

Rzodkiewka uwielbia szpinak, seler, bób, dynię i fasolę.

10. Cebula

Lubi towarzystwo szpinaku, marchwi, ogórków, pomidorów, selera i sałaty. Nie przepada za papryką, czosnkiem i rzodkiewką.

Powodzenia!

Sprawdzone pomysły na „zero waste” w kuchni

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię