Jak dobrze wybrać płytki do łazienki? – porady

Nie ulega wątpliwości, że płytki do łazienki to inwestycja na długie lata. Do wyboru mamy wiele kolorów, rozmiarów, oraz rodzajów tej okładziny.

Ważne jest, aby płytki, które wybierzemy były dostosowane do wielkości pomieszczenia, a przy tym zachowały walory dekoracyjne i współgrały ze stylem aranżacyjnym, który dominuje we wnętrzach. W dzisiejszym wpisie podpowiemy, na co należy zwrócić uwagę przy wyborze płytek do łazienki.

Płytki do łazienki: gres, terakota, glazura czy klinkier?

Istnieje kilka rodzajów płytek łazienkowych. Czym one się od siebie różnią?

  • glazura/płytki ceramiczne – są to płytki fajansowe, czyli wytworzone z ceramiki podobnej do porcelany. Są cieńsze od terakoty i bardziej kruche, dlatego stosuje się je głównie na ścianach. Powierzchnia pokryta jest szkliwem czyli glazurą i stąd też nazywane są w ten sposób. Są odporne na działanie środków chemicznych, występują w wielu różnych kolorach i rodzajach.
  • terakota – to płytki kamionkowe wytworzone z oczyszczonej i drobnoziarnistej gliny. Terakota może być gładka albo fakturowana. Jest bardziej wytrzymała, dlatego przeznaczona jest często do wykładania podłóg, ale też i ścian
  • gres – wyróżnia się bardzo dobrą wytrzymałością i odpornością. Jest mrozoodporny i wodoodporny, odporny na zniszczenia. Nadaje się do wykończenia ścian i podłóg w łazience. Gres może imitować różne materiały wykończeniowe, w tym drewno. Najbardziej popularny jest gres polerowany, matowy/naturalny oraz lapato. Obecnie jest to jeden z najpopularniejszych rodzajów płytek.
  • klinkier – płytki wykonane z mocno spieczonej, naturalnej gliny z dodatkiem barwników. Stosuje się go także w łazienkach choć częściej na powierzchniach zewnętrznych jak elewacje, tarasy, ganki itp.
  • spiek kwarcowy – coraz większą rolę we wnętrzach odgrywa materiał będący wynikiem spiekania mączek z naturalnych materiałów w bardzo wysokich temperaturach pozwalających formować bardzo wytrzymałe płyty wielkoformatowe o formatach nawet do 360×180 cm i grubości od 3 mm.

Jaki rozmiar płytek wybrać?

Zastanawiając się nad aranżacją łazienki, trzeba wybrać nie tylko kolor i rodzaj płytek, ale również ich rozmiar. Oferta płytek dostępnych na rynku jest bardzo szeroka i obejmuje kilkadziesiąt różnych formatów – od 1,5 x 1,5 cm (mozaika) po rozmiary przekraczające 200 cm  (mega płytka gresowa) lub jeszcze większych jeśli chodzi o spieki kwarcowe. Nawet w małych łazienkach możemy pokusić się o wielkoformatowe płytki, gdyż brak poszatkowania powierzchni fugą może optycznie powiększyć przestrzeń. Natomiast w dużych, nowoczesnych łazienkach i pokojach kąpielowych wielki format sprawdza się równie dobrze, choć należy rozsądnie dzielić płaszczyzny za pomocą koloru lub elementów dekoracyjnych tak, by nie przypominały hali z otwartą przestrzenią.

 

Płytki drewnopodobne do łazienki

Płytki drewnopodobne gresowe imitujące drewno doskonale wpasowały się w ostatnie trendy w projektowaniu wnętrz. Łączą one w sobie zalety płytek ceramicznych, a wyglądem i strukturą przypominają drewno. Płytki tego typu doskonale sprawdzają się w pomieszczeniach, w których stosowanie drewna jest mniej praktyczne – np. łazienkach. Płytki drewnopodobne nadają wnętrzu niepowtarzalnego charakteru. Będą doskonałym i bardzo modnym dopełnieniem łazienki w skandynawskim stylu.

 

Płytki do małej łazienki

Mała łazienka zwykle wymaga nie lada kreatywności przy planowaniu każdego, nawet tego najmniejszego elementu wystroju. Zanim jednak przejdziemy do planowania rozmieszczenia armatury, musimy zadbać o odpowiednie tło. Płytki w przypadku łazienki stanowią podstawę aranżacji wnętrza, a odpowiednio dobrane mogą sprawić, że łazienka będzie wydawać się optycznie większa, szersza, czy też wyższa.

W przypadku małej łazienki często stosuje się płytki szkliwione, które odbijają światło i powodują jego rozproszenie. Płytki z połyskiem w połączeniu z odpowiednim oświetleniem sprawią, że łazienka będzie wydawać się przestronniejsza.

Ciemne kolory optycznie zmniejszają wnętrza, dlatego ciemne płytki do małej łazienki nie będą najlepszym wyborem. Zdecydowanie lepiej postawić na płytki w jasnych barwach. W małej łazience dobrze sprawdzą się płytki rektyfikowane czyli pozwalające na układanie ich z minimalną fugą (nazywane często potocznie bezfugowe), które dadzą wrażenie gładkiej tafli. Kontrastowe, grube fugi na małej powierzchni wizualnie zmniejszają łazienkę.

Nie jest prawdą, że płytki wielkoformatowe nadają się tylko do dużych pomieszczeń. Płytki o dużej powierzchni mogą dobrze wyglądać także w małych łazienkach. Jednak jeśli nasz wybór padnie na płytki wielkoformatowe, należy dobrze przemyśleć ich układ. Zbyt wiele cięć spowoduje, że niewiele zostanie z dużego formatu płytki a ilość odpadów może być znaczna

Dekory to dobre rozwiązanie do wąskich łazienek – odpowiednio dobrane (poziome, z szerokimi wzorami) – poszerzą wnętrze.

Płytki ułożone do wysokości ⅔ łazienki i wykończenie ścian zbliżonym odcieniem optycznie wydłuży pomieszczenie.
Aranżacja łazienki jest trudnym zadaniem, podobnie jak projekt salonu czy kuchni. Wymaga sporej wprawy w projektowaniu wnętrz, wyczucia stylu oraz znajomości najnowszych trendów aranżacyjnych. Jeśli sami nie mamy pomysłu na projekt łazienki, to zadanie możemy powierzyć projektantowi wnętrz.

Kinga Śliwa – Architekt wnętrz

http://www.kingasliwa.pl

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię