10 sposobów na to, by ukoić kobiece emocje

Natura kobiety wyróżnia się zmiennością emocji i nastrojów, które silnie wpływają na jej zdrowie, nastawienie do innych ludzi, samej siebie. Stan określony jako „wachlarz nastrojów” wpływa też na postrzeganie kobiety przez otaczających ją ludzi.

Nie każda kobieta ma z tym problem, a nawet jeśli ma to nie jest on taki sam jak u innych pań – co jest uwarunkowane podłożem hormonalnym. Warto znać kilka sposobów, które wspomogą w walce z tym stanem:

1. Oddech

W sytuacjach stresowych, z nadmierną ilością emocjo, serce boje szybciej, niejednokrotnie się pocimy, przede wszystkim zaczynamy oddychać krótko i płytko – często odczuwając duszności. W takich sytuacjach najlepiej (w miarę możliwości) wyjść na świeże powietrze i starać się oddychać długo i głęboko. W większości sytuacji stresowych pozwoli to uspokoić emocje.

2. Herbatka ziołowa

Wśród wielu leczniczych ziół znajdziemy sporo takich, które ukoją nerwy i uspokoją emocje. Do takowych należą: rumianek, kwiat lawendy, szyszki chmielu, liść melisy, korzeń waleriany, ziele męczennicy. Wiele spośród nich dostępne jest w sklepach i aptekach w postaci gotowych herbatek do zaparzania.

3. Shatavari

Skoro jesteśmy przy ziołach odrębnym tematem jest „królowa ziół” – Shatavari. Znane od starożytności jako dedykowane dla kobiet wspomaga kobiecą regulację hormonalną i cykl miesiączkowy, łagodzi bóle menstruacyjne. Jest nieocenionym specyfikiem na szalejące hormony. Warto zaopatrzyć się w sproszkowane Shatavari i dosypywać 2 łyżeczki do herbatek (2 razy dziennie).

4. Kuracja zapachami

Kojące właściwości olejków eterycznych znane są od stuleci – ułatwiają relaks, poprawiają nastrój, pomagają nam wyciszyć się przed snem oraz odprężyć po całym dniu. W celu kuracji zapachowej można zastosować kominek aromaterapeutyczny, dyfuzor lub kąpiel. Pozytywnie na nastrój wpłyną zapachy: różany, lawendowy, pomarańczowy, paczulowy, jaśminowy, wyciąg z melisy, rumianku, drzewa sandałowego.

5. Dieta

To co spożywamy również przedkłada się na nasz nastrój. Chcąc go sobie poprawić należy unikać posiłków tłustych, ostrych i obfitych. Dobrze jest wprowadzić do diety: ryż, pszenicę, szpinak, bakłażany, owoce goji, seler, rzodkiew, śliwki, kalarepę, pomidory, kapustę pekińską. Wspomagająco można wykorzystywać napary z melisy, lawendy, mięty, werbeny oraz nagietka.

6. Rozmowa

Czasami aby się wyciszyć i uspokoić emocje wystarczy rozmowa z zaufaną osobą: przyjaciółką, kimś bliskim – kimś kto potrafi nas zrozumieć i podtrzymać na duchu. Nawet największy stres i największe problemy szybko znikają, kiedy możemy się po prostu wygadać.

7. Kontakt z naturą

Jest to świetny sposób na wewnętrzny spokój i wyciszenie. Kiedy dokuczają ci nerwy, emocje i stres wyjedź poza miasto – na wieś lub do lasu. Najlepiej przebywać w odosobnieniu i wsłuchiwać się w odgłosy natury: szum drzew, śpiew ptaków.

8. Hobby

Kiedy nie wiemy jak się wyciszyć możemy się oddać temu, co najbardziej lubimy robić. Ważne jest, aby nas to to całkowicie pochłonęło i nie pozwoliło myśleć o niczym innym.

 

9. Suplementy na uspokojenie

W aptekach, bez recepty dostępny jest pełen wachlarz środków na uspokojenie – zarówno w tabletkach jak i kompozycji ziołowych do zaparzania. Jeżeli inne metody nam nie pomagają warto udać się od apteki i skonsultować się z farmaceutą.

10. Wizyta u lekarza

Kiedy nie pomagają domowe sposoby i środki bez recepty, nasz nastrój często się pogarsza ii zaczyna przeszkadzać w naszym życiu towarzyskim (często też szkodząc zdrowiu) należy udać się do lekarza rodzinnego, który zleci badania i skieruje do odpowiedniego specjalisty.

Posłuchaj podcastów: 

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię